Czym różni się wypadek od kolizji?

0
1466

Nieostrożna jazda, pośpiech, duży tłok, niesprzyjające warunki pogodowe – to wszystko może prowadzić do powstania rozmaitych zdarzeń drogowych. Zajścia komunikacyjne, w zależności od tego, jakiego rodzaju szkody za sobą pociągają, dzielą się natomiast na dwie podstawowe kategorie, w tym – wypadek drogowy oraz kolizję drogową. Często, mylnie, oba te terminy są ze sobą łączone, będąc uznawane za synonimy tych samych czy też podobnych w swym charakterze sytuacji, niemniej jednak nie jest to z prawnego punktu widzenia to samo. O różnicy między oboma pojęciami, dowiecie się Państwo z poniższych fragmentów naszego wirtualnego informatora. Zapraszamy do poczytania przygotowanego z myślą o Was profesjonalnego poradnika.

odszkodowania z oc

Z relacji policyjnych na przestrzeni ostatnich lat jednoznacznie wynika, iż ilość zdarzeń kwalifikowanych formalnie jako wypadek czy też kolizja nadal niestety jest w naszym kraju na wysokim poziomie. Zwiększa się także liczba zmotoryzowanych, którzy doświadczają swych pierwszych zajść komunikacyjnych. Niestety wielokrotnie są oni kompletnie nieświadomi tego, w jakim rodzaju zdarzeń drogowych uczestniczą. Warto zatem wykazać się biegłą znajomością przynajmniej minimalnego zakresu przepisów prawnych. Istnieją pewne formalne definicje dwóch najpopularniejszych zdarzeń do jakich dochodzi na trasie – kolizji i wypadku.

Kolizja

Mianem kolizji określa się takie zajście o charakterze komunikacyjnym, które wiąże się wyłącznie ze stratami materialnymi. Co przez to rozumieć? Otóż w grę wchodzą tu wyłącznie uszkodzenia mechaniczne pojazdów, a nie obrażenia czy urazy ludzi będących uczestnikami stłuczki. O kolizji mówi się także wtedy, kiedy u jednego z uczestników zdarzenia pojawiły się szkody osobowe wywołujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, ale trwający krócej niż siedem dni.

Czym różni się wypadek od kolizji?

Przy tego rodzaju zajściach raczej nie ma poważnych skutków, więc czasami nie jest nawet wymagane ściąganie na miejsce służb mundurowych i ich interweniowanie. Kiedy do kolizji dojdzie z kolei, potrzebne jest, aby jej uczestnicy zachowali się w ściśle określony sposób, a mianowicie – usunęli zawadzające na drodze pojazdy biorące udział w stłuczce, a następnie rozpoczęli ustalanie faktów i dokładnych przyczyn zdarzenia, celem dojścia do porozumienia. Sprawa jest zakończona w momencie, kiedy jedna ze stron przyzna się do popełnionej winy i przyjmie na siebie rolę sprawcy kolizji. O ile nikt nie został poszkodowany, wystarczy sporządzić stosowne oświadczenie, jakie powinno być skierowane do towarzystwa ubezpieczeniowego i dlatego podpisane przez obojga – sprawcę i poszkodowanego.

odszkodowanie z oc sprawcy

W formularzu obowiązkowo trzeba zawrzeć następujące dane – dane personalne sprawcy zdarzenia, kategorię jego prawa jazdy oraz numer, numer towarzystwa ubezpieczeniowego i polisy a także należy wyszczególnić czas obowiązywania tejże polisy. Niezbędne jest również szczegółowe ujęcie okoliczności kolizji.

odszkodowanie z oc sprawcy

Wypadek drogowy

Jako wypadek drogowy, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, rozumie się natomiast zajście komunikacyjne, w ramach którego doszło do jakichś obrażeń cielesnych uczestników zdarzenia, stworzona została szkoda w mieniu czy też pojawiła się ofiara śmiertelna. Obrażenia ciała rozumiane są w tym momencie, jako uszczerbek na zdrowiu trwający dłużej niż siedem dni. Jeżeli dojdzie do wypadku, konieczne jest w pierwszej kolejności zawiadomienie służb mundurowych, w tym policji a niekiedy i straży pożarnej.

Ponadto potrzeba także wezwać w przypadku gdy są poszkodowani – pogotowie ratunkowe. Pojazdy, w odróżnieniu od kolizji, podczas wypadku drogowego nie powinny być przestawiane. W celach bezpieczeństwa wymagane jest jednakże stosowne zabezpieczenie terenu, na jakim doszło do zdarzenia. W tym celu przydatne będzie rozstawienie trójkątów ostrzegawczych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here