Procedura odszkodowawcza w UK – jak wygląda i jak się przygotować?

0
38313

Wypadki się zdarzają. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Polsce, czy w UK, należy mieć na uwadze, że to, jakie odszkodowanie otrzymasz, zależy od Ciebie. Czy chodzi o kwestie ubezpieczenia samochodu w UK lub jakiegokolwiek innego ubezpieczenia od wypadków, to by otrzymać odszkodowanie, należy trzymać się określonej procedury.

odszkodowanie z oc sprawcy

Krok 1 – Kontakt z kancelarią adwokacką

odszkodowania z oc

Prawda jest taka, że bardzo mało jesteśmy w stanie zdziałać na własną rękę. Nawet jeśli posiadamy odpowiednią polisę, to proces odszkodowawczy nie rozpocznie się, póki sami się nie zaczniemy ubiegać się o odszkodowanie. Wiele kancelarii w UK oferuje usługi związane z odszkodowaniami, dlatego warto rozejrzeć się za kancelarią, która rozpatrzy sprawę w sposób najbardziej dla Ciebie korzystny.

Krok 2 – Wniosek o odszkodowanie

Kiedy już zdecydujemy się na kancelarię i omówimy szczegóły naszej sprawy, pora na sporządzenie i złożenie wniosku o odszkodowanie. W tym momencie powinieneś mieć już przypisanego prawnika z agencji – to on zajmie się prowadzeniem Twojej sprawy. Za jego pośrednictwem skontaktujesz się z ubezpieczalnią sprawcy wypadku – tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, że nie możemy tego zrobić sami, ponieważ kancelarie korzystają ze specjalnego portalu, który dostępny jest tylko dla nich.

Krok 3 – Postępowanie dochodzeniowe

Sprawa została otwarta – nadszedł więc czas, by się jej dokładnie przyjrzeć. Proces dochodzenia roszczeń jest długi głównie ze względu na ten etap – dokładne badanie okoliczności sprawy może potrwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. W tym momencie zadaniem prawnika jest znalezienie materiału dowodowego potwierdzającego winę sprawcy wypadku, czego wynikiem powinna być akceptacja winy za wypadek. Elementem tego etapu jest również komisja lekarska. Taka komisja trwa najwyżej kilkanaście minut.

Krok 4 – Negocjacje

KIedy przedstawiony już zostanie cały materiał dowodowy, przychodzi pora na podjęcie decyzji w sprawie postępowania ugodowego. Firma ubezpieczeniowa na tym etapie przedstawia ofertę wypłaty odszkodowania prawnikowi – jego zadaniem jest doradzić Ci, czy oferta jest adekwatna do szkód, na podstawie czego możesz podjąć decyzję o tym, czy się na nią zgodzić. Jeśli natomiast dojdzie do odrzucenia decyzji, to sprawca może być postawiony przed sądem – wtedy to sąd zadecyduje o tym, ile wyniesie odszkodowanie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Krok 5 – Wypłata odszkodowania

Jak można się domyślić, w tym momencie nadchodzi etap, kiedy otrzymujemy wypłatę odszkodowania (oczywiście pod warunkiem, że wszystko odbyło się wcześniej jak należy). W UK najpopularniejszą formą wypłaty odszkodowania jest czek. Nie jest to jednak forma obowiązkowa – wypłaty przelewem na konto również są akceptowalne, musimy jedynie o nie poprosić. Jeśli korzystałeś z pomocy kancelarii (co, jak już wspomnieliśmy, powinieneś zrobić), to na tym etapie kancelaria pobierze również prowizję w wysokości 15% do 22%. Warto tutaj też nadmienić, że prowizja wypłacana jest jedynie w przypadku, gdy sprawa jest wygrana.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here