Dopłaty do odszkodowań, ugoda i zamknięta droga do większych pieniędzy

0
3861

Co prawda otrzymałeś już odszkodowanie, ale jednak nie jesteś zadowolony z jego wysokości? Zastanawiasz się, czy jest szansa, abyś dostał coś jeszcze? Powinieneś wiedzieć, że decyzja jaką podjął ubezpieczyciel, nie zamyka Ci drogi, aby starać się o większe pieniądze. Ale pamiętaj, jest jedna sytuacja, w której na pewno nie otrzymasz już większego odszkodowania.

odszkodowania z oc

Chodzi tutaj oczywiście o ugodę, która jest umową regulowaną w oparciu o przepisy prawa cywilnego. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że często likwidatorzy szkód podsuwają ją zdezorientowanym kierowcom, ale nie wyjaśniają im, czym dokładnie jest taka ugoda i jakie będą konsekwencje jej podpisania. A są one naprawdę bardzo poważne.

Na czym będzie polegała ugoda?

Przeważnie, kiedy poszkodowany chce dochodzić swoich praw i uzyskać dopłatę do odszkodowania, to ubezpieczyciel zaproponuje mu ugodę. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie dla ubezpieczyciela, który wówczas unika dalszej walki. Co więcej, pozwala mu to uniknąć dalszych wydatków, chociażby za prowadzenie sprawy sądowej. Oczywiście w pewnym sensie poszkodowany także zyskuje na takiej ugodzie, ponieważ może wówczas szybciej otrzymać swoje pieniądze.

Założenie ugody jest takie, że powinna ona godzić roszczenia i oczekiwania obydwóch stron,, a wtedy każda z nich rezygnuje z części swoich żądań. Ubezpieczyciel wypłaca większą kwotę niż pierwotnie zakładał, ale jednocześnie jest ona niższa niż pierwotnie oczekiwał poszkodowany. Dlatego też ugodę warto podpisać w naprawdę ciężkich i skomplikowanych sprawach. Jednak kodeks cywilny nie ogranicza jej zakresu, co sprawia, że można ją podpisać zawsze i przy każdej kwocie.

Każda tego typu umowa ugody będzie inna, bo dostosowuje się ją do konkretnej sytuacji oraz oczekiwań obydwóch stron. Jednak każda z nich musi zawierać::
przedmiot umowy. Czyli wszystkie roszczenia odnoszące się do odszkodowania, zadośćuczynienia i innych świadczeń w ramach OC
kwotę roszczeń. Umowa musi dokładnie zawierać, jakie roszczenia ma zaspokajać, a także w jakiej wysokości mają one być zaspokojone.

Koniecznie trzeba także poświęcić czas na to, aby sprawdzić, jak ma wyglądać taka ugoda regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Dzięki temu, będzie zagwarantowane bezpieczeństwo poszkodowanego, bo w końcu jej najważniejszą zasadą jest to, że dochodzi do wzajemnych ustępstw.

Jakie będą skutki podpisania ugody

Najistotniejszym rezultatem podpisania ugody, będzie szybka wypłata pieniędzy, która następuje w kilka dni po jej zawarciu. Wówczas poszkodowany otrzymuje odszkodowanie w kwocie zawartej w umowie, która będzie z pewnością niższa, niż początkowo zakładał.

Jeżeli odszkodowanie było przyznane w zwykłym postępowaniu, bez zawierania ugody, poszkodowany ma szansę ubiegać się o przyznanie kolejnych środków. Jest to możliwe, gdy stwierdzi, że kosztorys został niewłaściwie przygotowany, albo, gdy nie otrzymał wszystkich, przysługujących mu świadczeń. Jeśli zostanie podpisana ugoda, nie będzie już takiej możliwości, ubiegania się o większe pieniądze.
Dopłaty do odszkodowań, ugoda i zamknięta droga do większych pieniędzy

Czy da się ją podważyć?

Przeważnie będzie to zależało od samej umowy. Trzeba wiedzieć, że ubezpieczyciele dodają często bardzo ważną klauzulę, która wyklucza staranie się o większe odszkodowanie w późniejszym czasie, bo wskazuje, że ugoda wyczerpuje wszystkie roszczenia.

Nawet jeżeli ugoda nie ma takiej klauzuli, to jej podważenie, będzie trudne i mało wykonalne. Będziemy wtedy musieli udowodnić:

  • niesprawiedliwe traktowanie. Kiedy poszkodowany musiał iść na ustępstwa i zrzekł się większej kwoty niż ubezpieczyciel
  • zawarcie umowy w wyniku złej woli. Trzeba udowodnić, że ubezpieczyciel z rozmysłem działał na naszą niekorzyść i myślał tylko o własnym interesie
  • pojawienie się nowych okoliczności, które mają wpływ na odszkodowanie. Chodzi tutaj o nowe, ważne czynniki, o których żadna ze stron wcześniej nie mogła wiedzieć
    sprzeczność z ustawą. Jeżeli jej zapisy nie są zgodne z prawem cywilnym – jest on nieważna

To właśnie sprawia, że dokładnie trzeba się zastanowić przed podpisaniem takiej ugody.

Warto dać sobie czas na jej przemyślenie i omówienie z kimś, kto się na tym zna. Nie możemy ulegać ponagleniom ubezpieczyciela, który przeważnie chce to wszystko jak najszybciej zakończyć.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeśli nie ugoda, to co?

Jeśli nie interesuje Cię niekorzystna ugoda, to możesz dążyć do podpisania umowy, która będzie dla Ciebie lepsza. Zawsze ją można negocjować, tak jak ma to miejsce w przypadku innych umów. Poza tym wiedz, że o pomoc możesz poprosić sąd polubowny, albo mediatora.

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie musisz też w ogóle godzić się na ugodę. Masz prawo żądać wypłacenia pełnego odszkodowania i wysyłać kolejne odwołania od decyzji ubezpieczyciela, a ostatecznie możesz iść do sądu. Nie musisz korzystać z prawnika, ale przy trudnych sprawach, jednak warto udać się do kancelarii odszkodowawczej. Wtedy będziesz spokojny, bo sprawa zostanie zamknięta rzetelnie i sprawnie, a Tobie zostanie przekazana należna kwota.

[Głosów:12    Średnia:2.8/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here