Odmowa wypłaty odszkodowania, kiedy przysługuje ubezpieczycielowi?

0
2835

Jeżeli masz ważne ubezpieczenie OC, a jesteś poszkodowanym w wypadku drogowym, to na pewno zostanie Ci wypłacone odszkodowanie. Oczywiście, wszystkie koszty z tym związane zostaną pokryte z OC sprawcy. Są jednak przypadki, kiedy nie masz co liczyć na otrzymanie takiego odszkodowania. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy kierowca sam sobie jest winny, że doprowadził do sytuacji, w której można mu odmówić wypłaty takiego odszkodowania.

Kierowcy pod wpływem alkoholu na polskich drogach

odszkodowania z oc

Spora część wypadków, jakie mają miejsce na polskich drogach, spowodowana jest przez kierowców, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dopuszczalny poziom stężenia alkoholu we krwi wynosi w naszym kraju 0,19 promila. Jeżeli mamy między 0,2 a 0,5 promila, to dochodzi do stanu określanego jako “po spożyciu”, a więc kwalifikowany on jest jako wykroczenie. Jeżeli kierowca ma ponad 0,5 promila we krwi, wówczas możemy już otwarcie mówić o popełnieniu przestępstwa. Fakt jest taki, że z każdym rokiem maleje liczba pijanych kierowców i ilość wypadków, która jest przez nich powodowana, jednak prawda jest taka, że nadal mamy w tej kwestii wiele do poprawienia.

Kiedy nie masz szansy na otrzymanie odszkodowania?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jazda po alkoholu, pomijając już inne nieprzyjemne konsekwencje jakie za sobą pociąga, stanowi ogromne zagrożenie, dla bezpieczeństwa innych użytkowników ruchu drogowego. Jest to dostateczny powód, aby skutecznie odebrać nam możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli chodzi o jazdę po alkoholu, to Towarzystwa Ubezpieczeniowe są tutaj bardzo surowe, a kierowca prowadzący na tzw. „podwójnym gazie”, nie ma szansy na to, aby uzyskać rekompensatę. Dlatego ci, którzy jeźdzą po spożyciu alkoholu, albo po zażyciu narkotyków, muszą się liczyć z tym, że to oni, z własnej kieszeni będą musieli pokryć wszystkie wydatki, jakie Towarzystwo

Ubezpieczeniowe, musiało ponieść w związku ze spowodowaniem przez nich takiego wypadku.

Ogólne warunki ubezpieczeń takich jak: NNW, OC i AC zamykają pijanym kierowcom możliwość uzyskania odszkodowania komunikacyjnego. Ale co ważne, świadczenie takie, będzie przysługiwać wszystkim, którzy zostali poszkodowani przez pijanego kierowcę, oczywiście będzie ono wypłacone z jego OC, bez względu na to, czy byli oni trzeźwi czy nie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie udzielisz pomocy poszkodowanym – nie dostaniesz wypłaty odszkodowania
Jeżeli nie udzielisz pomocy osobom poszkodowanym i uciekniesz z miejsca zdarzenia, to także będziesz podlegał karze. Z jednej strony, będzie ona nałożona przez policję, z drugiej przez TU. W tego typu przypadkach, także nie możesz liczyć na to, że zostanie Ci wypłacone odszkodowanie.

Odmowa wypłaty odszkodowania, kiedy przysługuje ubezpieczycielowi?

odszkodowanie z oc sprawcy

Tym, którzy zostali w takim zdarzeniu poszkodowani, będzie wypłacone świadczenie, które gwarantowane jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli jednak wina zostanie udowodniona konkretnemu kierowcy, to będzie on musiał oddać kwotę, jaka była przeznaczona na pokrycie strat osób, które przez niego ucierpiały w wypadku.

Na wypłacenie odszkodowania nie mamy też co liczyć gdy:

  • samochód jest z kradzieży lub jest nabyty w wyniku innego przestępstwa
  • właściciel nie ma uprawnień do kierowania pojazdem
  • sprawca wypadku jest w pełni za niego odpowiedzialny
  • kierowca uciekł z miejsca wypadku

TU i UFG mają prawo dochodzić od kierowcy zwrotu wypłaconego ubezpieczenia OC, jeżeli:

  • kierowca był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających, albo substancji psychotropowych
  • pojazd, którym kierujący wyrządził szkodę był kradziony
  • kierowca nie miał uprawnień do kierowania
  • kierujący nie miał ważnej polisy OC pojazdu i zbiegł z miejsca wypadku

Kierowca musi pamiętać, że ważne jest bezpieczeństwo

Konieczność zapinania pasów przez kierowców, jak i pasażerów, często jest ignorowana, bo wielu nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych, niezapięcia pasów. Taka sytuacja może zmniejszyć kwotę odszkodowania nawet do 50%. Tego typu działania, tłumaczone często wygodą, mogą nas pozbawić sporej szansy na odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe, biorą także pod uwagę to, w jakim stopniu kierowca przyczynił się do wypadku, albo do zwiększenia szkody.

Wtedy wielkość odszkodowania, także może być zmniejszona.

Do takich czynników mogą zaliczać się: niewłaściwe oświetlenie kierowanego pojazdu, brak odblasków u pieszego poza terenem zabudowanym, jazda z niedozwoloną prędkością. To wszystko, może być uznane, jako przyczynienie się do spowodowania wypadku, a co się z tym wiąże, im większa będzie w tym wszystkim nasza wina, tym mniejsze odszkodowanie zostanie nam przyznane. Dlatego tak ważne jest to, aby dokładnie zwracać uwagę na tego typu rzeczy.

To do właściciela pojazdu będzie należała dbałość o polisę OC, a przede wszystkim pilnowanie jej terminu ważności. Nigdy nie można przewidzieć, kiedy będzie się sprawcą albo ofiarą wypadku. Nie powinno się podejmować ryzyka i dopłacać potem do odszkodowania z własnej kieszeni, skoro jest ono główną formą rekompensaty za spowodowane szkody.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here