Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w trakcie kolizji, to zazwyczaj mało kto myśli o tym, że może się ubiegać o odszkodowanie. Raczej nie zaprzątamy sobie tym głowy. Bardziej koncentrujemy się na zdrowiu, na wydatkach związanych z lekami oraz z rehabilitacją. Istotna z pewnością będzie także naprawa samochodu i przywrócenie go do stanu używalności. Jest jednak kilka sposobów, które sprawią, że szybko i skutecznie będziemy mogli uzyskać odszkodowanie.
Co to w ogóle jest kolizja drogowa?
W zwyczajowym rozumieniu kolizja to niż innego, jak zdarzenie, które nie posiada tak poważnych skutków, jakie występują podczas wypadku. Z tą drugą sytuacją, mamy do czynienia, gdy jedna albo więcej osób jest rannych, a ich leczenie trwa dłużej niż 7 dni, albo gdy są zabici. Istotne jest tutaj to, że w kodeksie drogowym, nie ma takiego pojęcia jak kolizja. Jednak ten termin jest używany przede wszystkim przez policję, a więc nie stoi nic na przeszkodzie, aby móc się starać o odszkodowanie po kolizji drogowej, zwłaszcza że jej skutki zdrowotne, mogą być tak samo odczuwalne, jak te, z którymi mamy do czynienia w przypadku wypadku drogowego.
Określ, co chcesz odzyskać od sprawcy kolizji
Jeżeli staramy się o odszkodowanie z OC sprawcy kolizji, to musimy wiedzieć, że sami będziemy musieli określić, o co konkretnie chcemy się tutaj ubiegać. Które konkretnie świadczenie, powinno być nam wypłacone. Chodzi przecież tutaj przede wszystkim o nasze zdrowie, oraz o to, jaki wpływ dany wypadek będzie miał na nasze dalsze zdrowie i życie.
Oczywiście najłatwiej będzie, jeśli w takiej sprawie, zgłosimy się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym ubezpieczony będzie taki sprawca wypadku. Łatwiej będzie nam uzyskać to co sobie założyliśmy, jeśli dokładnie się zastanowimy, jakie konkretnie efekty chcemy uzyskać. Czy ma to być zwrot kosztów za leczenie i dojazdów na to leczenie, czy zwrot utraconych zarobków, a może chcemy uzyskać rentę na zwiększone potrzeby, wywołane długotrwałym leczeniem oraz rehabilitacją?
Ważne jest tutaj także to, abyśmy odpowiednio udokumentowali wszystkie okoliczności zdarzenia, już na miejscu wypadku. Dlatego, jeśli doszło do kolizji, albo wypadku, to koniecznie musimy:
- Wezwać policję, jeżeli będzie tego wymagała dana sytuacja
- Uzyskać oświadczenie od sprawcy zdarzenia
- Zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia
- Zebrać relacje od świadków, którzy wszystko widzieli. Oczywiście jeśli w ogóle mamy taką możliwość
- Skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody
Coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych może nam zaproponować tzw. uproszczoną likwidację szkody. Będzie ona polegała przede wszystkim na telefonicznym kontakcie poszkodowanego z Towarzystwem oraz przesłaniu zdjęć zniszczonego samochodu. W takich przypadkach, nie będzie konieczna obecność rzeczoznawcy przy ocenie, jak duża jest szkoda w naszym samochodzie. Tego typu rozwiązania, są stosowane zazwyczaj wtedy, gdy szkoda jest jednoznaczna, nieskomplikowana i nie jest duża. Wówczas poszkodowany może liczyć na błyskawiczne uzyskanie pieniędzy, a dodatkowo nie będzie musiał w to angażować zbyt wielu sił, których z pewnością nie ma tak dużo po takim wypadku.
Nie zapomnij o dokumentacji medycznej
Bardzo ważne będzie tutaj rzetelne kompletowanie dokumentacji medycznej. Będzie ona potwierdzała wysokość poniesionych przez ciebie kosztów na leczenie. Poza tym musisz mieć wszystkie rachunki, jeżeli planujesz domagać się zwrotów kosztów za zabiegi rehabilitacyjne, na które jesteś zmuszony docierać we własnym zakresie. Najlepiej będzie, jeśli będziesz miał oryginały rachunków oraz biletów. Jeżeli chodzi o szkody rzeczowe, to bardzo ważne będzie, abyś posiadał zdjęcia z miejsca zdarzenia, a także kosztorys. Jak również niezbędne będzie podanie numeru polisy sprawcy. Jeśli będziesz miał te wszystkie dokumenty, to dużo łatwiej, będzie Ci uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku.
Skorzystaj z wiedzy specjalistów
Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby się tym zajmować, to warto sprawę przekazać kancelarii odszkodowawczej. Tutaj wsparcie profesjonalisty może być naprawdę nieocenione. Będziemy mogli wówczas na spokojnie zmierzyć się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Jeśli będzie to potrzebne, to będą nas oni reprezentowali przed sądem, domagając się należnych świadczeń. Taki pełnomocnik z pewnością będzie działał szybciej, a dodatkowo będzie potrafił uzyskać większe środki na leczenie oraz rehabilitację. Osoba poszkodowana, będzie miała wówczas większy komfort psychiczny, a to spowoduje, że łatwiej będzie jej się skupić na leczeniu skutków wypadku.
Bardzo często, osoby które ucierpiały w wypadku, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, co im się prawnie należy. W dodatku takie odszkodowanie wypłacane z OC, dość często jest zaniżane, a ponieważ poszkodowani nie chcą wchodzić w walkę z ubezpieczycielem, godzą się na to. Jednak nie można pozwalać na takie praktyki. To jest kwota, która ma nam zrekompensować doznaną krzywdę, a także pomóc w dalszej walce o powrót do zdrowia.