Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

0
1542

Wypadek drogowy praktycznie zawsze wiąże się z możliwością otrzymania stosownego zadośćuczynienia za poniesione straty. W przypadku ubiegania się o wypłatę odszkodowania, w zasadzie nie odgrywa większej roli to, czy mowa o zdarzeniu komunikacyjnym powodującym straty materialne czy też szkody osobowe. W każdej z tych okoliczności poszkodowany powinien dochodzić swoich roszczeń.

odszkodowania z oc

Jest to jego prawo wynikające z tytułu ponoszonych krzywd rozumianych bardzo szeroko. O tym, co robić, by uzyskać jak najwyższe odszkodowanie powypadkowe, dowiecie się Państwo natomiast z niniejszego wirtualnego poradnika internetowego stworzonego przez nas celowo po to, by możliwe było zaznajomienia się przez laików w dziedzinie obowiązujących przepisów natury prawnej z aktualnymi regulacjami.

Zacznijmy od tego, że odszkodowanie może być wypłacane z różnorakich powodów, a więc ciężko jest w tym przypadku generalizować i jednoznacznie stwierdzać, za co można otrzymać rekompensatę. Każdy przypadek jest indywidualny i tego się trzymajmy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Najczęściej, bo najłatwiej, wywalczyć prawo do otrzymania odszkodowania powypadkowego w momencie, gdy staliśmy się poszkodowanymi w wypadkach drogowych i wymagamy procesu leczenia, profesjonalnej rehabilitacji czy kosztownych konsultacji medycznych lub nowoczesnych, nierefundowanych sprzętów medycznych czy medykamentów.

Kiedy zaś mamy przesłanki do tego, by wychodzić z roszczeniami, dobrze byłoby przyjrzeć się procedurom, jakie obowiązują w naszym kraju, jeżeli chodzi o ubieganie się o uznanie naszej szkody i oszacowanie stosownej kwoty rekompensaty. Po pierwsze, musimy wiedzieć, że sam fakt przydzielenia nam zadośćuczynienia to jedno.

Druga sprawa to jednoznaczne określenie, jak wysokie powinno być nasze odszkodowanie. Kwoty na jakie nierzadko towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają nasze straty są mocno zaniżone, więc nie bójmy się podejmować stanowczych kroków zmierzających do wywalczenia ostatecznie dużo wyższych sum pieniężnych.

O odszkodowanie w ogóle trudno nie jest, kiedy w grę wchodzi faktycznie szkoda powypadkowa. Niemniej jednak dużo ciężej jest w sytuacji, gdy chcemy otrzymać wysoką rekompensatę. Musimy bowiem szczegółowo wyjaśnić i należycie uargumentować naszą krzywdę i winę sprawcy zdarzenia, a także podkreślić skalę tychże uszkodzeń, urazów, uszczerbków na zdrowiu, strat itd., jakie z racji wypadku ponieśliśmy.

Z tym wiąże się natomiast szereg rozmaitych zagadnień, które muszą być spełnione, aby móc otrzymać zadowalającą nas w pełni sumę pieniężną. Nie obejdzie się być może i bez wsparcia doświadczonego i wykwalifikowanego pełnomocnika, czyli wynajmu prawnika. Jeżeli jednak wiemy, że nasz przypadek jest poważny i kwota przypisywanego nam zgodnie z możliwościami dopuszczanymi przez prawo i regulujące je przepisy odszkodowania może być potężna, warto zainwestować w reprezentującego nasze interesy fachowca.

Zaczynamy od ustalenia sprawcy zdarzenia, aby móc jednoznacznie stwierdzić czyja jest to wina. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że winnego mamy ale on nie przyznaje się do odpowiedzialności za wypadek, wtedy warto wezwać policję. Niech oceni sprawę i sporządzi notkę, która będzie podstawowym argumentem kierującym nas później do towarzystwa ubezpieczeniowego. Na wszelki wypadek, warto abyś zawsze miał przy sobie oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Możesz je pobrać z Internetu. Na takim formularzu powinny się znaleźć szczegółowe informacje dotyczące przyczyn, okoliczności i skutków zdarzenia. Obie osoby, które uczestniczyły w zdarzeniu powinny takie oświadczenie podpisać, o ile są zgodne, co do ustalenia sprawcy.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

To dowód w sprawie, a także niezbity argument dla zakładu ubezpieczeniowego w razie, gdyby winny zajścia chciał w ostatnim momencie zmieniać swoje wersje wydarzeń, uchylając się od odpowiedzialności. W sytuacji z kolei, gdy strony zdarzenia nie są zgodne, co do ustalenia osoby winnej wypadku, warto jest wezwać służby mundurowe, a gdy pojawią się ranni – koniecznie karetkę. Wszyscy ci funkcjonariusze oraz personel medyczny będą świadkami zajścia pomagającymi ustalić, jak dokładnie doszło do wypadku i czyja jest wina. Koniecznie stwórzmy także dokumentację graficzną, przez co rozumie się zdjęcia robione chociażby aparatem fotograficznym.

odszkodowanie z oc sprawcy

Odszkodowanie w momencie poniesienia strat jak najbardziej nam się należy, o czym mówi artykuł 415 Kodeksu Cywilnego, według którego – kto wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest ową szkodę naprawić.

Jeżeli po wypadku zostaliśmy hospitalizowani, musieliśmy poddać się usługom rehabilitacyjnym, zakupić sprzęt medyczny czy też leki bądź ponieść jakiekolwiek inne koszty związane z naszym dojściem do zdrowia, powinniśmy zbierać wszelkie paragony, rachunku, faktury. Wszystko to stanowi konkretne dokumenty w sprawie. Na naszą korzyść zdecydowanie działać będzie także relacja świadków zdarzenia, o ile takowi byli. Im ich więcej, tym większa szansa na dużą rekompensatę.

To, jak wysokie zadośćuczynienie jest nam wypłacane ostatecznie zależy nie tylko od wyżej wymienionych czynników, a więc dowodów, jakie przedstawisz, ale też okoliczności zajścia. Inaczej potraktowany zostanie zmotoryzowany doprowadzający do wypadku drogowego jadąc pod wpływem alkoholu czy po suchej szosie w dobrych warunkach, a inaczej trzeźwy, ale przemieszczający się na przykład po śliskiej nawierzchni i w niepogodę.

Wycenę skali nieszczęścia jakie ponieśli poszkodowani na skutek zajścia komunikacyjnego prowadzą rzeczoznawcy. Dobrze jest jednak, aby zaopatrzyć się w kompleksowe wsparcie doświadczonego prawnika, który postara się z pewnością wywalczyć dla nas jak najwięcej pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here