Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

0
1931

Nie mamy obowiązku wykupowania polis ubezpieczeniowych dla swojego malucha, niemniej jednak na wszelki wypadek takie formy świadczeń warto mieć. Jest to bowiem stosunkowo niewielka składka, jaka uiszczana jest w instytucjach edukacyjnych, szkołach, przedszkolach, na uczelniach. Jest to zabezpieczenie w razie, gdyby dziecko doznało jakiegoś uszczerbku na zdrowiu czy urazy.

odszkodowania z oc

Pytanie tylko – co zrobić, aby w tak niefortunnej sytuacji wyjść obronną ręką i udowodnić ubezpieczycielowi, że naszej pociesze naprawdę wyrządzona została krzywda, a za nią należy się jej stosowna rekompensata, która trafi na nasze konto, jako jej opiekunów? O tym dowiecie się Państwo bezpośrednio z naszego wirtualnego poradnika, który właśnie z myślą o Was przygotowaliśmy.

NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków może uwzględniać dzieci oraz młodzież szkolną i jest podpisywane jako swego rodzaju umowa grupowa- na przykład cała szkoła czy w ostateczności grupa na studiach danego wydziału bądź pełna klasa. Podpisywana zostaje wybrana polisa ubezpieczeniowa, która rozpoczyna współpracę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. W konsekwencji tego rodzice zobligowani są do zapłacenia określonej składki, jaka ustalona jest na podstawie umowy i odgórnie narzucona

– taka sama dla każdego ubezpieczanego. Nie jest to obligatoryjne, ale w takich warunkach jak szkoła, gdzie często u nieletnich dochodzi do rozmaitych kontuzji czy urazów, jak najbardziej zalecana forma ochrony „w razie czego”. Bardzo duży nacisk na opłatę ubezpieczenia kładziony jest natomiast przez kadrę pedagogiczną oraz dyrekcję szkoły, bo dzięki temu grono nauczycielskie może spać spokojnie, że podopieczni będą pod dodatkową ochroną. Niemniej jednak zanim na cokolwiek się zgodzisz i przekażesz dziecku określoną sumę pieniężną na składkę na ubezpieczenie, koniecznie powinieneś zajrzeć do oferty, którą masz przyjąć. Najczęściej rodzice i opiekunowie ograniczają się wyłącznie do przekazania danej sumy i na tym koniec.

Nie jest to jednakże dobry wariant z tego względu, że w razie faktycznie wypadku, nie wiemy na co możemy liczyć i w jakim stopniu ta oferta z ubezpieczycielem jest korzystna. Niekiedy nie jest to szczególnie atrakcyjna propozycja, więc wówczas chcąc dodatkowo zabezpieczyć dziecko, warto postawić na kolejne ubezpieczenie, ale samodzielnie wybierane w wytypowanym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym.

odszkodowanie z oc sprawcy

Szkoły najczęściej decydują się na takie formy ubezpieczenia, które okazują się najbardziej ciekawe pod względem cenowym tak, aby ujednolicić składkę i dostosować ją do wszystkich uczniów i ich rodzin- ani za niska, ani za wysoka. Niestety opiekunowie klas często wymagają uiszczenia opłat w postaci składek ubezpieczeniowych, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że zobligowani są do przedstawienia zainteresowanym rodzicom warunków ubezpieczenia do wglądu i to nie po fakcie, ale przed zebraniem danych kwot.

W przypadku charakteryzowanych tu form ubezpieczeń osobowych, do jakich zalicza się NNW, można mówić także o opcji kumulacji świadczeń – możemy swobodnie ubezpieczać dziecko we własnym zakresie, jak także w szkole i wtedy, w razie ewentualnego urazu pieniądze wypłacane są jako stosowne odszkodowanie podwójnie, z obu polis, na które opłaciłeś stosowne składki. Musimy także wspomnieć o tym, jaki jest zakres ubezpieczenia szkolnego NNW dla ucznia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Najczęściej chodzi tu o taką formę polisy, która uwzględnia zabezpieczenie dziecko nie tylko w momencie jego przebywania na terenie szkoły, ale także w trakcie wycieczek szkolnych, wypadów wakacyjnych na kolonie i obozy, a nawet kiedy maluch przebywa w domu. Pieniądze przysługują zarówno wtedy, gdy nieszczęście ma miejsce w wakacje czy też w roku szkolnym. Co do umowy, to większość szkół decyduje się na takie polisy, które obejmują okres ich trwania przez cały rok – ale nie szkolny, lecz kalendarzowy, czyli równe 12 miesięcy.

Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Wtedy maluch jest objęty ciągłym zabezpieczeniem. Ubezpieczyciele dają jednak pewne listy sytuacji, w których te świadczenia nie obowiązują. Przykładem jest chociażby wyłączenie odpowiedzialności za wypadki do jakich doszło na skutek bójki, próby samobójczej – poza UNIQUA, bo ta wypłaca rekompensatę za śmierć osoby ubezpieczonej w skutek samobójstwa i wtedy w grę wchodzi kwota w wysokości dziesięciu procent kwoty ubezpieczenia. Nie przysługuje zadośćuczynienie ubezpieczonemu również wówczas, kiedy został pokrzywdzony na skutek wypadku, do jakiego doszło po tym jak spożywał alkohol czy też był pod wpływem środków odurzających. Odpada też zdarzenie, w jakim uszczerbek na zdrowiu tyczy się przewlekłej choroby osoby ubezpieczonej, jaka nie ma związku z żadnym konkretnym zdarzeniem.

Przykładem takich stanów chorobowych są udar mózgu, nowotwór złośliwy czy zawał serca – nawet kiedy są to zachorowania pojawiające się nagle, które nie występowały w okresie życia ubezpieczonego nieobjętym polisą ubezpieczeniową.

Ubezpieczenia szkolne NWW najczęściej występują w dwóch głównych postaciach – jako formy rozszerzone oraz podstawowe.

W drugim przypadku w grę wchodzi zagrożenie śmiercią ubezpieczonej osoby poprzez nieszczęśliwy wypadek, trwały uszczerbek na zdrowiu oraz sytuacja zmuszająca do nabycia środków pomocniczych typu protezy umożliwiających naturalne funkcjonowanie. Jeżeli chodzi o ubieganie się o ubezpieczenie, to wypełnia się stosowny formularz online, który przez sieć wysyłany jest do ubezpieczyciela.

Można go także sformułować listownie, telefonicznie przekazać zgłoszenie, lub osobiście zjawić się w placówce zakładowej. Najlepsza jest oczywiście forma pisemna, która jest czarno na białym dowodem naszych starań. W takim formularzu muszą zostać natomiast wyszczególnione wszelkie informacje o zdarzeniu i dane personalne poszkodowanego – ubezpieczonego.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here