Rekuperacja – ekonomicznie i zdrowo!

0
590

Każdej osobie posiadającej dom jednorodzinny zależy na optymalizacji kosztów związanych z jego utrzymaniem. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety montażu systemu rekuperacji.

odszkodowania z oc

W ostatnich latach ceny paliw stale rosły. A ostatnie miesiące trwającej wojny w Ukrainie przyniosły ze sobą widmo jeszcze większych podwyżek. Dla większości europejczyków stało się jasne, że niezależność energetyczna jest obecnie na wagę złota. Osoby, które przed laty zainwestowały w rozwiązania technologiczne wykorzystujące odnawialne źródła energii i ograniczające jej zużycie niewątpliwie mają obecnie powód do zadowolenia. W ubiegłym roku wiele firm i instytucji musiało pogodzić się z podwyżkami gazu rzędu nawet kilkuset procent. W takich sytuacjach każda inwestycja, która pozwoliłaby ograniczyć zużycie paliwa nawet o kilka procent jest warta zainteresowania. O ile jeszcze kilka lat temu wydatki związane z instalacją paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła wydawały się spore, o tyle obecnie okazują się być wcale nie nazbyt wysokimi. Oczywiście szybkość zwrotu z tego typu inwestycji zależy w dużej mierze od tego jak dużo paliwa zużywamy. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych przekonało się, że znakomitym sposobem na generowanie oszczędności jest instalacja systemu rekuperacji.

Rekuperacja – czym jest i dlaczego staje się coraz bardziej popularna?

Każdy budynek musi być wyposażony w jakiś system wentylacji. W polskim budownictwie najczęściej stosuje się tzw. wentylację grawitacyjną. System tego typu nie wymaga montażu dodatkowego oprzyrządowania, a jedynie odpowiednich kanałów odprowadzających powietrze z budynku. Cyrkulacja powietrza odbywa się dzięki prawom grawitacji. Innym typem wentylacji jest wentylacja mechaniczna, która jak sama nazwa wskazuje uwzględnia zastosowanie odpowiednich urządzeń wymuszających ruch powietrza we wszystkich pomieszczeniach budynku. Z punktu widzenia izolacji cieplnej domu, instalacja wentylacji to tak nic innego jak dziury w bryle budynku, przez które nieustannie ucieka energia cieplna zgromadzona w podgrzanym powietrzu. W sezonie grzewczym, gdy na dworze panuje siarczysty mróz, takie wyrzucanie energii cieplnej to nieustannie tracone pieniądze wydane na podgrzewanie powietrza w budynku. System rekuperacji to nic innego jak instalacja umożliwiająca odzysk energii cieplnej z powietrza wydalanego z budynku. Energię tą wykorzystuje się następnie do podgrzewania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. To niesamowite, ale dowody wskazują na to, że sprawnie funkcjonująca rekuperacja w nowoczesnym budynku może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Rekuperacja jest to w zasadzie nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Centrala wymusza ruch powietrza poprzez zainstalowane kanały, a wymiennik ciepła odzyskuje energię z podgrzanego powietrza. Jak zapewniają producenci oraz dystrybutorzy rekuperatorów taniereku.pl, montaż systemów rekuperacji to stosunkowo niewielka inwestycja, szczególnie, gdy ktoś jest zdecydowany na montaż wentylacji mechanicznej.

Rekuperacja w domu – jakie zalety?

Warto wiedzieć, że rekuperacja sprzyja zdrowiu domowników. Pełna kontrola nad obiegiem powietrza w budynku pozwala na jego obróbkę. Głównym zadaniem rekuperatorów jest podgrzewanie świeżego powietrza, ale wykorzystuje je się także do jego oczyszczania oraz regulacji wilgotności. Być może ktoś zadałby w tym momencie pytanie – po co oczyszczać świeże powietrze napływające z zewnątrz budynku? Szczególnie w większych miastach powietrze w sezonie grzewczym jest bardzo zanieczyszczone. W ostatnich latach wiele się mówi o wielkomiejskim smogu – w powietrzu unoszą się niewidoczne gołym okiem drobinki, które osadzają się w układzie oddechowym uszkadzając jego tkanki. Rekuperator oczyszcza powietrze ze smogu oraz najróżniejszych alergenów, dzięki czemu w mieszkaniu wszyscy, nawet alergicy mogą czuć się naprawdę komfortowo.

odszkodowanie z oc sprawcy

Oczywiście nawet najlepsza rekuperacja nie zastąpi instalacji grzewczej w budynku. System ten pozwala na niwelowanie strat związanych z cyrkulacją powietrza. Każdy dom musi być wyposażony w urządzenie generujące energię cieplną oraz instalację, która zapewni jej prawidłowe rozprowadzanie we wszystkich pomieszczeniach. W domach energooszczędnych oraz pasywnych z powodzeniem wykorzystuje się najróżniejszego typu pompy ciepła, które pozwalają skutecznie wykorzystywać odnawialne źródła energii.

odszkodowanie z oc sprawcy

W wielu nowoczesnych energooszczędnych budynkach stosuje się jednocześnie instalacje:
ogrzewanie gazowe (w oparciu o efektywny kocioł kondensacyjny),
powietrzna pompa ciepła,
system rekuperacji.

Pompa ciepła oraz rekuperacja sprawiają, że niepotrzebne staje się korzystanie z paliw kopalnych. Natomiast kondensacyjny kocioł gazowy może być wykorzystany w sytuacjach, gdy zapotrzebowanie na energię cieplną w mieszkaniu drastycznie wzrasta – szczególnie podczas siarczystych mrozów.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą
Rekuperacja Kraków ASK
ul. Zakopiańska 56a/10
Kraków (kompleks Trapez Carbo)

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here