Jak czyścić dywany?

0
528

Każdy rodzaj podłogi wymaga specjalistycznego, konkretnego czyszczenia. Podobnie ma się sprawa z dywanami, chodnikami lub wykładzinami dywanowymi. Bez względu na to ile lat ma nasza dekoracja podłogowa, trzeba o nią odpowiednio dbać, żeby prezentowała się zawsze świeżo i estetycznie.

Rodzaje dekoracji podłogowych

odszkodowania z oc

Dekoracje podłogowe głównie dzielą się na takie kategorie jak dywany, chodniki, wykładziny i wycieraczki. W jednych mieszkaniach lepiej sprawdzą się dywany, w innych chodniki, a w niektórych najlepszą opcją będą wykładziny dywanowe. W sklepie kochamydywany doświadczeni sprzedawcy pomogą dobrać odpowiedni kolor, wymiar czy nawet wzór dekoracji podłogowej do reszty naszego wystroju wnętrza. Oczywiste jest to, że każdy materiał dywanowy odznacza się innymi właściwościami. To sprawia, że zanim kupimy i zaczniemy używać jakichkolwiek środków czyszczących lub piorących, to warto poczytać co będzie odpowiednie do naszego typu dywanu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dywany dzieli się między innymi na:
– poliestrowe,
– polipropylenowe,
– syntetyczne,
– skórzane,
– bawełniane,
– wełniane,
– wiskozowe,
– shaggy.

Jedne dywany wyróżniają się niskim, gęstym runem, inne wysokim, jeszcze inne są tkane na płasko. W zależności od materiału z jakiego są wyprodukowane dywany, przeznaczone są do łazienki, toalety, kuchni, jadalni, pokoju dziennego, salonu, pokoju dziecięcego, sypialni, przedpokoju, na taras zewnętrzny albo balkon.

Podstawowe czynności

Na każdym dywanie od czasu do czasu pojawiają się różnego rodzaju plamy, brud, kurz, zabrudzenia. Pierwszą informacją, którą trzeba sprawdzić zanim przystąpimy do czyszczenia dywanu jest to, z jakiego włókna (naturalnego czy sztucznego) posiadamy dywan. Jeśli posiadamy tę podstawową wiedzę, to możemy zakupić odpowiednie środki piorące, czyszczące i ewentualnie odplamiające. Kolejnym podstawowym krokiem jest dokładne odkurzenie całej powierzchni dywanu. Jeśli robimy to regularnie, to zanieczyszczenia nie przenikną do najgłębszych warstw. Dawnymi czasy podczas dokładniejszych porządków domowych wychodziło się na zewnątrz i na trzepaku dokładnie wytrzepywało cały dywan. Jak była zima i świeży śnieg, to dywan zewnętrzną stroną (stroną po której się chodzi) kładło się na śnieg i również wytrzepywało. Trudniejsze do dokładnego wyczyszczenia są dywany z wysokim runem, takie jak dywany shaggy. Żeby udało się dokładnie usunąć brud, który dostał się do runa dywanu, to lepiej zastosować właściwe ssawki lub szczotki odkurzacza.

Środki do czyszczenia dywanu

Jeśli już mamy przygotowany, odkurzony i być może nawet wytrzepany dywan lub chodnik, to za pomocą odpowiedniego, dopasowanego środka chemicznego, możemy wyprać naszą dekorację podłogową. Wystarczy, że zastosujemy się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu środka. Są zwolennicy domowych rozwiązań i środków do czyszczenia dywanu. W internecie można znaleźć wiele praktycznych wskazówek oraz rad czym i w jaki sposób pozbyć się na przykład plamy po winie, kawie, herbacie, tłustej plamy . Do jednych plam skuteczna okazuje się mąka ziemniaczana, do innych ocet, sól, soda oczyszczona, szare mydło lub płyn do prania. Zanim zastosujemy którykolwiek z domowych środków, to warto dobrze poczytać, jak go zastosować, żeby przypadkowo nie zniszczyć dywanu. Są dywany, którymi najlepiej zajmą się specjalistyczne firmy, zajmujące się profesjonalnym czyszczeniem dywanów. Mają oni niezbędną wiedzę jakie środki należy użyć do konkretnego materiału dywanu. Co prawda jest to dosyć kosztowna usługa, ale dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że dywan po czyszczeniu nie ulegnie zniszczeniu.

Odkurzacz piorący

Bez względu na to, w jakim sklepie kupiliśmy dywan, w dywanywitek, w stacjonarnym czy internetowym, to zawsze można skorzystać z porady sprzedawcy i dowiedzieć się, czy model, który nas interesuje, może być czyszczony za pomocą piorącego odkurzacza. Jeśli okaże się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to być może warto zdecydować się na zakup takiego urządzenia. Dzięki temu sami, bez umawiania się z firmą czyszczącą, możemy wyczyścić nasz dywan w dowolnym czasie. Posiadanie odkurzacza piorącego jest szczególnie przydatne, gdy na dywanie niespodziewanie zrobią się jakieś plamy. Poza tym, jeśli w mieszkaniu lub domu mamy więcej dywanów, chodników lub wykładzin dywanowych, to skorzystanie z usług firmy byłoby bardzo kosztowną sprawą. Odkurzacz piorący jest też polecanym wyposażeniem dla osób, które mają różnego rodzaju alergie. Dzięki częstemu, regularnemu korzystaniu z tego typu odkurzacza, zminimalizujemy ilość roztoczy, co sprawi, że dywan nie będzie wywoływał dodatkowych, uciążliwych zachowań alergicznych.

odszkodowanie z oc sprawcy

Każdy dywan, żeby cieszył oko i spełniał swoje funkcje, to wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Można mieć najdroższy model, ale jeśli nie będziemy o niego dbać, to nie będzie ładnie się prezentował. Można tez mieć najtańszy egzemplarz, który jeśli będzie dobrze dobrany, czysty i estetyczny, to będzie stanowić piękne wykończenie wnętrza. Najważniejsza nie jest więc cena dywanu, materiał, z którego jest wytworzony, ale to czy jest czysty i schludny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here