Utrata wartości handlowej pojazdu. Czy musisz się z tym godzić?

0
2558

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że każdy samochód, który uległ nawet najmniejszej stłuczce, momentalnie traci na swojej wartości. Wtedy praktycznie nie będziemy mieli szans, aby sprzedać go w naprawdę korzystnej cenie. Czy więc, w ogóle możemy coś z tym zrobić?

odszkodowania z oc

Jeżeli chociaż raz, próbowaliśmy sprzedać używany samochód, to z pewnością wiemy, jak ważna jest jego historia. Jeżeli nasz samochód jest bezwypadkowy, to ma znacznie wyższą wartość, a do tego jeszcze wydaje się bezpieczniejszy, a co się z tym wiąże, także znacznie łatwiej jest go sprzedać. Większość ludzi praktycznie od razu rezygnuje z samochodów, które brały udział w wypadku, nawet jeżeli uszkodzenia, które wówczas odniosły, były naprawdę niewielkie. To właśnie powoduje, że takie samochody, które były uszkodzone w wyniku stłuczki, sprzedawane są po znacznie niższej cenie, a co się z tym wiąże, każdy, kto próbował sprzedać używane auto, wie jak istotna jest jego historia. Samochód bezwypadkowy ma wyższą wartość, wydaje się bezpieczniejszy i przede wszystkim łatwiej jest go sprzedać. Nabywcy praktycznie nie są zainteresowani uszkodzonymi samochodami, ponieważ dochodzi wówczas do utraty wartości handlowej pojazdu. Nie mniej, jest to szkoda, którą można pokryć z oc sprawcy.

Co na ten temat mówią przepisy?

Jeszcze jakiś czas temu, jeśli chodziło o kwestię odszkodowania za utraconą wartość handlową pojazdu, dochodziło do różnych sporów. Działo się tak dlatego, że ubezpieczyciele przejawiali wątpliwości, czy w ogóle można mówić w takim przypadku o szkodzie i odpowiedzialności ubezpieczyciela. Do tego dochodziła opinia, że nie można mówić o czymś takim jak wartość handlowa samochodu, jeżeli nie jest on jeszcze wystawiony na sprzedaż.

Te wszystkie spory, zostały zakończone, a właściwie ucięte przez Sąd Najwyższy w uchwale z 2001, ponieważ w tej kwestii zostało przedstawione jasne stanowisko. Każdy posiadacz uszkodzonego samochodu, ma prawo starać się o odszkodowanie, jeśli twierdzi, że jego samochód jest mniej wart. Nie ma tutaj znaczenia to, czy w pierwotnym zamyśle, chciał go sprzedać, czy wciąż chciał tym samochodem jeździć. W obecnych warunkach gospodarki rynkowej, przecież każdy przedmiot może być w dowolnej chwili sprzedany. Według Sądu

Najwyższego, niedopuszczalny jest podział przedmiotów, na te, które przeznaczone są do handlu i na te, które mają służyć do użytku prywatnego. Zwłaszcza, że każdy przedmiot, albo dobro, są warte dokładnie tyle, ile kupujący będą chętni za niego zapłacić.

odszkodowanie z oc sprawcy

Co niezwykle ważne, to także fakt, że również KNF w przedstawionych przez siebie wytycznych, jasno wskazuje, na powinność ubezpieczyciela w tej kwestii. Jeżeli ustalane jest odszkodowanie, to spadek wartości samochodu także powinien być wzięty pod uwagę, jeśli oczywiście on występuje. Istotne tutaj będzie także to, że jeżeli ubezpieczyciel nie będzie chciał się zastosować do tych wszystkich wytycznych, to KNF ma prawo to zweryfikować, a co się z tym wiąże, także nałożyć na niego odpowiednią karę. Zazwyczaj będzie to bardzo wysoka grzywna, którą będzie musiało zapłacić takie Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Kto ma prawo, aby otrzymać takie odszkodowanie?

Ważne jest tutaj z pewnością to, że takie odszkodowanie za zmniejszenie wartości samochodu, ma prawo otrzymać każdy poszkodowany właściciel pojazdu. Dotyczy to także tych sytuacji, podczas których, samochód został naprawiony, a wizualnie jego stan w żaden sposób nie odbiega od tego, jak wyglądał jeszcze przed wypadkiem. Za każdym razem bowiem, szkoda poniesiona podczas wypadku, będzie miała wpływ na znaczne pomniejszenie wartości samochodu. Warto tutaj zaznaczyć, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe, bardzo często nie chcą wypłacać pieniędzy, jeżeli cała ta sytuacja dotyczy starszych samochodów.

Takie ich działania, zazwyczaj są wynikiem metod, w jakich oblicza się ubytek wartości przez ich kosztorysantów. Krótko mówiąc, według tych ekspertów, jeżeli samochód ma 6-7 lat, to spadek jego wartości jest już znikomy, a więc odszkodowanie w takim przypadku nie powinno się należeć. Dlatego tak ważne jest to, aby wiedzieć, że przepisy nie precyzują dokładnie wieku samochodu, do którego możemy się ubiegać o wypłacenie odszkodowania. A to oznacza, że bez względu na to, ile nasz samochód ma lat, śmiało możemy się ubiegać o wypłatę takiego odszkodowania.

Jedynie w jednym, konkretnym przypadku właściciel nie będzie w stanie otrzymać tego typu odszkodowania i warto sobie z tego zdawać wcześniej sprawę. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji, kiedy ma miejsce szkoda całkowita. Jest ona orzekana w momencie, kiedy okazuje się, że naprawa takiego samochodu, znacznie przekraczałaby jego wartość.

Odszkodowanie od spadku wartości samochodu wypłacane jest jedynie w sytuacji, kiedy jego naprawa będzie uzasadniona ekonomicznie oraz technicznie. Jeśli mówimy o szkodzie całkowitej, to możemy być pewni, że tutaj takiej możliwości w ogóle nie ma.

odszkodowanie z oc sprawcy

W jaki sposób wyliczyć wysokość odszkodowania?

Bardzo istotną sprawą w tym momencie, będzie kwota odszkodowania. W jaki sposób powinniśmy ją sobie wyliczyć? Będzie to różnica, między wartością samochodu, jaką miał on przed wypadkiem i po nim. Oczywiście taka wartość samochodu po wypadku, będzie obliczana między innymi, na podstawie konkretnych parametrów:

  • marki samochodu
  • wielkości odniesionych szkód
  • jakości oraz ceny naprawy

Ważną kwestią będzie tutaj z pewnością to, że Sąd Najwyższy przedstawił w swoim stanowisku stwierdzenie, że trzeba tutaj wziąć pod uwagę średnie ceny dla tego konkretnego modelu. Niestety, oznacza to, że nie możemy się tutaj powoływać na ceny, z konkretnych transakcji, ponieważ bardzo często okazują się one być niemiarodajne.

Dzieje się tak dlatego, że wartość poszczególnych egzemplarzy, ustalana jest zawsze w indywidualny sposób. Może ona zależeć od stanu samochodu i jego wyglądu, ale także od tego jakie talenty negocjacyjne prezentuje, zarówno właściciel sprzedawanego samochodu, jak i kupiec, który pragnie go nabyć. Dlatego tak ważne jest to, aby nie patrzeć na cenę pojedynczego samochodu, a po prostu na średnią tego typu modeli, w tym roczniku, jakie znajdują się na rynku samochodów używanych, bo tylko wtedy będziemy mogli uzyskać w miarę rzetelną, uśrednioną cenę.

Czy możemy, a jeśli tak, to jak starać się o dodatkowe środki?

Bardzo ważną kwestią, o której także powinniśmy wiedzieć odpowiednio wcześniej, jest to, że takie odszkodowanie za utratę wartości samochodu, nie będzie wypłacane automatycznie. Nawet Sąd Najwyższy, w wyżej wymienionej uchwale zwrócił uwagę na to, że zwrot utraconej wartości handlowej, nie jest obowiązkiem ubezpieczyciela. Będzie to dotyczyć wyłącznie odszkodowania, które ma pokryć koszty związane z naprawą danego samochodu. Dlatego też, jeżeli chcemy, aby towarzystwo ubezpieczeniowe, wypłaciło nam wyrównanie do straty wynikającej z niższej wartości naszego samochodu, musimy oddzielnie złożyć odpowiedni wniosek. Trzeba w nim jedynie udowodnić, że nasz samochód po wypadku, jest mniej warty, niż to miało miejsce, przed wystąpieniem całej tej sytuacji.

Utrata wartości handlowej pojazdu. Czy musisz się z tym godzić?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że takie udowodnienie będzie brane pod uwagę i faktycznie pozwoli nam uzyskać takie wyrównanie, to powinniśmy tutaj zatrudnić niezależnego eksperta, który swoją opinią potwierdzi nasze słowa. Z pewnością taka opinia udzielona przez eksperta, będzie pomocna nie tylko przy zwiększeniu naszych szans na otrzymanie takiego odszkodowania, ale także przy szybkości rozpatrzenia wniosku. W razie czego, taka opinia niezależnego rzeczoznawcy, będzie mogła się także przydać w sądzie, więc z pewnością warto zainwestować w to, aby ją posiadać.

Coraz częściej się też dzieje tak, że właściciele samochodów zaczynają dochodzić swoich praw przed sądem. Dzieje się tak dlatego, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe, nie zawsze są chętne do tego, aby przychylić się do wniosku poszkodowanych i przyznać im rację. Co więcej, dość często dzieje się tak, że wypłacają oni dużo niższe kwoty, a do tego jeszcze, nawet nie uzasadniają takiego działania. Z pewnością dla osób, które zastanawiają się nad takim rozwiązaniem, ważna będzie informacja, że tego typu działania przed sądem są coraz bardziej skuteczne. To oznacza, że z roku na rok dochodzi osób, które jako poszkodowane, otrzymują coraz więcej pieniędzy.

Dlatego właśnie zanim wybierzesz się do sądu, powinieneś wykorzystać wszystkie możliwości, dochodzenia swojego odszkodowania bezpośrednio u ubezpieczyciela. Chociaż musisz się tutaj nastawić na to, że takie działania zabiorą dużo czasu i dodatkowo mogą też powodować spory stres. Co więcej, zanim udasz się do sądu, warto żebyś najpierw skontaktował się z kancelarią odszkodowawczą, bo to właśnie tam pracują najlepsi specjaliści, którzy dobrze znają się na odszkodowaniach.

Zawsze opłaci się sprawdzić, jakie środki jeszcze nam przysługują, kiedy już otrzymamy to właściwe odszkodowanie. Może się okazać, że nie poniesiesz większych start spowodowanych wypadkiem, jeżeli będziesz wiedział, na jakie świadczenia i dodatkowe wypłaty możesz liczyć. Dodatkowo, jeżeli dobrze się do tego wszystkiego przygotujesz, będziesz posiadał niezbędne dokumenty, a także skorzystasz z pomocy osób, które naprawdę dobrze się na tym znają, to możesz być pewien, że wszystko będzie szło w dobrą stronę. Warto też się zapoznać z nieuczciwymi metodami, jakie stosują Towarzystwa Ubezpieczeniowe, tak aby mieć pewność, że nie damy się na nie nabrać.

Zawsze też możemy się posiłkować orzeczeniami Sądu Najwyższego, które odnoszą się do tego typu sytuacji, tak aby wykluczyć możliwość, że ktoś w inny sposób zacznie interpretować dane przepisy. Wbrew pozorom wszystko jest tutaj dokładnie ustalone i trzeba się tego trzymać, aby nie łamać prawa. Coraz więcej osób otrzymuje tego typu odszkodowania i wyrównania do nich, a to oznacza, że my także będziemy mieli bardzo dużą szansę na to, aby móc się cieszyć z tych dodatkowych pieniędzy, które w dodatku poprawią wartość handlową naszego samochodu, a co się z tym wiąże, łatwiej będzie nam go później sprzedać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here