Zaniżony kosztorys czy musisz iść do sądu?

0
1781

Masz już świadomość, że doszło do zaniżenia Twojego kosztorysu. Zaczynasz się więc zastanawiać, jakie kroki powinieneś powziąć, tak aby uzyskać jak najwięcej pieniędzy. W poniższym artykule, wyjaśniamy, co koniecznie powinieneś zrobić, a także na co szczególnie powinieneś zwracać uwagę. Z pewnością myślisz tutaj o długotrwałym procesie jaki Cię czeka, jednak może się okazać, że całość nie będzie trwała aż tak długo, jak Ci się wydaje.

W pierwszej kolejności: odwołanie

odszkodowania z oc

Oczywiście, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obowiązują z góry określone terminy, których musi przestrzegać każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Do tego, każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie otrzyma pieniędzy z dnia na dzień, dlatego właśnie warto się uzbroić w cierpliwość i czekać, chociaż taki proces może nam się wydawać bardzo długi. Jeżeli okaże się, że Twój kosztorys jest zaniżony, to będziesz mógł otrzymać zadowalającą kwotę odszkodowania. Oczywiście możesz wejść na drogę sądową, jednak warto to zostawić już na ostateczność, ponieważ są jeszcze inne możliwości, poprzez które możesz pozyskać to odszkodowanie.

Pamiętaj, że zawsze masz możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli się na to zdecydujesz, to musisz wysłać odpowiednie pismo do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ważne będzie tutaj to, abyś wykazał, że kwota którą otrzymałeś, nie wystarczyła na właściwą naprawę Twojego samochodu. Co więcej, w takim piśmie, masz prawo zaprezentować swoją cenę, a także pokazać opinię niezależnego rzeczoznawcy. Bardzo wiarygodnie, będzie także wyglądało, jeżeli przedstawisz cenniki usług z lokalnych warsztatów, ponieważ w takiej sytuacji ubezpieczycielowi, trudniej będzie podważyć Twoją cenę.

odszkodowanie z oc sprawcy

Oczywiście, w tym piśmie musisz także poinformować o odwołaniu, a także w odpowiedni sposób uzasadnić swoje zdanie. Poza tym, musisz wspomnieć także o tym, która część Twojego kosztorysu została zaniżona i z którą z nich się nie zgadzasz. Pamiętaj, że towarzystwo ubezpieczeniowe, będzie miało 30 dni na wysłanie do Ciebie odpowiedzi, a jeśli sprawa będzie skomplikowana, to czas ten ma prawo się wydłużyć do 60 dni. Rzecz jasna, bardzo istotne jest tutaj także to, aby takie odwołanie przedłożyć przed upływem przedawnienia się roszczenia, a te zazwyczaj wynoszą 3 lata. Poza tym, jeśli szkoda powstała na skutek przestępstwa, to poszkodowany, będzie miał prawo się odwoływać, aż przez 20 lat.

Rzecznik Ubezpieczonych może pomóc

Inną możliwością, z jakiej możemy skorzystać, będzie wysłanie pisma do Rzecznika Ubezpieczonych. Ma on obowiązek rozpatrzyć każde pismo, a następnie po dokładnej analizie zgłosić sprawę do ubezpieczyciela, chociaż nie ma tutaj gwarancji, że po takiej jego interwencji ubezpieczyciel wyda zadowalającą Cię decyzję, bo nie ma takiego obowiązku. Poza tym, musisz pamiętać, że taka Twoja skarga, musi być w odpowiedni sposób udowodniona. Rzecznik z pewnością zajmie się wszystkimi sprawami, w których doszło do naruszenia prawa i które mocno będą godzić w interes poszkodowanego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odszkodowania w takiej kwocie, która naprawdę Cię usatysfakcjonuje, to powinieneś zgłosić się do kancelarii odszkodowawczej.

Dzięki temu, będziesz mógł uniknąć tych kroków prawnych, o których pisaliśmy powyżej.

Poza tym, takie firmy mają odpowiednie doświadczenie i specjalistów, którzy potrafią wszystko zweryfikować we właściwy sposób. Masz szansę zgłosić się do nich od razu po wypadku, dzięki czemu przeprowadzą nas przez całą tą sprawę od początku do końca. Mogą Ci oni pomóc także wtedy, gdy będziesz się starał o tzw. dopłatę do kosztorysu, kiedy będzie on zaniżony. Co więcej, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z dodatkowych świadczeń, które nam przysługują, z pracownikami tej firmy, będziemy mieli pewność, że nic nie zostanie pominięte.

Droga sądowa nie musi być trudna

Ostatnią z możliwości, jaką będziesz mógł wykorzystać, będzie droga sądowa. Zazwyczaj wybierana jest ona przez osoby, które wypróbowały już wcześniejsze możliwości, a mimo to nadal nie mają większych pieniędzy od ubezpieczyciela. Tutaj jednak musimy wiedzieć, że konieczne jest napisanie pozwu i złożenie go w Sądzie Rejonowym, który będzie właściwy dla miejsca zamieszkania poszkodowanego, a dodatkowo można go złożyć w sądzie odpowiednim dla rejonu, w którym mieści się siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Coraz częściej zdarza się, że sądy orzekają na korzyść pokrzywdzonego i są mu przychylniejsze. Tak jak i samo uzyskanie takiego wyższego odszkodowania, okazuje się być łatwiejsze, niż miało to miejsce jeszcze jakiś czas temu.

Jak wynika z powyższego tekstu, jest parę skutecznych metod na poradzenie sobie z zaniżonym kosztorysem. Nie jesteśmy osamotnieni, jeśli chcemy się ubiegać o świadczenia, które nam się należą i mamy parę sposobów na uzyskanie znaczniejszej kwoty. Co więcej, jeśli planujemy podpisać ugodę, to także powinniśmy ją przedstawić specjaliście, aby mógł on ją ocenić. Dzięki temu będziemy mieli pewność, co do warunków, na podstawie których ten dokument został przygotowany, a także powie, w jaki sposób można ubiegać się o dalsze roszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here