Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

0
2561

Każdego dnia w naszym kraju ginie przynajmniej kilkanaście osób, a setki z nich zostają ranni. W przeciwieństwie do kolizji, wypadek to taka sytuacja podczas której ktoś zostaje ranny, albo ginie. Dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić, aby za odniesione podczas takiego zdarzenia obrażenia, móc uzyskać przysługujące nam świadczenia. Czasami nie trzeba wiele, aby móc uzyskać tego typu odszkodowanie po wypadku.

Jeżeli ktoś jest ranny, to należy mu się odszkodowanie

odszkodowania z oc

W pierwszej kolejności, warto wiedzieć, na co można liczyć, jeżeli wypadek drogowy był spowodowany przez innego kierowcę, a my w nim ucierpieliśmy. Z pewnością w tej sytuacji, mamy prawo domagać się zadośćuczynienia, za poniesiony ból, cierpienia i rozstrój zdrowia, a więc nie tylko za obrażenia, jakie odnieśliśmy na ciele, ale także za takie, które mają podłoże psychiczne i za sam ból, jaki był wynikiem wypadku.

Tego typu odszkodowanie, będzie także obejmowało zwrócenie kosztów, jakie ponieśliśmy w związku z koniecznością zakupów leków, kosztów dochodów, które utraciliśmy z powodu wypadku, a także zwrot kosztów za dojazdy na leczenie i za zniszczone mienie. Co więcej, jeżeli w wyniku wypadku doszło do poważnych uszkodzeń ciała, w wyniku których nie możesz podjąć pracy zawodowej, to trzeba wiedzieć, że należy się renta.

Jakie działania trzeba podjąć po wypadku, jeśli jesteśmy ranni?

Przede wszystkim, powinieneś ustalić wszystkie dane personalne sprawcy wypadku, w którym ucierpiałeś. Koniecznie zapisz sobie jego imię i nazwisko, numer jego polisy od odpowiedzialności cywilnej, czyli wszystkim znane OC, także numer PESEL. Nie możesz także zapominać o tym, aby zapisać numer rejestracyjny, markę i model jego samochodu.

Jeżeli odniesiesz taki uraz, że nie będzie Ci on pozwalał na przeprowadzenie tych wszystkich czynności, to możesz być pewny, że spisaniem tych wszystkich danych i okoliczności, w jakich doszło do wypadku, zajmie się policja. Pamiętaj, że ją także warto wezwać w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia, nie poczuwa się do winy, ani nie chce pokazać dokumentów, które będą potwierdzały jego dane personalne.

W jaki sposób zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Jeżeli masz już dane sprawcy wypadku, to teraz czas na zgłoszenie całej sprawy do ubezpieczyciela i poinformowanie go, jakie szkody zostały przez nas poniesione. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku szkody komunikacyjnej, wniosek o wypłatę odszkodowania musisz złożyć do tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma wykupione OC sprawca zdarzenia. Mówiąc prościej, szkodę usuwasz z OC sprawcy. Do tego musisz pamiętać, że naprawy szkód, które związane są z obrażeniami ciała, pokryciem kosztów leczenia po wypadku, czy dojazdów do placówek medycznych, nie ma w polisie autocasco, czyli AC. Jeżeli nie posiadasz informacji odnośnie tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, jest ubezpieczony sprawca wypadku, to możesz to sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że podasz tam dane w formie numeru rejestracyjnego samochodu, kierowcy odpowiedzialnego za spowodowanie wypadku.

Otrzymanie odszkodowania nie musi być trudne

Jeżeli planujesz ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z ubezpieczenia sprawcy, warto pomyśleć, o jakiej kwocie powinieneś mówić w ramach takiego zadośćuczynienia.

Bardzo ważne, będzie tutaj także to, abyś skrupulatnie zbierał wszystkie dowody, które pokażą, jakie straty musiałeś ponieść w efekcie wypadku. Poza tym, dobrze określ i uzasadnij swoje roszczenia finansowe. Warto bardzo szczegółowo przedstawić okoliczności wypadku, a jeżeli na miejscu zdarzenia była także policja, to musisz załączyć jej opinię.

Faktury, rachunki ze sklepów medycznych, zakupy leków, bilety, potwierdzenie wizyt u lekarzy i w szpitalu, diagnozy oraz orzeczenia lekarskie, te wszystkie rzeczy, będą niezwykle ważne, w czasie rozpatrywania wniosku, przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ich podstawie właśnie ubezpieczyciel będzie prowadził postępowanie, które będzie miało za zadanie ocenić zasadność Twojego wniosku o odszkodowanie, a także wysokość kwoty, jaką chcesz w związku z tym otrzymać.

Co musisz zrobić, jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku? Jak masz w takiej sytuacji otrzymać odszkodowanie?

Najważniejsze będzie tutaj to, że nie jesteś na straconej pozycji, nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada OC, albo uciekł z miejsca wypadku i nie udało się określić jego tożsamości. W tym przypadku, musisz zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, poprzez dowolnie wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe, posiadające w swojej ofercie OC. Może to być nawet ta firma, w której Ty sam jesteś ubezpieczony.

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie będziemy się podejmować określenia, o jakich pieniądzach możesz myśleć. Jest to zbyt skomplikowana sprawa, ale coraz więcej osób przekonuje się w naszym kraju, że odszkodowania i zadośćuczynienia faktycznie są wypłacane. Kwota ich będzie zależała od trwałych następstw jakie pojawiły się po wypadku. Dlatego też jako ofiara wypadku, będziesz poddawany różnym badaniom przez komisję lekarską, która ma możliwość także wydawać werdykt zaocznie, a więc na podstawie wcześniejszych informacji, które zostały jej dostarczone.

Dlatego też tak ważne jest to, aby skrupulatnie kompletować wszystkie dokumenty, które będą związane z wypadkiem. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa, ma możliwość zaproponowania ugody, jednak zanim ją podpiszesz, warto się dokładnie nad tym zastanowić, a także skonsultować z ekspertem, to dlatego, że dość często tego typu ugody nie są korzystne dla osób pokrzywdzonych w wypadku.

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia

Kiedy będzie ustalana wartość zadośćuczynienia, orzecznicy z pewnością będą się opierali na tabeli zawartej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku. Jednak każdy ubezpieczyciel ma prawo ustalić procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, wykorzystując do tego, własne, wewnętrzne tabele. Oczywiście, w teorii kwota ta nie może okazać się symboliczna i powinna być odczuwalnym zastrzykiem finansowym dla osoby poszkodowanej w wypadku, bo powinno wyrównać straty związane z gorszą sytuacją życiową i materialną, jaka nastała po wypadku.

Ale nie istnieją przepisy, które jasno i wyraźnie regulowałyby tego typu kwestie. Na wysokość takiego odszkodowania, z pewnością będzie miał wpływ rodzaj odniesionych obrażeń, czas w którym trwało leczenie oraz rehabilitacja, a także to, jaki duży wpływ na życie poszkodowanego miał taki wypadek, czy zaburzył on normalny tryb funkcjonowania, a także w jakim stopniu, przeszkodził Ci w pracy zawodowej.

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Powinieneś również wiedzieć, że takie odszkodowanie powinno wpłynąć na twoje konto w ciągu 30 dni od zgłoszenia wypadku, jednak przy bardziej skomplikowanych sprawach, może to być okres 90 dni, a nawet jeszcze dłużej. Co więcej, może się okazać, że czas oczekiwania na pieniądze wydłuży się także wtedy, gdy proponowana przez ubezpieczyciela kwota, nie będzie spełniała Twoich oczekiwań, ani Twoim zdaniem, nie będzie rekompensowała szkód jakie poniosłeś, jak także wtedy, gdy będziesz w sporze ze sprawcą.

Przy tego typu sytuacjach będziesz mógł negocjować z zakładem ubezpieczeniowym. Jeżeli będziesz uparty, a dodatkowo będziesz miał dowody na poparcie swoich oczekiwań, to masz sporą szansę na to, aby wygrać. Jeśli to nic nie pomoże, zawsze będziesz mógł iść z tym do sądu. On na drodze postępowania cywilnego, będzie mógł Ci przyznać kwotę wyższą niż ubezpieczyciel, ale będziesz się musiał wówczas liczyć z długim oczekiwaniem na wydanie werdyktu. Jednak zawsze przed sądem będziesz miał prawo na uzyskanie finansowego zadośćuczynienia za krzywdę, a także będziesz mógł brać udział w postępowaniu karnym, przeciwko sprawcy wypadku. Także w czasie tego postępowania, będziesz miał prawo domagać się, żeby sąd orzekł o konieczności naprawienia szkody przez sprawcę, albo jej zadośćuczynienia.

Co jeśli natychmiast potrzebujesz odszkodowania?

Może się okazać, że pieniądze będą Ci jednak potrzebne na leczenie, już w tej chwili. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Jeszcze w trakcie wyjaśniania okoliczności zdarzenia oraz postępowania prowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, masz prawo ubiegać się o pieniądze z OC sprawcy, które będą przyznane w formie zaliczki. Mogą one pokrywać bieżące koszty leczenia i rehabilitacji, jak także spłacać koszty, które już zostały przez Ciebie poniesione. Takie zaliczki mogą być najbardziej potrzebne wtedy, gdy leczysz się prywatnie, albo z powodu wypadku, musiałeś zrezygnować z wypełniania obowiązków służbowych.

W momencie, gdy taki wypadek poważnie wpłynął na Twoje życie, bo straciłeś zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się twoje potrzeby z powodu długiego i kosztownego leczenia, czy zmniejszyły się Twoje widoki na powodzenie w przyszłości, masz prawo starać się o rentę ubezpieczeniową z OC sprawcy. Jednak żebyś ją otrzymał, musisz wykazać, że następstwa uszkodzenia ciała, czy rozstroju zdrowia, są trwałe.

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie możesz zapominać, jakie są Twoje prawa

Przede wszystkim musisz tutaj pamiętać, że to Ty jesteś sprawcą i Tobie należy się każda pomoc, w tym, abyś jak najszybciej powrócił do zdrowia. Nie ma powodu, abyś sam pokrywał wszystkie koszty leczenia z własnej kieszeni. Masz całkowite prawo, aby domagać się pomocy w takim powrocie do zdrowia i odpowiedniego zadośćuczynienia, jeżeli w sensie zawodowym, nie udało Ci się, albo nigdy Ci się nie uda uzyskać wyższych zdolności, z powodu wypadku, któremu uległeś.

Podsumowanie

  • Dokładnie musisz spisać dane sprawcy, w tym także numer jego polisy OC.
  • Metodycznie zbieraj wszystkie dokumenty, które będą związane z okolicznościami wypadku.
  • Koniecznie notuj wizyty u lekarzy, w szpitalach oraz na rehabilitacji, zbieraj wszystkie wystawiane diagnozy.
  • Musisz mieć świadomość, że przysługuje Ci odszkodowanie i zadośćuczynienie.
  • Masz prawo żądać zaliczek na poczet odszkodowania, jeżeli nie jesteś w stanie na bieżąco opłacać na przykład kosztów leczenia.
[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here