Istnieje na polskim rynku polisowym szereg rozmaitych rodzajów ubezpieczeń, wśród których szczególnie popularne są dwie ich formy, a mianowicie – OC oraz AC. Pod skrótem pierwszego mieści się ubezpieczenie obowiązkowe, wiążące wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a zatem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Drugie oznaczenie, a więc AC tyczy się standardowego autocasco, które jest dodatkową formą zabezpieczenia się na wszelki wypadek.
Dzięki tym możliwościom, masz okazję zyskać jako pokrzywdzony stosowną rekompensatę ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.
Generalnie terminy, kiedy możemy liczyć na wpłynięcie odszkodowania są mocno zróżnicowane. A mianowicie wpływ ma na to charakter i rodzaj polisy, a zatem – inne będą to okresy przy AC, a jeszcze inne przy OC, bowiem polisy te są zgoła odmienne. I tak w przypadku OC mowa jest tu o trzydziestu dniach na uiszczenie pokrzywdzonemu określonych, należnych mu świadczeń. W tym zakresie mówimy o bezspornej kwocie części odszkodowania. Nieco inaczej, a w zasadzie trochę trudniej i bardziej skomplikowanie jest w przypadku, gdy chodzi o AC.
Co do OC, to poza tym, iż towarzystwo ubezpieczeniowe obowiązuje termin średnio trzydziestu dni od zawiadomienia o powstałej szkodzie, warto również wspomnieć o następnych czternastu dniach, kiedy to w terminie trzydziestu dni uzasadnienie określonych zdarzeń czy ich okoliczności nie było realne. OC powinno być jednak wypłacone maksymalnie do 90 dni od momentu zawiadomienia o powstałej szkodzie, albo w sytuacji, kiedy w momencie prowadzenia likwidacji szkód pojawiły się jakieś sytuacje utrudniające wydanie decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Nie dochodzi natomiast do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w momencie przekroczenia terminu 90 dni tylko wtedy, kiedy trwa postępowanie cywilne oraz karne. Są jednakże i takie sytuacje, kiedy nie ma opcji ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ciężko jest również niekiedy ustalić wysokość odszkodowania. I wtedy co? Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do pokazania, że starało się na wszelkie możliwe sposoby ustalić okoliczności zdarzenia.
Gdy z jakiegoś powodu ubezpieczyciel nie prześle Ci należnej rekompensaty w momencie upłynięcie trzydziestu dni od momentu zgłoszenia szkody, niezbędne jest pisemne powiadomienie, dokładne przedstawienie powodów opóźnień oraz przekazanie wiadomości na temat planowanego terminu ostatecznego wyjaśnienia sprawy.
Co do wypłat w zakresie posiadania ubezpieczeń AC natomiast, to musimy wiedzieć, iż w każdym przypadku może być zupełnie inny rodzaj warunków udzielania świadczeń, gdyż przypomnijmy – nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe.
Musimy wiedzieć, iż zgodnie z generalną zasadą, obowiązkowe jest tu trzydzieści dni od czasu zgłoszenia straty czy szkody. Jeżeli z jakichś powodów ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, wtedy potrzeba złożyć pisemne powiadomienie w okresie do trzydziestu dni, a w ciągu czternastu dni od momentu ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia, trzeba wypłacić odszkodowanie.
Bezsporna część odszkodowania powinna zostać zaś wypłacona w okresie trzydziestu dni od dokonania zgłoszenia.