Ile czasu trzeba czekać na odszkodowanie? Terminy wypłaty odszkodowań z ubezpieczeń OC i AC

0
2086

Istnieje na polskim rynku polisowym szereg rozmaitych rodzajów ubezpieczeń, wśród których szczególnie popularne są dwie ich formy, a mianowicie – OC oraz AC. Pod skrótem pierwszego mieści się ubezpieczenie obowiązkowe, wiążące wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych, a zatem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Drugie oznaczenie, a więc AC tyczy się standardowego autocasco, które jest dodatkową formą zabezpieczenia się na wszelki wypadek.

odszkodowania z oc

Dzięki tym możliwościom, masz okazję zyskać jako pokrzywdzony stosowną rekompensatę ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

Generalnie terminy, kiedy możemy liczyć na wpłynięcie odszkodowania są mocno zróżnicowane. A mianowicie wpływ ma na to charakter i rodzaj polisy, a zatem – inne będą to okresy przy AC, a jeszcze inne przy OC, bowiem polisy te są zgoła odmienne. I tak w przypadku OC mowa jest tu o trzydziestu dniach na uiszczenie pokrzywdzonemu określonych, należnych mu świadczeń. W tym zakresie mówimy o bezspornej kwocie części odszkodowania. Nieco inaczej, a w zasadzie trochę trudniej i bardziej skomplikowanie jest w przypadku, gdy chodzi o AC.

Co do OC, to poza tym, iż towarzystwo ubezpieczeniowe obowiązuje termin średnio trzydziestu dni od zawiadomienia o powstałej szkodzie, warto również wspomnieć o następnych czternastu dniach, kiedy to w terminie trzydziestu dni uzasadnienie określonych zdarzeń czy ich okoliczności nie było realne. OC powinno być jednak wypłacone maksymalnie do 90 dni od momentu zawiadomienia o powstałej szkodzie, albo w sytuacji, kiedy w momencie prowadzenia likwidacji szkód pojawiły się jakieś sytuacje utrudniające wydanie decyzji przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Nie dochodzi natomiast do wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w momencie przekroczenia terminu 90 dni tylko wtedy, kiedy trwa postępowanie cywilne oraz karne. Są jednakże i takie sytuacje, kiedy nie ma opcji ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ciężko jest również niekiedy ustalić wysokość odszkodowania. I wtedy co? Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobligowane do pokazania, że starało się na wszelkie możliwe sposoby ustalić okoliczności zdarzenia.

Gdy z jakiegoś powodu ubezpieczyciel nie prześle Ci należnej rekompensaty w momencie upłynięcie trzydziestu dni od momentu zgłoszenia szkody, niezbędne jest pisemne powiadomienie, dokładne przedstawienie powodów opóźnień oraz przekazanie wiadomości na temat planowanego terminu ostatecznego wyjaśnienia sprawy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Co do wypłat w zakresie posiadania ubezpieczeń AC natomiast, to musimy wiedzieć, iż w każdym przypadku może być zupełnie inny rodzaj warunków udzielania świadczeń, gdyż przypomnijmy – nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

Musimy wiedzieć, iż zgodnie z generalną zasadą, obowiązkowe jest tu trzydzieści dni od czasu zgłoszenia straty czy szkody. Jeżeli z jakichś powodów ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, wtedy potrzeba złożyć pisemne powiadomienie w okresie do trzydziestu dni, a w ciągu czternastu dni od momentu ustalenia wszelkich okoliczności zdarzenia, trzeba wypłacić odszkodowanie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Bezsporna część odszkodowania powinna zostać zaś wypłacona w okresie trzydziestu dni od dokonania zgłoszenia.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here