Jak postępować w razie kolizji drogowej lub wypadku – co robić?

0
1591

Nie trzeba wiele, abyśmy stali się uczestnikami niefortunnego zdarzenia drogowego. Niestety, w takich sytuacjach brak stosownego ubezpieczenia w postaci klasycznej polisy OC, jaka jest standardem odgórnie narzuconym i wymaganym wobec wszystkich zmotoryzowanych, sprawia, iż pokrzywdzony musi wykładać środki pieniężne na reperację wozu zarówno uszkodzonego przez siebie, zaś czyjegoś, jak i swego własnego, który na wydarzeniu ucierpiał- z własnej kieszeni.

odszkodowania z oc

Jeżeli zaś mamy wykupioną polisę ubezpieczeniową, takich kosztów raczej nie będziemy mieć. Pytanie tylko – ja zachować zimną krew po wydarzeniu, w jakim byliśmy głównymi poszkodowanymi i zachować się jak należy, jednocześnie nie zaprzepaszczając szansy na to, żeby pozyskać stosowną rekompensatę.

Pierwszy krok osoby, która stała się pokrzywdzona na skutek zdarzenia drogowego, to zgłoszenie się do ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną naszą polisę. Skontaktujmy się z nim czym prędzej i poinformujmy go na temat zdarzenia, które właśnie miało miejsce.

W tym celu potrzebne jest przekazanie konkretnych, szczegółowych informacji na temat okoliczności zajścia a także pełnych danych identyfikacyjnych. Mamy tu na myśli takie informacje jak numer polisy, jaką posiadamy, numer rejestracyjny pojazdu oraz VIN pojazdu. Osoba, która doprowadziła do szkody ma taki sam obowiązek.

odszkodowanie z oc sprawcy

Czyli obie strony dzwonią do swoich ubezpieczycieli, informując ich skrupulatnie, co się stało, podając dokładne te same dane. By procedura przebiegała prawidłowo oraz wszelkiego rodzaju formalności zostały dopięte na ostatni guzik, musimy także postarać się zebrać jak najwięcej danych na ten temat. Mowa tu między innymi o zgromadzeniu relacji świadków zdarzenia, którzy potwierdzą obiektywnie dany przebieg. Ponadto musimy też wykonać niezbędną fotografię z miejsca zdarzenia.

Jak postępować w razie kolizji drogowej lub wypadku - co robić?

Najważniejsze jest jednakże sporządzenie właściwego oświadczenia. W nim natomiast musimy uwzględnić kilka istotnych elementów, na jakie składają się:

– dane osobowe osoby prowadzącej pojazd, jeżeli natomiast za kierownicą samochodu zasiada ktoś, kto nie jest właścicielem wozu, wtedy niezbędne jest także dodanie na oświadczeniu danych posiadacza pojazdu. Poprzez owe dane personalne rozumie się natomiast takie szczegóły jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, nr PESEL, numer prawa jazdy oraz numer dowodu rejestracyjnego naszego samochodu.

– dokładna notka dotycząca okoliczności zdarzenia

– lista strat materialnych, czyli uszkodzeń, jakie poniesione zostały przez strony uczestniczące w wypadku czy też kolizji drogowej.

– podpisy świadków zdarzenia, o ile tacy się znajdą.

– dołączenie zdjęć, które mogą być zrobione zwyczajną kamer telefonu komórkowego.

Istnieje kilka standardowych zdarzeń drogowych, w których chcący z czasem uzyskać rekompensatę za poniesione na ich skutek uszkodzenia pojazdu, musi wezwać policję.

Mowa tu między innymi o takich zajściach, kiedy to sprawca zdarzenia nie posiada ubezpieczenia OC, gdy sprawca jest pod wpływem narkotyków, alkoholu czy innych substancji odurzających, kiedy sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności oraz nie ma ochoty sporządzić oświadczenia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dodatkowo funkcjonariusze policji muszą zainterweniować też w przypadku pojazdu, który jest kredytowany przez bank, a stał się przedmiotem uszkodzonym. Policja jest niezbędna też w przypadku zdarzeń drogowych, w których są ranni oraz ofiary śmiertelne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here