Kolizja z obcokrajowcem: co zrobić podczas wypadku i gdzie zgłosić szkodę

0
1861

Niefortunne zdarzenia drogowe czyli rozmaite stłuczki, kolizje i inne negatywne w swych skutkach sytuacje komunikacyjne mają często miejsce z udziałem kierowców zagranicznych. Wtedy w grę wchodzi niekiedy bariera językowa, ale także mamy stres związany z tym, iż ciężko nam będzie, jako pokrzywdzonym w tym zdarzeniu, wywalczyć stosowną rekompensatę pieniężną. O tym jak podjąć próbę dogadania się z obcokrajowcem po wypadku dowiesz się z naszego poradnika wirtualnego. Zapraszamy do jego zgłębienia poniżej.

odszkodowania z oc

Postępowanie w sytuacji kolizji z obcokrajowcem wymaga przede wszystkim sprawnego załatwienia wszelkich niezbędnych procedur i formalności. Musimy nieprzyjemności i przy tym dodatkowo pojawiające się nieporozumienia czy niejasności z tytułu porozumiewania się w innym języku ograniczyć do zupełnego minimum.

W tym celu warto jest więc przygotować się na tego typu ewentualne okoliczności, aby w momencie, gdy do nich dojdzie spać spokojnie, że nic nie zawaliliśmy, a wszystko zrobiliśmy tak jak należy. Istotne jest zatem przede wszystkim posiadanie przy sobie uniwersalnego druku wspólnego oświadczenia o kolizji drogowej. Ściągnąć taki formularz damy radę przykładowo ze strony polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wnioski tego typu sporządzane są w dwóch językach – polskim oraz angielskim. Jest to więc forma zaświadczenia, jaka jest rozumiana przez wszystkich.

Podobne formularze przygotowują także obcokrajowcy z innych krajów, kiedy to wybierają tłumaczenie treści zaświadczenia w swoim języku, a następnie w angielskim, uniwersalnym. Istotne jest także wezwanie funkcjonariuszy policji, którzy powinni przyjąć każde zgłoszenie i podjąć się interwencji natychmiast, także wtedy, kiedy dwoje uczestników zdarzenia nie potrafi się stosownie dogadać, a na przeszkodzie ku temu by się porozumieć stoi niezrozumienie językowe. Musimy więc wiedzieć, że wtedy policja powinna wystąpić w roli naszego pośrednika.

Nawet kiedy do zdarzenia dojdzie z udziałem obcokrajowcy z innego kraju, w tym egzotycznego, popatrzenie w dokumenty osobiste typu dowód pociągnie za sobą możliwość prostego ustalenia o kogo chodzi. To będzie pierwszy krok do tego, żeby na podstawie danych osobowych móc skontaktować się z ubezpieczycielem danego obcokrajowca uczestniczącego w zdarzeniu. Jeżeli nie decydujemy się natomiast na to, żeby wzywać na miejsce policjantów, powinniśmy odpowiednią dokumentację przygotować samodzielnie, w tym celu możemy wykorzystać na przykład telefon komórkowy.

Musimy wiedzieć, że kiedy w grę wchodzi likwidacja szkody powstałej na skutek wydarzenia komunikacyjnego, nie ma żadnego znaczenia narodowość zmotoryzowanego, w tym sam fakt, iż jest on obcokrajowcem, a jedynie kraj, w jakim jego pojazd został zarejestrowany. W przypadkach, kiedy do stłuczek dochodzi w Polsce, pojawiają się pewne procedury działania, które umożliwiają uporanie się z formalnościami związanymi z uzyskaniem odszkodowania. Inne zaś zasady są w przypadku auta zarejestrowanego poza granicami naszego kraju.

Po pierwsze, zaraz po wyjściu z wozu, koniecznie musimy zanotować numer rejestracyjny samochodu sprawcy zdarzenia i jednocześnie zwrócić uwagę na to, jaki jest kraj rejestracji.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dodajemy także do naszych zapisków nazwę jego zakładu ubezpieczeniowego, w którym ma polisę OC oraz numer polisy. Jeżeli w grę wchodzi kolizja z kierowcą spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wtedy istotne staje się też zanotowanie numeru Zielonej Karty oraz ubezpieczenia granicznego.

Kolizja z obcokrajowcem: co zrobić podczas wypadku i gdzie zgłosić szkodę

Bezwzględnie należy zweryfikować w następnej kolejności czy sprawca ma ważne, aktualne ubezpieczenie – w tym celu rzucamy okiem na datę widniejącą na polisie. Później przeszukujemy bazy PBUK, gdzie w wyszukiwarce korespondentów sprawdzamy jaki zakład ubezpieczeń w naszym kraju jest nominowanym korespondentem tego zakładu ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. Do nominowanego korespondenta natomiast zgłaszamy szkodę.

odszkodowanie z oc sprawcy

Gdy pojawi się sytuacja, iż nie znajdziemy korespondenta, albo zapisanie nazwy ubezpieczyciela sprawcy nie będzie możliwe, koniecznie powinniśmy zgłosić szkodę do towarzystw ubezpieczeniowych, które pełnią rolę agentów PBUK, a więc PZU S.A. oraz TUiR Warta.

Kiedy natomiast to Ty stałeś się sprawcą zdarzenia drogowego, zaś poszkodowany to obcokrajowiec, wówczas zaleca się przekazanie własnych danych i danych towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy polisę pokrzywdzonemu. Niech zawarte tam będą dane osobowe, numer polisy oraz nazwa ubezpieczyciela, a także numer rejestracyjny auta oraz kraj dokonywanej rejestracji.

Oświadczenie jest przygotowywane z kolei wraz z poszkodowanym, a szkoda ma być likwidowana przez zagranicznego korespondenta ubezpieczyciela, u którego masz podpisaną umowę. Jeżeli nadal nie rozwialiśmy Twoich wątpliwości, co do formalności niezbędnych do załatwienia, koniecznie powinieneś zajrzeć na stronę PBUK, gdzie znajdziesz detale dotyczące postępowania po kolizji. Musimy z nimi zaznajomić się chociażby na wszelki wypadek, zanim jeszcze udamy się zagranicę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here