Kolizja z obcokrajowcem: co zrobić podczas wypadku i gdzie zgłosić szkodę

0
1880

Niefortunne zdarzenia drogowe czyli rozmaite stłuczki, kolizje i inne negatywne w swych skutkach sytuacje komunikacyjne mają często miejsce z udziałem kierowców zagranicznych. Wtedy w grę wchodzi niekiedy bariera językowa, ale także mamy stres związany z tym, iż ciężko nam będzie, jako pokrzywdzonym w tym zdarzeniu, wywalczyć stosowną rekompensatę pieniężną. O tym jak podjąć próbę dogadania się z obcokrajowcem po wypadku dowiesz się z naszego poradnika wirtualnego. Zapraszamy do jego zgłębienia poniżej.

odszkodowania z oc

Postępowanie w sytuacji kolizji z obcokrajowcem wymaga przede wszystkim sprawnego załatwienia wszelkich niezbędnych procedur i formalności. Musimy nieprzyjemności i przy tym dodatkowo pojawiające się nieporozumienia czy niejasności z tytułu porozumiewania się w innym języku ograniczyć do zupełnego minimum.

W tym celu warto jest więc przygotować się na tego typu ewentualne okoliczności, aby w momencie, gdy do nich dojdzie spać spokojnie, że nic nie zawaliliśmy, a wszystko zrobiliśmy tak jak należy. Istotne jest zatem przede wszystkim posiadanie przy sobie uniwersalnego druku wspólnego oświadczenia o kolizji drogowej. Ściągnąć taki formularz damy radę przykładowo ze strony polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wnioski tego typu sporządzane są w dwóch językach – polskim oraz angielskim. Jest to więc forma zaświadczenia, jaka jest rozumiana przez wszystkich.

Podobne formularze przygotowują także obcokrajowcy z innych krajów, kiedy to wybierają tłumaczenie treści zaświadczenia w swoim języku, a następnie w angielskim, uniwersalnym. Istotne jest także wezwanie funkcjonariuszy policji, którzy powinni przyjąć każde zgłoszenie i podjąć się interwencji natychmiast, także wtedy, kiedy dwoje uczestników zdarzenia nie potrafi się stosownie dogadać, a na przeszkodzie ku temu by się porozumieć stoi niezrozumienie językowe. Musimy więc wiedzieć, że wtedy policja powinna wystąpić w roli naszego pośrednika.

Nawet kiedy do zdarzenia dojdzie z udziałem obcokrajowcy z innego kraju, w tym egzotycznego, popatrzenie w dokumenty osobiste typu dowód pociągnie za sobą możliwość prostego ustalenia o kogo chodzi. To będzie pierwszy krok do tego, żeby na podstawie danych osobowych móc skontaktować się z ubezpieczycielem danego obcokrajowca uczestniczącego w zdarzeniu. Jeżeli nie decydujemy się natomiast na to, żeby wzywać na miejsce policjantów, powinniśmy odpowiednią dokumentację przygotować samodzielnie, w tym celu możemy wykorzystać na przykład telefon komórkowy.

Musimy wiedzieć, że kiedy w grę wchodzi likwidacja szkody powstałej na skutek wydarzenia komunikacyjnego, nie ma żadnego znaczenia narodowość zmotoryzowanego, w tym sam fakt, iż jest on obcokrajowcem, a jedynie kraj, w jakim jego pojazd został zarejestrowany. W przypadkach, kiedy do stłuczek dochodzi w Polsce, pojawiają się pewne procedury działania, które umożliwiają uporanie się z formalnościami związanymi z uzyskaniem odszkodowania. Inne zaś zasady są w przypadku auta zarejestrowanego poza granicami naszego kraju.

Po pierwsze, zaraz po wyjściu z wozu, koniecznie musimy zanotować numer rejestracyjny samochodu sprawcy zdarzenia i jednocześnie zwrócić uwagę na to, jaki jest kraj rejestracji.

Dodajemy także do naszych zapisków nazwę jego zakładu ubezpieczeniowego, w którym ma polisę OC oraz numer polisy. Jeżeli w grę wchodzi kolizja z kierowcą spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wtedy istotne staje się też zanotowanie numeru Zielonej Karty oraz ubezpieczenia granicznego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kolizja z obcokrajowcem: co zrobić podczas wypadku i gdzie zgłosić szkodę

Bezwzględnie należy zweryfikować w następnej kolejności czy sprawca ma ważne, aktualne ubezpieczenie – w tym celu rzucamy okiem na datę widniejącą na polisie. Później przeszukujemy bazy PBUK, gdzie w wyszukiwarce korespondentów sprawdzamy jaki zakład ubezpieczeń w naszym kraju jest nominowanym korespondentem tego zakładu ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. Do nominowanego korespondenta natomiast zgłaszamy szkodę.

Gdy pojawi się sytuacja, iż nie znajdziemy korespondenta, albo zapisanie nazwy ubezpieczyciela sprawcy nie będzie możliwe, koniecznie powinniśmy zgłosić szkodę do towarzystw ubezpieczeniowych, które pełnią rolę agentów PBUK, a więc PZU S.A. oraz TUiR Warta.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy natomiast to Ty stałeś się sprawcą zdarzenia drogowego, zaś poszkodowany to obcokrajowiec, wówczas zaleca się przekazanie własnych danych i danych towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy polisę pokrzywdzonemu. Niech zawarte tam będą dane osobowe, numer polisy oraz nazwa ubezpieczyciela, a także numer rejestracyjny auta oraz kraj dokonywanej rejestracji.

Oświadczenie jest przygotowywane z kolei wraz z poszkodowanym, a szkoda ma być likwidowana przez zagranicznego korespondenta ubezpieczyciela, u którego masz podpisaną umowę. Jeżeli nadal nie rozwialiśmy Twoich wątpliwości, co do formalności niezbędnych do załatwienia, koniecznie powinieneś zajrzeć na stronę PBUK, gdzie znajdziesz detale dotyczące postępowania po kolizji. Musimy z nimi zaznajomić się chociażby na wszelki wypadek, zanim jeszcze udamy się zagranicę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here