Dopiero co kupiłeś nowy, wymarzony samochód. Wyjeżdżasz z salonu, sprawdzasz jakie ma możliwości, a także planujesz następne podróże. Niestety, nie cieszysz się tym długo, ponieważ w Twój samochód urzeka inne auto. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób możesz walczyć o pieniądze, które będą potrzebne na naprawę?
Od czego będzie zależała kwota odszkodowania?
Przede wszystkim, musisz sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma czegoś takiego, jak stała kwota wypłacana wszystkim poszkodowanym kierowcom. Co więcej, zazwyczaj jest nawet ciężko wymienić zakres kwot, w jakich możemy się zmieścić. Dzieje się tak dlatego, że jest to niesamowicie indywidualna kwestia, na którą wpływ będzie miało wiele czynników. Dlatego właśnie, każdorazowo, kiedy dochodzi do wypadku, potrzebny jest rzeczoznawca, który będzie w stanie określić, niezbędną kwotę, jaka będzie Ci potrzebna, abyś mógł pokryć wszystkie straty. Z pewnością tymi najważniejszymi czynnikami, które będą miały wpływ na wysokość odszkodowania, które otrzymasz, będą:
- rozmiar szkód
- wartość auta
- ceny części oraz napraw
Kwota odszkodowania a wartość samochodu
Bardzo ważnym elementem, który ma naprawdę spory wpływ na wielkość przyznawanego odszkodowania, będzie z pewnością wartość samego samochodu. Można ją ustalić na dwa sposoby, jeśli mówimy o samochodzie nowym. Najprostszym sposobem, z pewnością będzie faktura VAT, która była nam wystawiona w salonie. Jednak ona będzie przydatna tylko wtedy, jeśli nie minęło jeszcze pół roku od jej wystawienia. Kiedy już ten okres minął, to ubezpieczyciel korzysta ze specjalnego programu kosztorysowego, z którego korzysta także wtedy, jeśli samochód już wcześniej był naprawiany. Na podstawie szacunków, jakie będzie mu wyświetlał taki program kalkulacyjny, będzie on mógł ustalić, jaką wartość miał nasz samochód w chwili wypadku.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wartość prawie nowego samochodu, który niejednokrotnie cały czas jest dostępny w salonach, nawet kilkukrotnie ma szansę przekraczać wartość samochodu starego, który będzie już mocno zużyty. Dlatego też nie powinien nikogo dziwić fakt, że właściciel nowego samochodu, będzie mógł otrzymać znacznie wyższe odszkodowanie, niż właściciel samochodu starszego. Tego typu różnice w wysokości wypłacanych świadczeń, mogą być znaczące nawet wtedy, gdy mamy do czynienia tylko z drobnymi uszkodzeniami.
Wpływ cen oryginalnych części na wysokość rekompensaty
Jeżeli mamy nowy samochód, to z pewnością powinniśmy się spodziewać, że znajdują się w nim nowe i oryginalne części, prosto od producenta samochodu. Oczywiście takie części kosztują znacznie więcej, niż zamienniki, które proponowane są od innych producentów.
Dzieje się tak dlatego, że ci w większości przypadków nie są dostawcami dla producenta samochodu, a więc tak naprawdę, nie są wstanie zagwarantować nam jakości swoich produktów. Oczywiście, jeżeli mamy nowe części w samochodzie przed wypadkiem, to takie też powinny się w nim znaleźć po wypadku, a co się z tym wiąże, możemy być pewni, że wówczas kwota takiego odszkodowania znacznie wzrośnie.
Inną sprawą w tej sytuacji, będzie także sama naprawa samochodu. Przy nowych pojazdach, właściciele najczęściej oddają je do ASO. Tam jakość obsługi i napraw z pewnością będzie znacznie wyższa niż ma to miejsce w zwykłym, małym warsztacie. A ponieważ wyższa będzie cena takiej usługi, to także wyższa musi być kwota odszkodowania, jakie uzyskujemy.
Samochód do kasacji. Czy kwota odszkodowania się należy?
Przeważnie, gdy myślimy o samochodach oddawanych na złom, mamy na myśli stare samochodu, które nie mają zbyt dużej wartości. Jednak w przypadku nowych samochodów, możemy mówić o szkodzie całkowitej. Jest ona wówczas, gdy cena naprawy będzie przewyższała cenę samochodu, a żeby tak było, musi dojść do naprawdę dużych uszkodzeń w nowym samochodzie.
Jednak nawet jeżeli samochód idzie do kasacji, to właściciel pojazdu ma prawo do uzyskania odszkodowania. Będzie ono zależało od:
- wartości samochodu w dniu wypadku
- wartości wraku
Im wyższa będzie więc wartość samochodu w dniu wypadku, tym więcej z pewnością pieniędzy otrzymamy. Jednak musimy wiedzieć, że taka wypłata po szkodzie całkowitej będzie różnicą między wartością niezniszczonego samochodu, a wartością wraku. Wrakiem zazwyczaj można dysponować w dowolny sposób, co kończy się tym, że właściciele niejednokrotnie starają się sprzedać taki uszkodzony samochód.
Warto podsumować. W przeważającej większości rekompensata za uszkodzenie nowego samochodu, będzie wyższa niż w przypadku starych samochodów. Taka różnica może się wahać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dotyczy to głównie niewielkich uszkodzeń, takich jak zarysowania, a szkodą całkowitą. Konkretne kwoty ustala towarzystwo ubezpieczeniowe.
Możesz się nie zgadzać z oceną rzeczoznawcy, jeśli nie oddaje ona wartości samochodu i części, i nie pokrywa kosztów naprawy. Warto wówczas złożyć wniosek, w którym odwołasz się od takiej decyzji. Wówczas będziesz mógł negocjować, przedstawiając kwotę, która cię zadowoli i odpowiednio ją popierając. Możesz w tym momencie skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy odszkodowawczej. Dzięki temu wszystko się skończy szybciej i sprawniej.