Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

0
1668

Jeżeli Twój samochód mocno ucierpiał w wyniku wypadku komunikacyjnego, to z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób powinieneś go naprawić, ale najlepiej tak, abyś nie musiał za to płacić z własnej kieszeni. Jeżeli przeczytasz ten artykuł, to będziesz wiedział, w jaki sposób szybko i co równie ważne, skutecznie zreperować go na koszt sprawcy. Musisz przede wszystkim wiedzieć, że należy Ci się odszkodowanie, dzięki któremu będziesz mógł pokryć swoje straty.

OC, co trzeba o nim wiedzieć?

odszkodowania z oc

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy kierowca zobowiązany jest do kupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. To właśnie z takiego ubezpieczenia, w razie wypadku, stłuczki albo kolizji wypłacane będą pieniądze potrzebne na naprawdę zniszczonego samochodu. To właśnie z tej polisy przysługuje wypłata zadośćuczynienia, za szkody którym Ty uległeś. W rzeczywistości, nie zawsze jest to takie łatwe i szybkie do uzyskania, jak powinno być. Tak naprawdę, w wielu przypadkach Towarzystwa Ubezpieczeniowe, specjalnie opóźniają całą tą procedurę, poprzez szczegółowe sprawdzanie wszystkich dostarczonych dokumentów. Dlatego właśnie warto się dowiedzieć, co należy zrobić, aby samemu móc przyspieszyć cały ten proces.

W jaki sposób należy postępować po wypadku drogowym

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zawsze zrobić po udziale w takim wypadku czy stłuczce, to odpowiednie zabezpieczenie miejsca całego zdarzenia. Jeżeli okaże się, że są w jego wyniku jakieś ranne osoby, to koniecznie trzeba będzie wezwać karetkę. Następnie musimy pamiętać o tym, aby stworzyć odpowiednie oświadczenie o tym, co miało miejsce w danym zdarzeniu drogowym. Bardzo ważny, będzie tutaj szczegółowy opis, o tym, co dokładnie miało miejsce – dlatego przydadzą nam się tutaj zdjęcia i rysunki, które będą pokazywały to, co się wydarzyło oraz jak doszło do całego tego zdarzenia. Poza tym, koniecznie trzeba spisać jakie szkody odniósł samochód, oraz dane wszystkich uczestników zdarzenia, jak i ich pojazdów. Nie możemy tutaj zapomnieć o takiej informacji, jak numer polisy i nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisę posiada właściciel auta. Jeżeli byli świadkowie danego zdarzenia, to także warto uzyskać ich oświadczenia oraz zeznania.

Jeżeli będziesz miał wątpliwości, odnośnie tego, kto jest winny całej sytuacji , albo wydaje Ci się, że sprawca jest pod wpływem alkoholu, czy chociażby nie możesz dojść do porozumienia z drugim kierowcą, to z pewnością powinieneś wezwać policję. W takiej sytuacji powinniśmy do dokumentów dołączyć także notatkę, która zostanie przez nich stworzona odnośnie tego całego zdarzenia. Dzięki tym wszystkim działaniom, później łatwiej Ci będzie uzyskać odszkodowanie, a co więcej, może się okazać, że dzięki temu, znacznie skróci się czas, kiedy będziesz musiał na nie czekać.

Ocenianie, wycenianie…

Jeżeli tamtą część masz już załatwioną, to teraz powinieneś się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym sprawca wypadku ma podpisaną umowę na polisę. To właśnie z jego ubezpieczenia będzie wypłacone Twoje odszkodowanie, a więc im szybciej będziesz się starał nawiązać kontakt z takim towarzystwem, tym szybciej cały proces ruszy i tym szybciej będziesz mógł uzyskać swoje pieniądze. Jeśli do tego dojdzie, to konieczne będzie przeprowadzenie oględzin samochodu.

Uzyskaj dodatkowe pieniądze za odszkodowanie za wypadek drogowy

odszkodowanie z oc sprawcy

Wówczas przyjedzie rzeczoznawca, który obejrzy wszystkie szkody, jakie pojawiły się na Twoim samochodzie w wyniku tego zdarzenia, a od jego opinii, będzie zależało to, w jakiej wysokości odszkodowanie zostanie Ci przyznane. Dlatego też nie powinieneś niczego próbować naprawiać na własną rękę, ani wymieniać żadnych części. Takie działania mogą doprowadzić do sytuacji, że zostanie Ci wypłacona mniejsza kwota odszkodowania.

Po jakim czasie uzyskasz pieniądze z odszkodowania?

Od chwili, w której zgłosisz powstanie szkody, Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie miało 30 dni, na to, aby wypłacić Ci odszkodowanie. Czasami, gdy wypadek jest skomplikowany, może się okazać, że będziesz musiał na to poczekać do 90 dni. Albo jeszcze dłużej, jeśli sprawca nie przyznaje się do winy i sprawa trafi do sądu. Wówczas ubezpieczyciel nie będzie mógł nic zrobić i będzie musiał poczekać na ogłoszenie wyroku, aby móc Ci wypłacić pieniądze. Co więcej, masz 3 lata na to, aby się odwołać od decyzji ubezpieczyciela. Dlatego jeśli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś jakąś szkodę komunikacyjną, to warto się dowiedzieć, czy czasami nie należy Ci się dopłata do odszkodowania. Może się okazać, że Twoje odszkodowanie zostało w jakiś sposób zaniżone, a Tobie należą się dodatkowe pieniądze.

odszkodowanie z oc sprawcy

Brak wykupionej polisy OC, a wypłata odszkodowania

Jeżeli sprawca wypadku, nie ma wykupionego ubezpieczenia OC, to sami powinniśmy się udać do firmy prowadzącej taką likwidację szkód. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji może być udanie się do własnego ubezpieczyciela. To oni będą mieli obowiązek się zająć całym procederem, a Tobie pieniądze będą wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc na pewno nie będziesz stratny. Co więcej, na sprawcę wypadku, będzie nałożona kara za brak ważnego OC.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here