W tym miejscu przedstawiamy skondensowane niczym w pigułce najważniejsze informacje na temat leasingu samochodu. Umowy leasingowe zawierane w naszym kraju dotyczą najczęściej właśnie samochodów. By mieć pewność, że wybierasz ofertę atrakcyjną cenowo, warto pamiętać o niektórych najważniejszych sprawach. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Gdzie i jak nawiązać umowę leasingową?
Sprawa jest dość prosta – umowę leasingową możesz nawiązać w firmie leasingowej, u każdego dealera samochodów oraz w komisie samochodowym. Wybór jest bardzo szeroki, warto jednak pamiętać, że oferty dealerów i komisów mogą być mniej atrakcyjne. Oczywiście, wynika to z faktu, że pobierają oni dodatkową prowizję, a umowy jakie oferują, są zawierane w imieniu firm finansowych.
Z drugiej jednak strony, niektóre firmy leasingowe podejmują współpracę z konkretnymi komisami lub dealerami, oferując dodatkowe rabaty w przypadku zakupu ich samochodów. Warto jednak zwrócić uwagę na wysokość rabatu i upewnić się, czy na pewno będzie on zadowalający.
W poszukiwaniu samochodu na leasing
Leasing może dotyczyć zarówno samochodów nowych jak i używanych. W przypadku pojazdów nowych – najlepiej rozpocząć poszukiwania od przeglądnięcia stanu najbliższych salonów. Po wyborze określonego modelu należy uzyskać fakturę proforma, którą następnie dostarczysz do leasingodawcy. Kupując nowy samochód poza salonem (np. u importerów), procedura wygląda dość podobnie.
Samochody używane na leasing powinny spełniać określone warunki. Kluczowy jest ich wiek, pochodzenie, stan techniczny oraz historia wypadkowa. W przypadku samochodów używanych musisz uzyskać fakturę na pełny VAT. Warto też podkreślić, że nie wszyscy leasingodawcy są chętni nawiązać umowy na samochody używane, pochodzące z innych źródeł niż salony lub komisy.
Leasing tani i dobry – oraz jak go znaleźć
Warunki leasingu będą odmienne, w zależności od czasu trwania umowy, wkładu początkowego, wartości samego pojazdu oraz innych parametrów. Jeśli masz wątpliwości czy interesująca Cię umowa leasingowa jest wyborem optymalnym, warto skorzystać z wyszukiwarek leasingu. Pozwalają one na porównanie różnych ofert i szybkie odnalezienie tej, która będzie najatrakcyjniejsza.
Nie tylko dla przedsiębiorców – czyli leasing konsumencki
Z leasingu korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Jednak również osoby fizyczne mogą nawiązywać umowy leasingowe. Dla nich dedykowane są oferty leasingu konsumenckiego, będące atrakcyjnymi umowami cywilnoprawnymi. Leasing taki łączy w sobie cechy kredytu na zakup samochodu oraz wynajmu. Dużą zaletą jest fakt, że leasing konsumencki nie wymaga koniecznie wniesienia wkładu własnego.
Ponadto, uzyskanie leasingu konsumenckiego jest łatwiejsze i szybsze niż skorzystanie z innych forma finansowania, na przykład wzięcia kredytu na zakup pojazdu. Mniejsza liczba formalności do załatwienia przyspiesza uzyskanie decyzji od leasingodawcy. Warto też podkreślić, że leasing konsumencki jest dedykowany dla osób, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej.