Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

0
4166

Samochód oraz OC zawsze razem, tego typu hasłami Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny chce zwrócić uwagę, na potrzebę zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Poza tym, ta zasada odnosi się także do wielu innych sytuacji, z którymi możemy się spotkać na naszych drogach.

Koszty stłuczki pokrywane są z polisy OC samochodu sprawcy

odszkodowania z oc

Połączenie samochodu z OC znaczy, że w sytuacji, gdy dochodzi do stłuczki z winy kierującego, odszkodowanie będzie obciążało polisę właściciela samochodu, a nie samego kierowcy. W większości przypadków nie ma z tym problemu, ponieważ właściciel i kierujący to ta sama osoba. Jednak problem zaczyna się, kiedy znajomy, współpracownik, albo ktoś z rodziny pożyczy Twój samochód, albo będzie Cię odwoził Twoim autem, a podczas tego czasu doprowadzi do stłuczki. Wówczas cierpi Twoje ubezpieczenie, a więc jeżeli pożyczasz, to ponosisz pewne ryzyko.

odszkodowanie z oc sprawcy

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli nie będzie najmniejszych wątpliwości, co do winowajcy całego zdarzenia, to i tak się to nie przekłada na sprawy ubezpieczeniowe, bo to właściciel samochodu odpowiada za szkody, które zostały nim wyrządzone. Dlatego też, jeżeli pożyczasz komuś samochód, to po prostu ryzykujesz. A tracisz przede wszystkim na zniżkach, które udało Ci się do tej pory wypracować. To oznacza, że podczas zawierania następnej umowy, będziesz musiał zapłacić nawet do kilkuset złotych więcej.

Kolizja pożyczonym samochodem. Czy da się obciążyć likwidacją szkody kierowcę, który prowadził Twoje auto? Dogadaj się

Czy jest w ogóle jakakolwiek szansa na to, aby dostać pieniądze od osoby, która spowodowała wypadek Twoim samochodem? Można tutaj postawić na honorową umowę. Jeżeli zniszczenia były niewielkie, takie jak zarysowania czy drobna sztuczka, to można prosić znajomego, aby sam pokrył koszty naprawy. Co prawda, jeśli będzie to porządny człowiek i dobry człowiek, to właściwie sam powinien takie rozwiązanie zaproponować.

Jeżeli będzie to poważny wypadek, w którym zniszczenia będą tak duże, że będziemy musieli mówić o tysiącach złotych, to z pewnością bez OC nie da rady. W takim przypadku, można poprosić kierowcę, który spowodował wypadek, o pokrycie różnicy wynikającej z utraconych zniżek, które miałeś za bezszkodową jazdę.

Kolizja pożyczonym samochodem. Jakie są konsekwencje?

Jeśli chcemy zamknąć sprawę bez problemów, to warto napisać oświadczenie, w którym będzie zawarta informacja, że ta wpłacona kwota zamyka wszelkie roszczenia w tej sprawie. Ty będziesz miał rekompensatę, a sprawca będzie miał pewność, że za jakiś czas nie upomnisz się o dodatkowe pieniądze.

Sąd to ostateczność

Jeżeli stosunki z osobą, której pożyczyłeś samochód, nie będą najlepsze, a ona będzie unikać odpowiedzialności, za spowodowaną przez siebie kolizję, to ostatecznym wyjściem może być spotkanie na sali sądowej. Wówczas straty, jakie poniosłeś z tytułu utraconych zniżek, będą mogły być wyrównane na drodze postępowania cywilnego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Wypadek pożyczonym samochodem bez OC

Całkiem inaczej będzie w przypadku, gdy okaże się, że Ty nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, a ktoś inny Twoim samochodem spowodował kolizję drogową. Wówczas za takie szkody poczynione nieubezpieczonym samochodem, odpowiedzialność solidarnie poniesiecie oboje, a więc zarówno Ty, jak i kierujący. Będziecie musieli się po prostu podzielić karą za brak OC, jak i kosztami poniesionymi w związku z uszkodzeniem innego pojazdu.

Kiedy za szkodę zapłaci kierowca, nie ubezpieczyciel OC?

Poza tym, jest jeszcze parę sytuacji, w których za winę będzie odpowiadał jedynie kierowca. Chodzi tutaj o sytuacje regresu ubezpieczeniowego, a więc o te sprawy, w których ubezpieczyciel będzie się domagał zwrotu pieniędzy od osoby, która spowodowała wypadek poprzez swoje umyślne działania, takie jak: prowadzenie po alkoholu, ucieczka z miejsca wypadku, czy nie posiadanie w ogóle uprawnień do kierowania samochodem. Jeśli ktoś ukradł nam samochód, a potem spowodował wypadek, to także nie będziemy pociągnięci do odpowiedzialności z naszej polisy.

Pamiętaj o ryzyku

Zanim komuś pożyczysz swój samochód, musisz pamiętać, że ryzykujesz na kilka sposobów: problemami przy konieczności zlikwidowania szkody, utratą zniżek z OC lub AC, walką o wyrównanie strat, i w skrajnych przypadkach utratą samochodu, bo jeśli ktoś ma kluczyki i dokumenty od samochodu, to trudno może nam być odzyskać samochód.

Podsumowanie

  • Likwidacja szkody będzie następować z ubezpieczenia OC samochodu sprawcy – nieważne, czy prowadził sam czy pożyczył komuś samochód.
  • Pożyczając od kogoś samochód, upewnij się, że ma OC. Jeśli nie, w razie stłuczki będziesz odpowiadał za wszystko na równi z właścicielem pojazdu.
  • Kiedy znajomy był sprawcą kolizji Twoim samochodem, możesz próbować się dogadać, że odda pieniądze za naprawę zniszczonego auta, albo pokryje różnicę w ubezpieczeniu
  • Jeżeli nie dasz rady dojść do porozumienia z kierowcą, który jest sprawcą kolizji, to będziesz musiał mu wytoczyć proces cywilny, aby w ten sposób dochodzić swoich praw i wyrównania krzywd, jakie z tego powodu poniosłeś.
[Głosów:7    Średnia:2.6/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here