Odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego – jak dostać? Poradnik, co robić krok po kroku

0
1582

Kiedy przychodzi typowy sezon wyjazdowy, a więc zwłaszcza szczyt lata i okres wzmożonych urlopów w miejscach pracy, wakacje w szkołach i na uczelniach, ludzie masowo wybierają się na wczasy. Ostatnimi czasy bardzo popularną formą turystyki stały się wycieczki zagraniczne, odbywające się rozmaitymi środkami transportu, niekiedy w miejsca egzotyczne, organizowane indywidualnie przez wczasowiczów, jak także kupowane wprost z biur podróży.

odszkodowania z oc

W każdym z tych przypadków jednakże, turyści są narażeni na ryzyko zdarzenia się rozmaitych nieszczęśliwych wypadków, które mogą dziać się za obszarami naszego kraju. I co wtedy? Jak z powstałych niefortunnych wypadków się wykaraskać? Co zrobić, aby nie ponieść strat osobowych czy materialnych, lub co gorsze – co zrobić, aby nie wyjść na wyjeździe niczym Zabłocki na mydle, kiedy owe szkody już się nieszczęśliwie wydarzą?

Jeżeli posiadamy odpowiedni rodzaj zabezpieczającej nas polisy ubezpieczeniowej, jak najbardziej możemy spać spokojnie. Na pewno mamy duże szanse na to, żeby otrzymać należne nam zadośćuczynienie. O tym, jak ubiegać się formalnie o przyznanie rekompensaty finansowej dowiesz się czytając nasz niniejszy tekst o charakterze poradnikowym, którego lekturę w szczególności polecamy bezpośrednio przed wyjazdem.

Kiedy kupujesz wycieczkę w biurze podróży, a więc decydujesz się na gotowy i kompletny pakiet, praktycznie zawsze w ofercie zawarte są dodatkowe koszty wiążące się z posiadaniem polisy ubezpieczeniowej turystycznej. To bardzo dobre rozwiązanie z tego względu, że w momencie, gdy coś się wydarzy, będziesz chroniony ową polisą, czyli załapiesz się na rekompensatę finansową.

Okoliczności i rodzaju zdarzeń może być przecież cała masa, a większości z nich nie damy rady przewidzieć. Mowa tu z jednej strony o wielorakich wypadkach wiążących się z uszkodzeniami mienia – na przykład, kiedy podróżujemy własnym samochodem i dojdzie do jego zniszczenia czy awarii, jak także w grę wchodzą tu z drugiej strony zdarzenia indywidualne, losowe, na przykład poważniejsze uszczerbki na zdrowiu – niespodziewane wypadki i choroby.

Poza tym, możesz zostać niefortunnie okradziony, paść ofiarą czynu niedozwolonego, przestępczego, zgubić coś czy utracić coś cennego na skutek czyjegoś zaniedbania. Wszystko to wyżej wymienione stanowi konkretne przesłanki prowadzące do podjęcia starań o ubieganie się o rekompensatę w postaci środków pieniężnych należnych Ci z tytułu ubezpieczenia. I wracając na moment do wskazanych wcześniej gotowych pakietów wycieczkowych w biurach podróży – jeżeli z takiej opcji skorzystasz, z pewnością nie zawiedziesz się, bo będziesz ubezpieczony.

Niemniej jednak problematyczne dużo bardziej jest podobne w swym charakterze zdarzenie, które pojawiło się turyście, który organizował swój wyjazd samodzielnie i w ramach oszczędności, lekceważenia zaleceń czy też braku świadomości, nie zdecydował się na zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej. Dlatego też tak bardzo istotne staje się postawienie na inwestycję w polisę ubezpieczeniową zawsze i wszędzie, niezależnie od tego na jak długo jedziemy i dokąd się udajemy. W każdym przypadku trzeba się zabezpieczyć na wszelki wypadek.

W przeciwnym razie narażamy się na szereg szkód, strat, urazów, uszkodzeń, ale także duże wydatki finansowe, bo jeżeli nie masz aktualnej polisy ubezpieczeniowej, a trafisz do punktu medycznego za granicą, niestety musisz liczyć się z faktem konieczności uregulowania pokaźnego rachunku za wyświadczone Ci wsparcie medyczne. Usługi lekarskie liczone w obcej walucie, tym bardziej w kilkakrotnie droższym euro czy funtach to naprawdę potężna sumka niezbędna do uregulowania.

Co więcej, w razie takich wypadków losowych, mając wykupione ubezpieczenie, masz sposobność nie tylko nieobawiania się o koszty związane z leczeniem czy pokryciem cen usług, wsparcia i pomocy, jakie zostały Ci udzielone, ale także możesz dodatkowo ubiegać się o wypłatę stosownego odszkodowania.

A zatem już wiemy, iż ubezpieczenie turystyczne jak najbardziej się przydaje i zawsze warto je mieć. Jak głosi popularna zasada – przezorny zawsze ubezpieczony, a jak potwierdza to dodatkowo modne powiedzenie – strzeżonego Pan Bóg strzeże. Zaczynamy więc planowanie każdego wyjazdu od wykupienia odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Bierzemy ją ze sobą jako dokument niezbędny wśród naszych bagaży. W ostateczności spisujemy numery polisy i wkładamy do torby. Na kartce zawierającej numer polisy, warto także uwzględnić numer całodobowy centrum alarmowego naszego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zainwestowaliśmy w polisę ubezpieczeniową.

Nie zapomnij jednak, bezpośrednio przed złożeniem podpisy na wybranej polisie, zaznajomić się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Musisz wiedzieć, że są to świadczenia dodatkowe, a zatem nie wszystkie uwzględniają dokładnie te same warunki.

Jeżeli natomiast już dojdzie do szkody, koniecznie powinieneś zachować zimną krew i nie panikować. W tym celu niezbędne jest przede wszystkim powiadomienie o sytuacji Twojego ubezpieczyciela. On wskaże Ci, co dalej. Dowiesz się od konsultanta czy pracownika centrum alarmowego, co Ci przysługuje, kiedy mowa o posiadanej przez Ciebie polisie ubezpieczeniowej oraz jej skali.

odszkodowanie z oc sprawcy

Warto także wspomnieć, że wyżej wymienieni pośrednicy między poszkodowanym oraz towarzystwem ubezpieczeniowym wskażą jednoznacznie na to, w jaki sposób zorganizować Ci pomoc medyczną, umówią na wizytę lekarską, przekażą kompleksowe wiadomości dotyczące placówki medycznej, która jest najbliższa w Twojej okolicy. Dodatkowo podpowiedzą o ewentualnym transporcie do kraju, miejsca leczenia itd.

Warto też wspomnieć o tym, iż polisa turystyczna występuje w rodzajach gotówkowa i bezgotówkowa. Bezgotówkowa polega na tym, że w momencie, gdy jest nam ona potrzebna dzwonimy do centrum alarmowego i wtedy to po ich stronie leży organizacja wsparcia. Z niej rozlicza się natomiast z usługodawcą. Niekiedy jednak towarzystwa wyznaczają dany limit wydatków, które będąc na miejscu, nawet mając jakąś polisę ubezpieczeniową i tak musisz ponieść.

W przypadku posiadania ubezpieczenia gotówkowego natomiast, w momencie zachorowania za granicą, zmuszony jesteś w pierwszej kolejności zapłacić za coś sam, ponoszący koszty – na przykład za wizytę lekarską, a później otrzymujesz zwrot poniesionych kwot. I tak istotne jest, aby taki zwrot otrzymać przede wszystkim wskazanie określonych dowodów, a mianowicie – rachunków, faktur, paragonów, bo to są określone dokumenty, jakie pozwalają Ci na to, żebyś mógł otrzymać stosowne zabezpieczenie w momencie, gdy dochodzi do wypadku i ubiegasz się o stosowne zadośćuczynienie.

Wszystkie zebrane papiery przekazujesz wraz z wnioskiem po powrocie do swego towarzystwa ubezpieczeniowego. Prawdopodobnie kilka tygodni zajmie rozpatrzenie zgłoszonego roszczenia i w przypadku zatwierdzenia go, przyznanie Ci odpowiednich środków pieniężnych na konto w ramach zadośćuczynienia.

Niekiedy, żeby ubiegać się o należne Ci środki finansowe, trzeba skorzystać z negocjacji.

Nie obawiaj się tego, bo to zupełnie naturalne w momencie, gdy w grę wchodzą kwestie pieniężne. Obniżenie kosztów ze strony zakładu, a także ich podwyższenie w opinii poszkodowanego to rutynowy przebieg ustaleń dotyczących określania jednoznacznej, ostatecznej puli pieniężnej, jaka zostanie Ci wypłacona. Kiedy pojawia się zdarzenie losowe związane z chorobą podczas Twojego pobytu zagranicznego, bardzo często niestety ubezpieczyciel za wszelką cenę chce Cię ściągnąć do Polski.

Odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego – jak dostać? Poradnik, co robić krok po kroku

To zrozumiałe – ma na celu obniżenie ponoszonych przez siebie kosztów. Jeśli Twój stan jednak jest na tyle ciężki czy poważny, a lokalny specjalista po przebadaniu Cię odradza podróż, nie gódź się na to, co sugeruje towarzystwo ubezpieczeniowe, lecz trzymaj się opinii lekarza miejscowego, w końcu to konkretny argument przesądzający na Twoją korzyść. Musisz być zatem gotowy na wymianę zdań, dyskusję, może i składanie odwołania czy reklamacji.

Nieco inny jest charakter czynności i procedury dotyczącej wsparcia w ramach odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej w momencie, gdy dojdzie do kradzieży podczas wyjazdu poza rejon kraju. W tym wypadku w pierwszej kolejności zawiadamiamy policję, a później obsługę miejsca, gdzie dokonana została kradzież – hotel, lokal gastronomiczny, punkt usługowy czy rozrywki, przechowalnia bagażu, parking, sklep, autokar itd. Następnie musisz otrzymać protokół pisemny oraz listę przedmiotów, jakie posiadałeś, a zostały Ci zabrane i taki dokument sporządzony w dwóch identycznych kopiach zanosisz do ubezpieczyciela, jeden egzemplarz pozostawiając sobie.

Gdy dochodzi do kradzieży dokumentów, wówczas musisz w pierwszej kolejności skomunikować się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. W momencie zaginięcia podczas przewozu, udaje się do przewoźnika – kierownica, pilota, obsługi itd., a tam powinni Ci przygotować pisemne potwierdzenie dokonywanego przez Ciebie zgłoszenia, w tym z listą utraconych rzeczy.

Jeżeli sprzęt zostanie uszkodzony, zachowaj go, nie wyrzucaj, ponieważ będzie to podstawa do wydania decyzji o przyznaniu Ci właściwej rekompensaty. W tym celu potrzebne będzie przeprowadzenie oględzin i ich wyniki okazanie ubezpieczycielowi.

Odszkodowanie przeważnie ustalane jest na podstawie tego, jak wyceniony zostanie przedmiot przez rzeczoznawcę, a z reguły określana suma ostateczna zadośćuczynienia nie przewyższa wartości ogólnej przedmiotu, który był ubezpieczony.

odszkodowanie z oc sprawcy

Na koniec jeszcze krótka wzmianka o tym, co zrobić krok po kroku, kiedy staniesz przed koniecznością zrezygnowania z wykupionego przez siebie wyjazdu bądź zmuszony będziesz do powrotu wcześniej niż to wstępnie planowałeś. Punkt pierwszy, to skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Punkt drugi to uargumentowanie nagłej zmiany planów.

To, ile uda Ci się uzyskać to natomiast kwestia zależna od daty zgłoszenia rezygnacji. Biura podróży mają w tym aspekcie pewne wymogi, standardy i ustalenia, o których powinieneś być poinformowany w trakcie zawierania umowy z wybranym punktem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here