Odszkodowanie za paraliż po wypadku samochodowym

0
1972

W sytuacji nagłego, niespodziewanego zdarzenia komunikacyjnego dochodzi do szeregu rozlicznych szkód, za jakie osobom w nim poszkodowanym należne okazują się rozmaite formy rekompensat. Mogą to być zadośćuczynienia bądź odszkodowania. O tym decyduje rzeczoznawca, dokonujący wyceny strat, a sumę pieniężną wypłaca odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe. Jedną z przesłanek ku temu, aby ubiegać się o otrzymanie należytej kwoty pieniężnej jest paraliż następujący bezpośrednio po wypadku samochodowym.

odszkodowania z oc

Zajście komunikacyjne zwane wypadkiem zawsze wiąże się z szeregiem rozmaitych urazów i uszczerbków ponoszonych na zdrowiu. W związku z tymi następstwami, poszkodowany może dążyć do pozyskania rekompensaty za swój ból, cierpienie fizyczne oraz uraz psychiczny doznany na skutek silnego stresu wiążącego się ze zdarzeniem, jakiego doświadczył. Nie tylko w grę wchodzą tu takie uszkodzenia ciała jak złamania ręki czy nogi, ale również nierzadko o wiele poważniejsze w swych skutkach sytuacje, które wpływają na diametralne przeobrażenie życia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Przykładem takich następstw zdrowotnych jest chociażby tytułowy paraliż, jaki wymaga od pokrzywdzonego całkowitego odmienienia jego dotychczasowej sytuacji życiowej. Przy tak poważnych kontuzjach, walka o swoje prawa jak najbardziej jest zalecana. Nie chodzi tylko o odszkodowanie klasyczne, w postaci powiedzmy rekompensaty zwanej zadośćuczynieniem, ale także poszkodowany może liczyć na rentę powypadkową. Dzięki tym funduszom możliwe okazuje się prowadzenie godziwego życia.

Paraliż jest niewątpliwie takim zjawiskiem chorobowym, które wpływa w ogromnym stopniu na przeobrażenia egzystencjalne pokrzywdzonego w wypadku. To tragiczne następstwo zdarzenia komunikacyjnego, którego wycena w towarzystwie ubezpieczeniowym powinna być właściwie wysoka. Nie można tego zestawiać na przykład ze złamaniem kończyny. W konsekwencji tego warto jest zwrócić uwagę chociażby na wsparcie specjalistów, doświadczonych pracowników kancelarii odszkodowawczych, jakich dzisiaj na rynku nie brakuje.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ci z pewnością zażyczą sobie za swoje działalnie wynagrodzenie, ale często warto na ich pomoc postawić ponieważ jest to okazja do tego, żeby móc bez większych trudności wywalczyć naprawdę spore zadośćuczynienie. Nawet po odliczeniu prowizji dla prawników i tak pozostanie pokrzywdzonemu spora suma, jaka może pójść na jego dalsze leczenie, usługi rehabilitacyjne itd. Zakłady ubezpieczeniowe zawsze powinny każdorazowo wyceniać szkody, a tym bardziej szkody osobowe, co wynika z faktu, że każdy przypadek jest inny.

W momencie, gdy chodzi o sprawę o paraliż powypadkowy, konieczne jest sprawdzenie stanu pacjenta maksymalnie dokładnie jak to możliwe – zwrócenia uwagi na to, czy w jakim stopniu jest on sparaliżowany, jakie są jego rokowania na przyszłość na podstawie wywiadu z zajmującymi się nim lekarzami, czy będzie on w stanie pracować i jeżeli tak to kiedy szacuje się, iż będzie mógł wrócić do swej formy. Istotnym kryterium jest też rodzaj wykonywanej profesji, a także poczucie przydatności społecznej poszkodowanego, a nawet kryterium jego wieku.

Odszkodowanie za paraliż po wypadku samochodowym

Najczęściej osoba pokrzywdzona na skutek wypadku poprzez doznanie paraliżu, powinna otrzymać odszkodowanie, które będzie uwzględniało zwrócenie wszelkich kosztów wynikających z leczenia i rehabilitacji powypadkowej, zakupu lekarstw, opatrunków, środków ortopedycznych, konsultacji i zabiegów medycznych, kosztów dojazdu do placówek i rehabilitacyjnych, kosztów wynikających z konieczności przystosowania domu bądź auta do potrzeb niepełnosprawnego, uszkodzeń mienia w trakcie wypadku, a tym bardziej jego całkowitych zniszczeń, kosztów nabywania sprzętów umożliwiających lepsze funkcjonowanie osoby sparaliżowanej, utraconych zarobków na skutek niemożności podjęcia pracy zarobkowej i wykonywania dotychczasowych obowiązków zawodowych.

Poza odszkodowaniem, sparaliżowany po wypadku drogowym może liczyć również na zadośćuczynienie. Jest to świadczenie mające na celu rekompensowanie strat o charakterze niematerialnym, które wynikają z faktu, że osoba pokrzywdzona uczestniczyła w niefortunnym zdarzeniu komunikacyjnym. To, jak wysokie będzie to świadczenie, zależne jest natomiast od określnego przypadku i indywidualnie szacowane. Zawsze jednak uwzględniane jest w nim zarówno cierpienie psychiczne, jak i fizyczne, a więc ogólnie rozumianą krzywdę i szeroko pojmowany uszczerbek na zdrowiu.

Nieco innym typem świadczenia jest renta z tytułu zwiększonych potrzeb. Idealnie sprawdza się ona wówczas, gdy osoba sparaliżowana doznała tak poważnych uszkodzeń, że będzie musiała poddawać się długotrwałemu leczeniu i rehabilitacji. Świadczenie to przysługuje także wtedy, kiedy konieczne jest zapewnienie poszkodowanemu opieki po to, aby można było zrealizować jego codzienne potrzeby. To, jak długo i w jakiej wysokości renta ta będzie wypłacana, uzależnione jest natomiast od charakteru wymaganej opieki – czy jest ona trwała, czy też czasowa. Dodatkowo warto również wspomnieć o rencie z tytułu utraconego dochodu a także rencie za zmniejszenie się widoków powodzenia na przyszłość.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here