Pijany poszkodowany: czy dostanie odszkodowanie z OC sprawcy wypadku gdy pił alkohol?

0
1231

Nierzadko dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń drogowych, jakie wynikają z rozmaitych zawinień do których doprowadził przez swoją nieodpowiedzialność nietrzeźwy kierowca. Wówczas, w przypadku posiadania stosownej policy ubezpieczeniowej OC, konieczne jest wypłacenie przez ubezpieczyciela właściwej rekompensaty przysługującej ofiarom takich niefortunnych okoliczności.

odszkodowanie z oc sprawcy
odszkodowania z oc

Musimy jednakże wiedzieć, że zmotoryzowany winny zdarzenia, wypłacone poszkodowanym środki pieniężne będzie musiał towarzystwu ubezpieczeniowemu zwrócić. Niemniej jednak zdarzają się i takie momenty, kiedy to osoba, która została poszkodowana jest w stanie nietrzeźwym. Co wtedy?

Śmiało można określić polisę odpowiedzialności cywilnej jako wyjątkową i specyficzną, ponieważ odnosi się ona do bardzo szerokich świadczeń, jakie gwarantuje. Co przez to rozumienia? Otóż mimo należności odszkodowania za poniesione straty, teoretycznie pijany pokrzywdzony nie powinien otrzymywać funduszy z polisy sprawcy, ale jednak nie jest jednoznacznie określone, że spotka się on z odmową.

Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują decyzję o tym, aby środki wypłacić, lecz je jedynie pomniejszyć. W jakim stopniu należności zostaną zredukowane?

To czy w ogóle rekompensata należna za poniesione straty zostanie wypłacona, mimo stanu nietrzeźwości, zależne jest między innymi od tego, czy ubezpieczyciel uzna, iż bycie pod wpływem alkoholu przyczyniło się wprost do wypadku i miało jakiś realny wpływ na zwiększenie ich skali. Jeżeli tak, na odszkodowanie nie mamy zapewne co liczyć, jeżeli nie – możemy mieć jeszcze nadzieję. Generalnie takie stopnie przyczyniania się pijanego do zdarzenia szacujące i kalkulujące straty towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj wyrażają procentowo.

Pijany poszkodowany: czy dostanie odszkodowanie z OC sprawcy wypadku gdy pił alkohol?

I tak przykładowo, gdy szkoda będzie określona jako warta rekompensaty w wysokości pięciu tysięcy złotych, zaś pokrzywdzony w zdarzeniu przyczynił się do niego powiedzmy w dwudziestu procentach, jego należności, na które może liczyć to spokojnie jakieś cztery tysiące złotych.

Niezależnie od tego czy jest nam wstyd, iż byliśmy pod wpływem trunków wyskokowych, warto w momencie, gdy stopień naszego przyczynienia się do zdarzenia drogowego powodujące skutki określono jako za wysoki, odwoływać się.

odszkodowanie z oc sprawcy

Mamy do tego prawo.

Oczywistym jest, że do siadania za kółko pod wpływem alkoholu nie zachęcamy nikogo, ale jeżeli ktoś inny zawinił, trzeba się bronić i dociekać swoich praw. Przykładowo, jeżeli wyjechał on z podporządkowanej drogi, to prowadzący auto, nawet będąc pijanym, nie jest winny wedle przepisów natury prawnej.

Winny tego wypadku jest wymuszający. Nie ma jednak tak łatwo – nietrzeźwy pokrzywdzony ma szansę na ubieganie się o środki pieniężne mu należne, ale także zostanie stosownie ukarany. Mamy tu na myśli mandaty, jakie zostały ustalone w ramach przepisów Kodeksu Karnego za jazdę pod wpływem.

Jeżeli pijany wszedł na szosę i doszło do zdarzenia, także ma on szansę na to, aby ubiegać się o świadczenia od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niemniej jednak nie ma co liczyć na szczególnie duże kwoty, bowiem szacowany stopień wpływu na wypadek z pewnością zostaną określone wysoko. Ogólnie trudno jest w tym momencie generalizować i mówić w jakiej skali pieniądze zostają pokrzywdzonym, nietrzeźwym kierowcom wypłacane, bowiem każda sprawa jest indywidualna, ale warto mieć świadomość istniejących zapisów w regulacjach prawnych jakie obowiązują w naszym kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here