Oświadczenie sprawcy kolizji / wypadku drogowego

0
1931

Niekiedy bardzo mylne okazuje się stwierdzenie, iż pojęcia takie jak wypadek drogowy, karambol drogowy czy kolizja drogowa to synonimy. Nie jest to to samo, bowiem skala uszkodzeń, skutków negatywnych czy niefortunnych zdarzeń wynikających z wszystkich wspomnianych tu przypadków nieszczęśliwych okoliczności na trasach jest zupełnie inna.

odszkodowania z oc

W niniejszym wirtualnym poradniku trochę miejsca poświęcimy natomiast przede wszystkim kolizji. Czym ona jest? Kiedy o niej mowa? Jak mówi się o niej w oficjalnych dokumentach natury prawnej? Co to za typ zdarzenia komunikacyjnego? O tym szczegółowo przekonasz się w poniższych fragmentach naszego poradnika.

Co to takiego?

A zatem każde z niefortunnych zdarzeń drogowych da się w mniejszy lub większy sposób określić, ujmując w pewne definicje. I tak jeżeli chodzi o kolizję drogową, to jest to specyficzna forma zdarzenia komunikacyjnego, które miało miejsce na skutek ruchu pojazdów mechanicznych.

odszkodowanie z oc sprawcy

Oświadczenie sprawcy kolizji / wypadku drogowego

Podczas gdy wypadek rozumiany jest bardzo podobnie, różnica jest tu zasadnicza – przy kolizji nie ma ani poszkodowanych w postaci ofiar czy też osób rannych, zaś to, co wynika z kolizji jako rezultat negatywny to jakieś szkody materialne. A zatem nie jest we wszystkich przypadkach niezbędne wzywanie funkcjonariuszy policji, kiedy dojdzie do podobnych zdarzeń losowych.

Możemy oczywiście, ale nie jest to wymagane. Policja natomiast obowiązkowo powinna znaleźć się na miejscu zdarzenia komunikacyjnego, jakim jest wypadek. Standardowy wypadek wiąże się natomiast ze szkodami wyrządzanymi uczestnikom zdarzenia.

Wtedy bez policji raczej się nie obejdzie. Zaleca się również interweniowanie z wykorzystaniem wsparcia funkcjonariuszy też w momencie, gdy mamy wrażenie, że winny kolizji i narażenia nas na rozmaite szkody i straty był pod wpływem środków odurzających. Podobnie dzieje się i wtedy, gdy mamy wątpliwości co do wiarygodności ich dokumentów. Jeszcze inny powód sensowności wzywania policjantów na miejsce kolizji, to brak zgody w określeniu przebiegu kolizji.

odszkodowanie z oc sprawcy

Niezbędne, chociażby w celach czysto prewencyjnych, jest noszenie ze sobą zawsze stosownego formularza oświadczenia sprawcy kolizji.

Co robić?

W momencie, kiedy doszło do kolizji zwanej zdarzeniem drogowym, należy opanować sytuację, a więc nie panikować, zaś zachowywać się spokojnie. Najpierw włączamy światła awaryjne, a później patrzymy czy jest wystarczająco miejsca do tego, aby pootwierać wszystkie drzwi pojazdu i sprawdzić czy doszło do wyrządzenia na skutek kolizji szkód i jeżeli tak, to jakiego rodzaju.

Niekiedy zdarza się i tak, że mamy do czynienia z nieuczciwcem, który jako zmotoryzowany doprowadzający do stłuczki, po prostu ucieka z miejsca zdarzenia. By tego uniknąć, dobrze jest zatem pospisywać numery rejestracyjne, zapamiętać konkretną markę wozu, a jeżeli mam taką możliwość – również wykonać zdjęcie pojazdu.

By poinformować o kolizji innych uczestników ruchu drogowego, konieczne jest wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Pamiętajmy, aby rozkraczonych na środku drogi aut nie zostawiać od tak, ale auta przepchać na bok, aby nie dochodziło do zablokowania ruchu innych pojazdów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here