Uzyskaj odszkodowanie

Ubezpieczenie OC jednośladu – na co zwrócić uwagę

Ubezpieczenie OC jednośladu – na co zwrócić uwagę

Skutery czy motocykle są wygodnym i ekonomicznym sposobem do poruszania się po zakorkowanym mieście, jednak ich eksploatacja kosztuje. Jednoślady, tak samo jak każdy samochód osobowy, obowiązuje ubezpieczenie OC. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

odszkodowania z oc

Odszkodowanie z autocasco – za jakie szkody nie dostaniesz odszkodowania?

Odszkodowanie z autocasco – za jakie szkody nie dostaniesz odszkodowania?

Zanim otrzymasz jakiekolwiek pieniądze, ubezpieczyciel najpierw sprawdzi, czy przysługuje Ci prawo do odszkodowania z AC. Zobacz, jakie są najczęściej spotykane wyłączenia odpowiedzialności z autocasco.

odszkodowania z oc

Kiedy potrzebny ci będzie dobry prawnik?

Sąd to miejsce, którego wolimy unikać. Niestety, czasem zdarzy się, że trafimy przed wymiar sprawiedliwości jako jedna ze stron. W jakich sytuacjach to możliwe i kiedy przyda nam się dobry prawnik?

Dura lex sed lex

Jedna z najbardziej znanych rzymskich wykładni prawa, stanowi, że „dura lex sed lex”. W tłumaczeniu na język polski oznacza ona: „twarde prawo, ale prawo”. Interpretować ją należy w następujący sposób: prawo jest nadrzędną wartością, której należy zawsze przestrzegać. Nadal jest ona obowiązująca, jednak stosunek ludzi do prawa jest różny. Praktycznie każdy z nas złamał jakiś przepis prawa. Przekroczenie dozwolonej prędkości, przejście przez pasy na czerwonym świetle, zaśmiecanie czy spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Za takie przewinienia nie idzie się do więzienia – grozi jedynie mandat. Jednak jeżeli uważamy, że został ona nam wystawiony niesłusznie, możemy iść do sądu i odwoływać się od niego.

Kiedy do sądu?

To tylko jedna z wielu sytuacji, w której przyda nam się dobry prawnik. Jednak mało który ukarany decyduje się walczyć o 100 złotych. Zdecydowanie częściej z usług prawnika będziemy musieli korzystać w bardziej poważnych sytuacjach. Jedną z nich jest rozwód. Według badań w Polsce rozwodem kończy się 44 procent małżeństw mieszkańców miast oraz  22,7 procent mieszkańców wsi. Rzadko zdarza się, że rozstanie następuje w przyjaznej i pełnej zrozumienia atmosferze. Małżonkowie najczęściej spotykają się przed obliczem sądu, by walczyć o swoje prawa (do mieszkania, alimentów, dzieci, itp.). Chcąc zyskać jak najwięcej i udowodnić winę drugiej strony, skorzystanie z usług dobrego prawnika będzie nieodzowne. Rozwód to oczywiście nie jedyna „okazja”, by zobaczyć jak działa wymiar sprawiedliwości. Czasem występujemy jako ofiara pobicia, kradzieży czy zniszczenia mienia. W tego typu sprawach dobry adwokat jest na wagę złota.

Dobry prawnik – czyli jaki?

odszkodowanie z oc sprawcy

Jednak co tak naprawdę oznacza pojęcie „dobry prawnik”? Jak ocenić, do którego adwokata się udać? Pomocy możesz szukać w tym miejscu. Najłatwiej jednak będzie przeszukać internet. W każdym większym mieście prawników jest całe mnóstwo. Zdarzają się ulice, na których możemy znaleźć nawet kilka, kilkanaście kancelarii adwokackich. Dlatego na początku musimy określić, jakiego konkretnie prawnika szukamy. Czy ma zajmować się prawem karnym, cywilnym, administracyjnym, rodzinnym czy jeszcze innym. Dopiero wtedy możemy spośród wielu wybrać jednego, który będzie nas reprezentował przed sądem i wygra dla nas sprawę.

odszkodowania z oc

Na jaki rodzaj odszkodowania może liczyć poszkodowany?

Odszkodowanie po wypadku jest szczególnym rodzajem odszkodowania. Osoba poszkodowana w wypadku może liczyć na szereg świadczeń, które pomogą jej wrócić do życia przed wypadkiem. Obrażenia, jakich może doznać poszkodowany, mogą być nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne, które w znaczny sposób mogą uniemożliwiać dalsze funkcjonowanie. Problemem osób poszkodowanych jest to, że nie wiedzą, do kogo mają się zgłosić. Często rezygnują z dalszego starania się o należne świadczenia, ponieważ cała procedura wydaje im się zbyt skomplikowana. To błąd, ponieważ uzyskanie przysługującego odszkodowania nie jest trudne.

odszkodowania z oc

Czy lokata bankowa jest dla każdego? O czym musisz pamiętać decydując się na tę formę oszczędzania pieniędzy

Lokata bankowa to jeden z najpopularniejszych wśród Polaków sposobów pomnażania kapitału. Jej zalety szczególnie docenią osoby, które chcą osiągnąć pewne, bezpieczne i z góry określone zyski.

odszkodowanie z oc sprawcy

W artykule sprawdzimy, kto najbardziej skorzysta, umieszczając środki na lokacie. Podpowiemy także o czym warto pamiętać, decydując się na tę formę oszczędzania pieniędzy.

odszkodowania z oc

Co obejmuje ubezpieczenie autocasco? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy

Chociaż ubezpieczenie AC (auto casco) jest polisą nieobowiązkową, coraz więcej kierowców decyduje się na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Aby jednak zyskać większe poczucie bezpieczeństwa i pewność na drodze, do wyboru polisy należy podejść rozsądnie. Jak wybrać dobre ubezpieczenie i na co uważać?

odszkodowania z oc

Kolizja? Zobacz, co należy zrobić

Gdybyśmy zadali pytanie, co należy zrobić w momencie kolizji przy udziale naszego samochodu, padłyby szybkie odpowiedzi, takie jak: wezwać policję lub zadzwonić po radę do bliskiej osoby. Większość sądzi, że dałaby sobie spokojnie radę w tego typu sytuacji, w końcu są dobrymi kierowcami. Jednak praktyka pokazuje, że do takich zdarzeń przyczynia się wiele niespodziewanych czynników, na które niejednokrotnie nie mamy wpływu: awaria naszego samochodu czy nieuwaga któregoś z kierowców. Co powinniśmy zrobić i jak się wcześniej zabezpieczyć?

odszkodowania z oc

Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?

Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?

Jeżeli chodzi o to, co mieści się pod terminem „likwidacja szkód”, to musimy wiedzieć, że to nic innego, jak po prostu naprawianie uszkodzeń na samochodzie, z pieniędzy pozyskanych od sprawcy wypadku.

Poza tym , takie ubezpieczenie sprawcy, poza naszym zarysowanym samochodem, ucierpi najmocniej. Jeśli to Ty jesteś osobą poszkodowaną, to musisz poznać parę łatwych kroków, które musisz wykonać, aby otrzymać takie odszkodowanie.

Chociaż ubezpieczenie komunikacyjne OC, jest najpopularniejszym ubezpieczeniem w naszym kraju, co wiąże się z tym, że jest ono obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, to jednak pozyskanie odszkodowania w wielu przypadkach nie należy ani do łatwych, ani do najszybszych. Przede wszystkim na przeszkodzie do takich wypłat, stoją różnego rodzaju dokumenty oraz formalności, które muszą być dopełnione. Poza tym, ubezpieczyciele robią wszystko, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi próbami wyłudzeń. Jeżeli jednak po wypadku, będziesz pamiętał o kilku ważnych zasadach, to może się okazać, że taka likwidacja szkody, nie musi się okazać dla Ciebie stratą. Co więc trzeba zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy?

Do kogo trzeba zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Główna zasada w tym przypadku mówi, że z wnioskiem o likwidację szkody, udajesz się nie do swojego ubezpieczyciela, u którego opłacasz składkę, ale od razu udajesz się z tym do firmy, którą wybrał sprawca całego zamieszania. To z jej przedstawicielami powinieneś się od razu skontaktować. Zazwyczaj taki pierwszy kontakt odbywa się telefonicznie, chociaż coraz częściej w towarzystwach ubezpieczeniowych możemy zgłosić szkodę przez internet, za pomocą specjalnie przygotowanego formularza odnośnie szkody komunikacyjnej.

Od 2015 roku pojawiły się firmy ubezpieczeniowe, które zaczęły proponować ubezpieczenie OC, z bezpośrednią likwidacją szkód. Co to oznacza? Jeżeli posiadasz OC, w jednej z tych firm, to posiadasz możliwość zgłoszenia takiej szkody, właśnie do swojego zakładu ubezpieczeń. Wówczas pieniądze za odszkodowanie dostaniesz od swojego ubezpieczyciela, a w dalszej kolejności, on sam będzie się rozliczał z firmą, w której sprawca wypadku miał wykupione OC. Do takich towarzystw ubezpieczeniowych na chwilę obecną zaliczają się: PZU, Warta, InterRisk, Uniqa, Allianz, Ergo Hestia, Concordia, Liberty Ubezpieczenia,  Aviva, AXA Direct oraz Gothaer.

Musisz pamiętać, aby podczas takiego zgłoszenia, poza swoimi danymi, podać także: imię, nazwisko oraz numer PESEL sprawcy wypadku, numer jego polisy, numery rejestracyjne, marki obydwóch samochodów, a także datę i okoliczności całego wypadku. Z tego też powodu, niezwykle ważne jest to, abyś spisał wszystkie dane osoby, która jest odpowiedzialna za poniesioną przez nas szkodę. Co więcej, pamiętaj aby wezwać policję, w przypadku, gdy wina nie jest tak jednoznaczna, albo gdy sprawca jest innego zdania niż Ty.

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to w chwili zgłaszania się do ubezpieczyciela z wnioskiem, będziesz musiał także podać dane jednostki policji, która pojawiła się na miejscu, a także specjalny raport, który zostanie przez nich spisany. Natomiast w sytuacji, gdy okoliczności kolizji są jasne, sprawca poczuwa się do winy, a Ty nie czujesz, aby był pod wpływem alkoholu, nie trzeba wzywać drogówki. Wystarczy wówczas, że spiszecie oświadczenie sprawcy.

Spotkanie z rzeczoznawcą

Możesz być pewien, że po paru dniach kontakt z Tobą nawiąże przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego. Będzie to z pewnością rzeczoznawca, który będzie chciał dokonać oględzin samochody. Będzie musiał zbadać rozmiar i rodzaj uszkodzeń, a także zrobić odpowiednie zdjęcia. To właśnie na ich podstawie i jego raporcie z oględzin, zostanie podjęta decyzja na temat przyznania Ci odszkodowania, a także tego, w jakiej ma być ono wysokości. Bardzo istotne jest tutaj to, aby pokazać mu wszystkie uszkodzone części, w przeciwnym razie, może się okazać, że za niektóre naprawy będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Nie spiesz się z naprawami

Zanim nie zgłosisz szkody, ani zanim nie przyjedzie rzeczoznawca, nie powinieneś przeprowadzać żadnych napraw. Jeśli jest to niezbędne, abyś mógł na przykład wrócić samochodem do domu, to koniecznie zrób jak najwięcej zdjęć, które będą pokazywały, w jakim stanie był samochód przed dokonaniem naprawy, takie fotografie powinny wówczas wystarczyć.

Kosztorys na częściach oryginalnych

Jeżeli już wszystkie te sprawy zostały w odpowiedni sposób załatwione, to nie pozostanie Ci nic innego, jak spokojnie czekać na telefon z towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli dokona on wszystkich wyliczeń kosztów naprawy, to otrzymasz telefon, albo od razu pismo, w którym będzie zawarty gotowy kosztorys. Jeżeli posiadasz samochód na gwarancji, to powinny być w nim ujęte ceny za części oryginalne, a nie za zamienniki.

Dawniej dość często dochodziło do sytuacji że firmy ubezpieczeniowe, wpisywały ceny tańszych zamienników, dzięki czemu mogły znacznie obniżyć cenę za naprawę, a co się z tym wiąże, po zamontowaniu takich zamienników, dochodziło także do obniżenia ceny samochodu. Jak zaznacza Rzecznik Ubezpieczonych, tańsze zamienniki mogą być zastosowane tylko wtedy, gdy właściciel samochodu się na to zgodzi, albo jeśli wcześniej, w chwili wypadku, już były zamontowane części zamienne.

Na chwilę obecną towarzystwa ubezpieczeń muszą się stosować do zasad KNF, w odniesieniu do likwidacji szkód komunikacyjnych, a to powoduje, że nie mogą już zaniżać wartości odszkodowań, tak jak to miało miejsce, jeszcze kilka lat temu.

Wariant kosztorysowy i wariant warsztatowy

Do wyboru z pewnością otrzymamy także dwie możliwości zlikwidowania szkody. Będziemy mogli się wówczas zdecydować na wariant kosztorysowy, a więc taki, gdzie odszkodowanie będzie obliczone na podstawie kosztorysu, który będzie przygotowany przez rzeczoznawcę.

Wówczas pieniądze otrzymamy na konto, a sami zdecydujemy w jakim warsztacie chcemy naprawić nasz samochód.

Zaproponowane nam będzie także rozliczenie bezgotówkowe. Wówczas razem z ubezpieczycielem wybierzesz warsztat, w którym ma być naprawiony samochód i po prostu tam go naprawisz, a koszty poniesie ubezpieczyciel. W takim przypadku, pieniądze w ogóle nie trafią do twoich rąk.

odszkodowanie z oc sprawcy

Termin wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy

W większości przypadków odszkodowanie powinno znaleźć się na naszym koncie do 30 dni od daty zgłoszenia szkody, ponieważ o takim terminie mówi ustawa. Jednak w przypadku, gdy wątpliwości jest dużo, a sprawa jest szczególnie trudna, termin może się przedłużyć o kolejne 14 dni, jednak ostatecznie nie może być dłuższy niż 90 dni.

Chociaż nawet od tego terminu jest jeden wyjątek. Dzieje się tak w tych przypadkach, jeśli o odszkodowaniu, albo o jego wysokości, będzie decydowało postępowanie karne lub cywilne. Chodzi o sprawy, gdy sprawca nie poczuwa się do winy i całą tą kwestię musi rozstrzygnąć sąd, a ubezpieczyciel czeka na jego decyzję.

Uproszczona likwidacja szkody?

Warto też wiedzieć, że coraz częściej towarzystwa ubezpieczeniowe upraszczają całe postępowanie likwidacji szkody, a dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zarzucone są różnymi zgłoszeniami, a więc część klientów są zmuszone potraktować ulgowo. Takie uproszczone likwidowanie szkody możemy znaleźć w takich firmach jak: PZU, Warta, Hestia czy Generali.

Likwidacja szkody, odszkodowanie z OC sprawcy. Jak skorzystać z czyjejś polisy?

W tego typu przypadkach, możemy być pewni, że dokumentów do uzupełnienia będziemy mieli znacznie mniej, nie zawsze będzie też potrzebna wizyta rzeczoznawcy, jeśli tylko samodzielnie zrobimy zdjęcia uszkodzonego samochodu, trzymając się wytycznych, które uzyskamy od ubezpieczyciela podczas zgłaszania takiej szkody. To prowadzi do sytuacji, w której likwidacja szkody może być skrócona średnio o połowę standardowego czasu. Jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taka błyskawiczna ścieżka wypłat odszkodowania, będzie się odnosiła tylko do drobnych szkód.

Poza tym, pieniądze trafią bezpośrednio na nasze konto, a więc sami będziemy musieli zadbać o odpowiednią naprawę. Nie mniej, są ubezpieczyciele, którzy w ten sposób rozpatrują nawet 25% spraw.

Jeżeli doszło do bardzo drobnej stłuczki, to możemy w ogóle obyć się bez włączania w to towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy, że sprawca takiej kolizji, a niejednokrotnie drobnego zarysowania, przemyśli, czy bardziej będzie mu się opłacało wyjąć pieniądze na naprawę z własnej kieszeni, czy może chce, aby poszło to z ubezpieczenia OC, przez to utraci zniżki za bezszkodową jazdę, a co się z tym wiąże, będzie się musiał liczyć z tym, że za kolejne ubezpieczenie zapłaci znacznie więcej. Warto czasami uświadomić sprawcy kolizji, jak wiele może przez to stracić.

Na koniec warto pokusić się o małe podsumowanie. Bardzo ważna jest tutaj spokojna i dokładna lektura dokumentów, tak tych, które będziemy musieli wypełnić, jak i tych, które zostaną nam zaprezentowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że będziemy odpowiednio chronieni przed komplikacjami przy organizowaniu odszkodowania, jeśli dokładnie będziemy wiedzieli, co zawierały te wszystkie dokumenty i czy były one w odpowiedni sposób wypełnione.

Przydatna może być tutaj także wiedza na temat tego, w jaki sposób działać z rzeczoznawcą, jaka forma naprawy będzie dla nas najlepsza, jak długo będzie trzeba czekać na odszkodowanie, a także ta odnośnie tego, czy możemy skorzystać z uproszczonej ścieżki. Wówczas łatwiej będzie nam się połapać w zawiłościach dotyczących niewielkiej szkody, zwłaszcza jeżeli do tej pory nie mieliśmy okazji zajmować się tym zagadnieniem.

Im więcej będziemy wiedzieli na tego typu tematy, tym łatwiej będzie nam zapanować nad nerwami, które z pewnością się pojawią w momencie stłuczki, a co się z tym wiąże, tym łatwiej będzie nam podejść do całej sprawy w racjonalny i odpowiedni sposób. Tylko wtedy będziemy mieli szansę wykonać wszystko w taki sposób, aby nie odbierać sobie szansy na uzyskanie należnego odszkodowania, które będzie wypłacone z OC sprawcy zdarzenia, dzięki czemu my nie będziemy musieli płacić z własnej kieszeni.

odszkodowania z oc

Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

Stłuczka nigdy nie jest przyjemną sprawą. Jednak kiedy trafimy na osobę, która nie ma prawa jazdy, możemy być pewni, że będzie ona próbowała kombinować i tak kołować, aby udało jej się uniknąć odpowiedzialności.

Może zaproponować osobę trzecią jako współwinną, albo może Cię postraszyć znajomym, który chodzi na siłownię. Niewątpliwie kolizja z taką osobą będzie stresująca, jednak tak naprawdę nie masz się czego obawiać.

Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentów?

Prawo jazdy, obok dowodu rejestracyjnego oraz dowodu ubezpieczenia OC, powinien mieć przy sobie każdy, kto kieruje pojazdem. Już samo to, gdy nie mamy przy sobie tego dowodu posiadania uprawnień do kierowania pojazdami, będzie ciężką sprawą.

Może się wówczas okazać, że taka jazda i zatrzymanie przez policję zakończy się mandatem w wysokości 50 złotych. Znacznie gorzej jest, jeśli w ogóle nie posiadasz takich uprawnień, bo nigdy nie zdawałeś egzaminu albo zostały Ci one odebrane po tym, jak przyłapano Cię na jedzie po alkoholu. W takim momencie wpakowałeś się w poważne kłopoty i dodatkowo jeszcze ogromne koszty. W tym przypadku, możliwy najwyższy mandat to 500 złotych, a także zakaz dalszej jazdy. Jeżeli jeszcze spowodowałeś kolizję, albo wypadek, to musisz być pewny, że dochodzą do tego jeszcze trudne sprawy związane z ubezpieczeniem.

Co należy zrobić po kolizji z osobą, która nie ma prawa jazdy?

Co powinniśmy zrobić, jeśli to my jesteśmy stroną poszkodowaną po kolizji z osobą, która nie posiada prawa jazdy? Chociaż na pewno usłyszymy, że policja nie jest potrzebna i że się dogadamy, to nie dajmy się na to nabrać i ją wezwijmy. Po pierwsze sprawca wypadku dostanie mandat w wysokości 500 zł i zakaz dalszej jazdy, a więc nikomu więcej nie zrobi krzywdy, a po drugie będą dochodzić, kto jest winnym wypadku.

Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy. Co mu grozi? Kto zapłaci odszkodowanie?

Kiedy kierowca bez prawa jazdy jest winny kolizji

Jeżeli kierowca nie tylko nie miał prawa jazdy, ale też zdolności do kierowania, a to doprowadziło do kolizji, to jego sytuacja będzie bardzo ciężka. Za usunięcie szkody, co prawda zapłaci nam ubezpieczyciel, więc nie musimy się obawiać, że nie dostaniemy pieniędzy, ale później zażądają oni zwrotu całej sumy od sprawcy zdarzenia. Oczywiście ta rośnie wraz z wielkością szkody. Co więcej, taka odpowiedzialność, może też dotknąć osobę, która pożyczyła samochód komuś, kto nie miał prawa jazdy. Jeden, albo drugi z pewnością zapłaci za to z własnej kieszeni.

Kto za to zapłaci?

Musisz wiedzieć, że przy każdej stłuczce, pieniądze idą z polisy OC sprawcy, nawet jeśli poszkodowany nie ma prawa jazdy. Jednak jeżeli stłuczkę spowoduje ktoś, kto nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdu, to poszkodowany otrzyma pieniądze z jego OC, a następnie sprawca będzie musiał oddać te pieniądze do ubezpieczyciela z własnej kieszeni.

Podsumowanie

  • Kiedy drugi uczestnik kolizji nie posiada prawa jazdy, wezwij policję.
  • Jeżeli policja orzeknie, że wina leży po Twojej stronie, drugi kierowca skorzysta z Twojej polisy OC, chociaż nie posiadał prawa jazdy.
  • Kiedy to kierowca bez prawa jazdy jest winien kolizji, otrzymasz pieniądze z jego OC
  • Następnie ubezpieczyciel będzie chciał zwrotu odszkodowania od sprawcy.
odszkodowania z oc

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Każdego dnia w naszym kraju ginie przynajmniej kilkanaście osób, a setki z nich zostają ranni. W przeciwieństwie do kolizji, wypadek to taka sytuacja podczas której ktoś zostaje ranny, albo ginie. Dlatego warto wiedzieć, co należy zrobić, aby za odniesione podczas takiego zdarzenia obrażenia, móc uzyskać przysługujące nam świadczenia. Czasami nie trzeba wiele, aby móc uzyskać tego typu odszkodowanie po wypadku.

Jeżeli ktoś jest ranny, to należy mu się odszkodowanie

W pierwszej kolejności, warto wiedzieć, na co można liczyć, jeżeli wypadek drogowy był spowodowany przez innego kierowcę, a my w nim ucierpieliśmy. Z pewnością w tej sytuacji, mamy prawo domagać się zadośćuczynienia, za poniesiony ból, cierpienia i rozstrój zdrowia, a więc nie tylko za obrażenia, jakie odnieśliśmy na ciele, ale także za takie, które mają podłoże psychiczne i za sam ból, jaki był wynikiem wypadku.

Tego typu odszkodowanie, będzie także obejmowało zwrócenie kosztów, jakie ponieśliśmy w związku z koniecznością zakupów leków, kosztów dochodów, które utraciliśmy z powodu wypadku, a także zwrot kosztów za dojazdy na leczenie i za zniszczone mienie. Co więcej, jeżeli w wyniku wypadku doszło do poważnych uszkodzeń ciała, w wyniku których nie możesz podjąć pracy zawodowej, to trzeba wiedzieć, że należy się renta.

Jakie działania trzeba podjąć po wypadku, jeśli jesteśmy ranni?

Przede wszystkim, powinieneś ustalić wszystkie dane personalne sprawcy wypadku, w którym ucierpiałeś. Koniecznie zapisz sobie jego imię i nazwisko, numer jego polisy od odpowiedzialności cywilnej, czyli wszystkim znane OC, także numer PESEL. Nie możesz także zapominać o tym, aby zapisać numer rejestracyjny, markę i model jego samochodu.

Jeżeli odniesiesz taki uraz, że nie będzie Ci on pozwalał na przeprowadzenie tych wszystkich czynności, to możesz być pewny, że spisaniem tych wszystkich danych i okoliczności, w jakich doszło do wypadku, zajmie się policja. Pamiętaj, że ją także warto wezwać w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia, nie poczuwa się do winy, ani nie chce pokazać dokumentów, które będą potwierdzały jego dane personalne.

W jaki sposób zgłosić szkodę ubezpieczycielowi?

Jeżeli masz już dane sprawcy wypadku, to teraz czas na zgłoszenie całej sprawy do ubezpieczyciela i poinformowanie go, jakie szkody zostały przez nas poniesione. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku szkody komunikacyjnej, wniosek o wypłatę odszkodowania musisz złożyć do tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym ma wykupione OC sprawca zdarzenia. Mówiąc prościej, szkodę usuwasz z OC sprawcy. Do tego musisz pamiętać, że naprawy szkód, które związane są z obrażeniami ciała, pokryciem kosztów leczenia po wypadku, czy dojazdów do placówek medycznych, nie ma w polisie autocasco, czyli AC. Jeżeli nie posiadasz informacji odnośnie tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym, jest ubezpieczony sprawca wypadku, to możesz to sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wystarczy, że podasz tam dane w formie numeru rejestracyjnego samochodu, kierowcy odpowiedzialnego za spowodowanie wypadku.

Otrzymanie odszkodowania nie musi być trudne

Jeżeli planujesz ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie z ubezpieczenia sprawcy, warto pomyśleć, o jakiej kwocie powinieneś mówić w ramach takiego zadośćuczynienia.

Bardzo ważne, będzie tutaj także to, abyś skrupulatnie zbierał wszystkie dowody, które pokażą, jakie straty musiałeś ponieść w efekcie wypadku. Poza tym, dobrze określ i uzasadnij swoje roszczenia finansowe. Warto bardzo szczegółowo przedstawić okoliczności wypadku, a jeżeli na miejscu zdarzenia była także policja, to musisz załączyć jej opinię.

Faktury, rachunki ze sklepów medycznych, zakupy leków, bilety, potwierdzenie wizyt u lekarzy i w szpitalu, diagnozy oraz orzeczenia lekarskie, te wszystkie rzeczy, będą niezwykle ważne, w czasie rozpatrywania wniosku, przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Na ich podstawie właśnie ubezpieczyciel będzie prowadził postępowanie, które będzie miało za zadanie ocenić zasadność Twojego wniosku o odszkodowanie, a także wysokość kwoty, jaką chcesz w związku z tym otrzymać.

Co musisz zrobić, jeśli sprawca uciekł z miejsca wypadku? Jak masz w takiej sytuacji otrzymać odszkodowanie?

Najważniejsze będzie tutaj to, że nie jesteś na straconej pozycji, nawet w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie posiada OC, albo uciekł z miejsca wypadku i nie udało się określić jego tożsamości. W tym przypadku, musisz zgłosić szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, poprzez dowolnie wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe, posiadające w swojej ofercie OC. Może to być nawet ta firma, w której Ty sam jesteś ubezpieczony.

Nie będziemy się podejmować określenia, o jakich pieniądzach możesz myśleć. Jest to zbyt skomplikowana sprawa, ale coraz więcej osób przekonuje się w naszym kraju, że odszkodowania i zadośćuczynienia faktycznie są wypłacane. Kwota ich będzie zależała od trwałych następstw jakie pojawiły się po wypadku. Dlatego też jako ofiara wypadku, będziesz poddawany różnym badaniom przez komisję lekarską, która ma możliwość także wydawać werdykt zaocznie, a więc na podstawie wcześniejszych informacji, które zostały jej dostarczone.

Dlatego też tak ważne jest to, aby skrupulatnie kompletować wszystkie dokumenty, które będą związane z wypadkiem. Pamiętaj, że firma ubezpieczeniowa, ma możliwość zaproponowania ugody, jednak zanim ją podpiszesz, warto się dokładnie nad tym zastanowić, a także skonsultować z ekspertem, to dlatego, że dość często tego typu ugody nie są korzystne dla osób pokrzywdzonych w wypadku.

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia

Kiedy będzie ustalana wartość zadośćuczynienia, orzecznicy z pewnością będą się opierali na tabeli zawartej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku. Jednak każdy ubezpieczyciel ma prawo ustalić procent trwałego uszczerbku na zdrowiu, wykorzystując do tego, własne, wewnętrzne tabele. Oczywiście, w teorii kwota ta nie może okazać się symboliczna i powinna być odczuwalnym zastrzykiem finansowym dla osoby poszkodowanej w wypadku, bo powinno wyrównać straty związane z gorszą sytuacją życiową i materialną, jaka nastała po wypadku.

Ale nie istnieją przepisy, które jasno i wyraźnie regulowałyby tego typu kwestie. Na wysokość takiego odszkodowania, z pewnością będzie miał wpływ rodzaj odniesionych obrażeń, czas w którym trwało leczenie oraz rehabilitacja, a także to, jaki duży wpływ na życie poszkodowanego miał taki wypadek, czy zaburzył on normalny tryb funkcjonowania, a także w jakim stopniu, przeszkodził Ci w pracy zawodowej.

Padłeś ofiarą wypadku samochodowego? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku

Powinieneś również wiedzieć, że takie odszkodowanie powinno wpłynąć na twoje konto w ciągu 30 dni od zgłoszenia wypadku, jednak przy bardziej skomplikowanych sprawach, może to być okres 90 dni, a nawet jeszcze dłużej. Co więcej, może się okazać, że czas oczekiwania na pieniądze wydłuży się także wtedy, gdy proponowana przez ubezpieczyciela kwota, nie będzie spełniała Twoich oczekiwań, ani Twoim zdaniem, nie będzie rekompensowała szkód jakie poniosłeś, jak także wtedy, gdy będziesz w sporze ze sprawcą.

Przy tego typu sytuacjach będziesz mógł negocjować z zakładem ubezpieczeniowym. Jeżeli będziesz uparty, a dodatkowo będziesz miał dowody na poparcie swoich oczekiwań, to masz sporą szansę na to, aby wygrać. Jeśli to nic nie pomoże, zawsze będziesz mógł iść z tym do sądu. On na drodze postępowania cywilnego, będzie mógł Ci przyznać kwotę wyższą niż ubezpieczyciel, ale będziesz się musiał wówczas liczyć z długim oczekiwaniem na wydanie werdyktu. Jednak zawsze przed sądem będziesz miał prawo na uzyskanie finansowego zadośćuczynienia za krzywdę, a także będziesz mógł brać udział w postępowaniu karnym, przeciwko sprawcy wypadku. Także w czasie tego postępowania, będziesz miał prawo domagać się, żeby sąd orzekł o konieczności naprawienia szkody przez sprawcę, albo jej zadośćuczynienia.

Co jeśli natychmiast potrzebujesz odszkodowania?

Może się okazać, że pieniądze będą Ci jednak potrzebne na leczenie, już w tej chwili. Co w takiej sytuacji możesz zrobić? Jeszcze w trakcie wyjaśniania okoliczności zdarzenia oraz postępowania prowadzonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, masz prawo ubiegać się o pieniądze z OC sprawcy, które będą przyznane w formie zaliczki. Mogą one pokrywać bieżące koszty leczenia i rehabilitacji, jak także spłacać koszty, które już zostały przez Ciebie poniesione. Takie zaliczki mogą być najbardziej potrzebne wtedy, gdy leczysz się prywatnie, albo z powodu wypadku, musiałeś zrezygnować z wypełniania obowiązków służbowych.

W momencie, gdy taki wypadek poważnie wpłynął na Twoje życie, bo straciłeś zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się twoje potrzeby z powodu długiego i kosztownego leczenia, czy zmniejszyły się Twoje widoki na powodzenie w przyszłości, masz prawo starać się o rentę ubezpieczeniową z OC sprawcy. Jednak żebyś ją otrzymał, musisz wykazać, że następstwa uszkodzenia ciała, czy rozstroju zdrowia, są trwałe.

Nie możesz zapominać, jakie są Twoje prawa

Przede wszystkim musisz tutaj pamiętać, że to Ty jesteś sprawcą i Tobie należy się każda pomoc, w tym, abyś jak najszybciej powrócił do zdrowia. Nie ma powodu, abyś sam pokrywał wszystkie koszty leczenia z własnej kieszeni. Masz całkowite prawo, aby domagać się pomocy w takim powrocie do zdrowia i odpowiedniego zadośćuczynienia, jeżeli w sensie zawodowym, nie udało Ci się, albo nigdy Ci się nie uda uzyskać wyższych zdolności, z powodu wypadku, któremu uległeś.

Podsumowanie

  • Dokładnie musisz spisać dane sprawcy, w tym także numer jego polisy OC.
  • Metodycznie zbieraj wszystkie dokumenty, które będą związane z okolicznościami wypadku.
  • Koniecznie notuj wizyty u lekarzy, w szpitalach oraz na rehabilitacji, zbieraj wszystkie wystawiane diagnozy.
  • Musisz mieć świadomość, że przysługuje Ci odszkodowanie i zadośćuczynienie.
  • Masz prawo żądać zaliczek na poczet odszkodowania, jeżeli nie jesteś w stanie na bieżąco opłacać na przykład kosztów leczenia.
odszkodowania z oc
odszkodowanie

ZOBACZ TEŻ