Jeżeli zastanawiamy się, co to jest regres, to musimy wiedzieć, że jest to roszczenie ubezpieczyciela lub UFG względem sprawcy szkody, aby zwrócił on pieniądze, które ubezpieczyciel musiał wypłacić poszkodowanemu, który ucierpiał w wypadku spowodowanym przez sprawcę. Wykorzystywany może on być tak w szkodach majątkowych, jak i komunikacyjnych, a to oznacza, że nabywając polisę OC albo AC, powinniśmy pamiętać o kwestiach, które odnoszą się do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Regres ubezpieczeniowy w szkodach komunikacyjnych
W ogólnym założeniu, ubezpieczenia OC oraz AC powinny nas chronić przed problemami związanymi z sytuacją, w której wyrządzimy jakąś szkodę. Rzeczywiście, w większości wypadków towarzystwo ubezpieczeniowe zaspokaja roszczenia osób poszkodowanych w takich zdarzeniach. Jednak musisz wiedzieć, że wykupiona polisa nie pozwoli Ci uniknąć wszystkich konsekwencji, jeśli postąpisz lekkomyślnie podczas prowadzenia samochodu.
Każda umowa sporządzona przez ubezpieczyciela, zawiera wyłączenia odpowiedzialności, a więc określa sytuacje, w który ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody. Co to oznacza? Mimo, że będziesz miał wykupioną polisę OC albo AC, może się okazać, że dostaniesz wezwanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, aby zwrócić koszty, jakie musiał ponieść, w związku ze spowodowaniem przez Ciebie szkody.
Kiedy powinieneś liczyć się z regresem ubezpieczeniowym?
Jeżeli chodzi o typowe wyłączenia odpowiedzialności, to będą to te, które zostały wyrządzone umyślnie i celowo. Czyli wymuszenie stłuczki samochodowej, albo celowe uszkodzenie samochodu w wyniku wjechania w słupek.
Poza tym, możesz być pewien, że ubezpieczyciel zażąda od Ciebie zwrotu pieniędzy także gdy:
- spowodowałeś wypadek będąc pod wpływem alkoholu albo narkotyków,
- uciekłeś z miejsca wypadku,
- spowodowałeś wypadek skradzionym samochodem,
- spowodowałeś wypadek, prowadząc samochód bez odpowiednich uprawnień
Regres ubezpieczeniowy od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Nawet jeżeli nie miałeś wykupionego OC, a spowodowałeś szkodę, to możesz być pewny, że zgłosi się do Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To dlatego, że w takiej sytuacji, to on będzie musiał wypłacić odszkodowanie osobom pokrzywdzonym.
Warto też wiedzieć, że skutki finansowe, w chwili gdy spowodujemy kolizję cudzym samochodem i jeszcze bez ważnego ubezpieczenia, będą bardzo poważne, zarówno dla Ciebie, jako kierującego pojazdem, jak i dla jego właściciela. Wtedy za powstałe szkody będziecie odpowiadać solidarnie. Jeżeli dostaniesz wezwanie do takiego zwrotu należności, to będziesz miał na jego uregulowanie 30 dni od daty jego doręczenia, po tym czasie będzie wszczęte postępowanie sądowe. Jeśli nadal po ogłoszeniu wyroku, nie dokonasz wpłaty, będzie rozpoczęte postępowanie egzekucyjne, a to oznacza, że zawita do Ciebie komornik sądowy.
Regres ubezpieczeniowy przy szkodach majątkowych
Z takim regresem ubezpieczeniowym będziemy mieli do czynienia również w odniesieniu do szkód majątkowych. Wtedy ubezpieczyciel ma prawo zgłosić się po zwrot pieniędzy do osoby, która nie ma stosunku ubezpieczenia. Jeżeli zalejesz sąsiada, bo nie zakręcisz kranu, to możesz być pewny, że jego ubezpieczyciel zwróci się do Ciebie, abyś oddał mu pieniądze, które musiał wypłacić w ramach odszkodowania.