Wypłata odszkodowania z oc sprawcy.

0
2100

Jak długo trzeba czekać?

Jeżeli jesteśmy osobą poszkodowaną, to musimy wiedzieć, że obowiązują nas terminy zgłoszenia szkody i ewentualnego odwołania. A jak to działa w przypadku ubezpieczyciela? Jak długo będziesz musiał czekać na wypłacenia odszkodowania z OC sprawcy?
Odszkodowania są jednym z najlepiej uregulowanych obszarów gospodarki. To dlatego, że dotyczy on finansów, a poza tym celem ubezpieczeń jest ochrona klientów. To interesy poszkodowanego muszą być jak najlepiej chronione.

odszkodowania z oc

Taka sytuacja sprawia, że poszkodowani dobrze wiedzą, czego mogą się spodziewać. Do czego odnoszą się więc regulacje prawne? Głównie do likwidowania szkód, odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także terminów postępowania.

Jakich terminów musi przestrzegać ubezpieczyciel?

Przepisy bardzo jasno to określają, dlatego nie może być tutaj swobodnych interpretacji. Ubezpieczyciel ma 30 dni na przyznanie nam odszkodowania, po wcześniejszym ustaleniu okoliczności wypadku. Nie musi przeprowadzać własnego śledztwa, w celu zbadania najdrobniejszych szczegółów. Ważne będą takie sprawy jak:

  1. potwierdzanie odpowiedzialność TU
  2. czy ubiegający się o odszkodowanie jest uprawniony
  3. ważne dla wysokości odszkodowania

My za to mamy znacznie dłuższe terminy. Mamy 3 lata na zgłoszenie sprawy albo odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Jeśli wypadek był spowodowany w wyniku przestępstwa, to okres roszczeń wydłuża się aż do 20 lat.

Wypłata odszkodowania z oc sprawcy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Czy termin wypłaty odszkodowania z OC sprawcy może być przesunięty?

Termin wypłaty może być odroczony o 14 dni, jednak muszą być do tego ważne powody. Może to być brak możliwości ustalenia wszystkich okoliczności, w krótszym czasie. Ale może być wcześniej wypłacona bezsporna część odszkodowania, a więc ta, do której ubezpieczyciel nie ma wątpliwości. Na jej wysokość, nie mogą mieć wpływu dalsze ustalenia. Przy odszkodowaniu z OC sprawcy, ubezpieczyciel ma 90 dni na zakończenie likwidacji szkody. Na piśmie musi Cię poinformować o przedłużeniu terminu i poinformować jaki był powód zwłoki.

Czy sprawa w sądzie będzie miała wpływ na termin wypłaty?

Inną sprawą będzie postępowanie karne. Zazwyczaj wtedy, gdy sprawca wypadku, jest oskarżony przez prokuratora, bo wówczas ubezpieczyciel czeka na zakończenie sprawy. Wtedy wyrok i ustalenia sądu określają wielkość odszkodowania. Jednak ubezpieczyciel ma też szansę przeprowadzenia swojego postępowania i wypłacenia odszkodowania, niezależnie od orzeczenia sądu. Rzadko się zdarza, aby towarzystwo ubezpieczeniowe, mogło się wstrzymać z wypłatą do zakończenia sprawy. Jest tak, gdy sprawca nie przyznaje się do winy, albo trudno jest ustalić jedną wersję zdarzeń. Wtedy taki przebieg musi ustalić sąd.

Co jeżeli czekasz za długo?

Chociaż wszystko jest jasno ustalone, wśród polskich ubezpieczycieli, często zdarza się niedotrzymywanie terminów. I to jest właśnie sprawą większości skarg do rzecznika finansowego. Jakie mamy więc możliwości działania w tym przypadku?

Najpierw trzeba wysłać pismo do ubezpieczyciela. A to możemy zrobić już w pierwszym dniu przekroczenia terminu. O czym go wówczas informujemy, a także powiadamiamy o tym, że żądamy odsetek. Są one ustawowe, i wynoszą 13% w skali roku.

Jeżeli to nic nie da, to możesz napisać skargę do rzecznika finansowego. On ją zweryfikuje, a w razie rażących błędów, przekaże sprawę do KNF, który będzie miał szansę nałożyć odpowiednią karę finansową.

odszkodowanie z oc sprawcy

Można też skierować sprawę do sądu i wynająć pomoc prawną. Wówczas szybciej się dostaje pieniądze i dodatkowo mogą być one wyższe. Opłaca się tutaj prosić o pomoc firmę odszkodowawczą, która zajmie się formalnościami, a także przypilnuje wszystkich terminów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here