Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

0
2141

Nie ma wątpliwości, że taka sytuacja jak wypadek samochodowy, to nie jest przyjemna sprawa, zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów. W dodatku nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy on nastąpi, ani jakie będzie miał konsekwencje dla uczestników. Z tego właśnie powodu, tak ważne jest to, aby każdy z kierowców posiadał obowiązkowe i ważne ubezpieczenie OC. To właśnie dzięki niemu osoby poszkodowane w wypadku, mają szansę liczyć na odszkodowanie z polisy sprawcy. Przeczytaj dalej, a będziesz wiedział, jak takie odszkodowanie po wypadku samochodowym uzyskać w ciągu kilku kroków.

odszkodowanie z oc sprawcy

Co należy wiedzieć?

odszkodowania z oc

Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że chcąc się starać o takie odszkodowanie, nie możesz być sprawcą wypadku. Jeżeli to nie Ty jesteś sprawcą, wówczas wszystkie opłaty odnośnie odszkodowania i leczenia, będą wykonane z polisy sprawcy. Ważne w tym wszystkim jest to, że nawet jeżeli sprawca wypadku uciekł, albo okaże się, że nie ma on ważnej polisy OC, to Ty i tak możesz starać się o przyznanie Ci odszkodowania. Wówczas wypłaceniem takiego świadczenia, zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Trzeba także pamiętać, że poza samym odszkodowaniem, możemy wymagać także wypłacenia zadośćuczynienia za poniesione szkody moralne.

odszkodowanie z oc sprawcy

Od czego należy tutaj zacząć?

Jeżeli już doszło do zabezpieczenia samochodu i zapewnienia odpowiedniej opieki osobom poszkodowanym, to należy przejść do niezwykle ważnej sprawy, jaką bez wątpienia jest gromadzenie koniecznych informacji. Trzeba tutaj pamiętać, że im więcej tych informacji dostarczy się ubezpieczycielowi, tym szybciej będzie przebiegała cała procedura wypłaty tego odszkodowania. Najważniejsze jednak po wystąpieniu takiej sytuacji, będzie przygotowanie oświadczenia. W sytuacji, gdy nie posiadamy gotowego wzoru do wypełnienia, zawsze możemy je wypisać ręcznie, jednak musimy dopilnować, aby zawierało ono takie informacje jak:

  • Imię, nazwisko, a także adres właściciela samochodu; imię oraz nazwisko kierującego pojazdem, jak również serię i numer jego prawa jazdy
  • Dane ubezpieczalni sprawcy wypadku wraz z numerem i serią polisy OC
  • Dane pojazdów (markę, model, numer rejestracyjny)
  • Informacje na temat zdarzenia (dokładne miejsce oraz czas, okoliczności wystąpienia, szkic sytuacyjny, opis powstałych uszkodzeń w pojazdach)
  • Dane świadków zdarzenia (imię, nazwisko, nr telefonu)
    Jeżeli mamy taką możliwość, to warto zrobić zdjęcia zniszczonych samochodów. Dzięki temu, ubezpieczyciel będzie mógł sprawniej przeprowadzić cały proces wypłacania odszkodowania.

Posiadam oświadczenie, co dalej?

Kolejnym krokiem, będzie zgłoszenie szkody do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym sprawca wypadku posiada zawartą umowę. W większości przypadków, będzie to możliwe do wykonania przez specjalny wzór online, który będzie znajdował się na stronie ubezpieczyciela. Trzeba będzie także podjąć decyzję o tym, w jaki sposób chcesz się rozliczyć za naprawę zniszczonego samochodu. Możesz wybrać jeden z dwóch wariantów: rozliczenie gotówkowe – kiedy to otrzymasz gotówkę, a całość będzie się opierać na podstawie kosztorysu, i drugie bezgotówkowe – wyznaczasz miejsce, w którym ma być naprawiony Twój samochód, a wszystkie koszty pokrywa Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Możesz też skorzystać z uproszczonej procedury

Coraz częściej proponowana jest tzw. uproszczona likwidacja szkody. To pozwoli przyspieszyć proces wypłaty odszkodowania, a całość praktycznie można zrobić przez telefon. Zazwyczaj musimy wysłać zdjęcia uszkodzonego pojazdy do ubezpieczyciela, a on opierając się na takich materiałach, wycenia powstałą szkodę i może przejść do wypłacania odszkodowania. Jednak tutaj są indywidualne kryteria, które trzeba spełnić. Mają oni różne wymagania i może się okazać, że jednym z nich będzie stosunkowo mała szkoda na samochodzie.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym

Jak długo trzeba będzie czekać?

Zazwyczaj można liczyć na to, że otrzyma się pieniądze w przeciągu 30 dni, od daty zgłoszenia. W przypadku bardziej skomplikowanych spraw, można liczyć, że ta procedura trochę się przeciągnie. Co więcej, jeśli sprawa będzie mocno skomplikowana, to może się okazać, że będzie skierowana do sądu, a wówczas czas oczekiwania na wypłatę może się wydłużyć nawet do 90 dni.

Zaniżone odszkodowanie po wypadku

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie zawsze wyceniają wartość poniesionych szkód rzetelnie. Zazwyczaj taka sytuacja ma miejsce, gdy zdecydowaliśmy się na rozliczenie kosztorysowe. Dlatego trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z przygotowanym kosztorysem, tak abyśmy mogli zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą części zamienne, które zostały zainstalowane w naszym samochodzie. Dość często montowane są tańsze zamienniki, zamiast droższych oryginalnych, co skutkuje tym, że zaniża się wartość odszkodowania.

Znasz się dobrze na procedurach i odszkodowaniach za wypadek samochodowy? To super, ale pamiętaj, że nie musisz działać sam. Ubezpieczalnie mają tysiące klientów, a więc wiedzą, jak zmniejszyć wysokość wypłacanych świadczeń. Dlatego warto się zgłosić do kancelarii prawnych. Tam będziemy mogli skorzystać z ich dużego doświadczenia, a to pozwoli nam uzyskać większe odszkodowanie niż na początku było proponowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here