Zaniżone odszkodowanie OC: jak walczyć z ubezpieczycielem

0
2138

Naprawdę bardzo dużym i jednocześnie bardzo poważnym problemem, jest zaniżanie odszkodowania z OC. Chociaż jest to dość częsty proceder, to jednak mało kto, wie jak sobie radzić z tą sytuacją. A przecież, to właśnie z myślą o kierowcach, przygotowano parę wygodnych i naprawdę skutecznych rozwiązań w tej sprawie.

odszkodowania z oc

Przede wszystkim, sama procedura zgłaszania szkody, okazuje się być niesamowicie prosta, a dodatkowo jeszcze, w przeważającej większości, nie powinna sprawiać poszkodowanemu zbyt dużych problemów. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby ułatwić likwidację szkody osobie bardzo poszkodowanej, a także takiej, która nie posiada wiedzy prawniczej.

Niestety, jak się później okazuje, już sama wypłata pieniędzy, nie będzie aż taka prosta.

Dzieje się tak dlatego, że poszkodowani napotykają bardzo dużo problemów z ubezpieczycielami. Zazwyczaj chodzi o takie rzeczy, jak niepilnowanie terminów wypłaty odszkodowania, a nawet niewypłacanie właściwej kwoty. Wówczas dochodzi do sytuacji, w której poszkodowani, zmuszeni są do dochodzenia swoich praw. Na szczęście, jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

odszkodowanie z oc sprawcy

Warto powołać się na niezależnego specjalistę

Jeżeli spotkała nas taka sytuacja, to zawsze pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, będzie odwołanie się. Wówczas należy wysłać pismo do ubezpieczyciela, a w nim zawrzeć informację, że nie zgadzamy się z wyceną, która została nam przez niego przedstawiona. Obowiązkowo także, musisz w odpowiedni sposób uzasadnić swoje stanowisko.

Bardzo dobrym krokiem w tym przypadku, będzie zatrudnienie niezależnego rzeczoznawcy. Wówczas bardzo ciężko będzie podważyć jego ekspertyzę, a dodatkowo jeszcze, jego opinia może nam także posłużyć jako dowód w sądzie. Sporo ludzi z tego rezygnuje, ponieważ obawiają się dodatkowych kosztów, jakie to za sobą pociągnie, ponieważ koszt takiej ekspertyzy, to zazwyczaj kilkaset złotych. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy ubezpieczyciel nie przygotował właściwego kosztorysu, poszkodowany może się domagać zwrotu kosztów zatrudnienia takiego rzeczoznawcy.

Złożenie skargi

Poza tym, warto wiedzieć, że takie niewłaściwe zachowanie Towarzystwa Ubezpieczeniowego zawsze możemy zgłosić do kilku instytucji. Przeważnie poszkodowani zgłaszają swoje problemy do Rzecznika Finansowego. On przeważnie sprawdza zgłoszoną sytuację, a następnie zgłasza się do ubezpieczyciela, z własnymi wnioskami. Ważne jest to, że opinia jaka zostanie przez niego wystawiona, może mieć spore znaczenie, dla obrotu naszej sprawy. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że niestety, ale ubezpieczyciel nie ma formalnego obowiązku, aby przychylić się do stanowiska rzecznika.

Zaniżone odszkodowanie OC: jak walczyć z ubezpieczycielem

odszkodowanie z oc sprawcy

Jeżeli rzecznik otrzymuje sporo takich skarg, może je przekazać do Sądu Najwyższego.

Tutaj jednak problemem może być nieścisłość przepisów, a co się z tym wiąże, będzie to prowadziło do różnych interpretacji. Jednak sąd może wydać uchwałę, do której ubezpieczyciel będzie już musiał się stosować.

Jeszcze innym miejscem, do którego możemy się udać po pomoc, będzie Krajowy Nadzór Finansowy. Tu możemy dokładnie opisać naszą sprawę, a także dodać wszystkie dokumenty, które będą związane z zaniżonym odszkodowaniem. KNF sprawdzi, czy ubezpieczyciel nie łamie czasami przepisów. Jeśli okaże się, że tak, ma prawo nałożyć na niego karę finansową. Trzeba jednak pamiętać, że nie interweniuje on w indywidualnych sprawach, a jedynie co, to sprawdza poprawność procedur, jakie mają miejsce u danego ubezpieczyciela.

Możliwe jest złożenie pozwu

Dla wielu ludzi, ostatecznym działaniem będzie złożenie pozwu w sądzie. Jednak tutaj warto wiedzieć, że większość spraw kończy się pozytywnym wyrokiem dla poszkodowanych. Taki pozew trzeba złożyć do właściwego dla miejsca zamieszkania Sądu Okręgowego. Poza tym, musi mieć on odpowiednią formę, ponieważ składa się go na urzędowym formularzu, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, albo w każdym sądzie.

Do tego, trzeba pamiętać, że pozew musi przedstawiać roszczenia, a więc kwotę, którą chcemy otrzymać, jak i ewentualnego zadośćuczynienia. Pamiętaj także, że masz prawo ubiegać się o odsetki, które przysługują ci po tym, gdy minie 30 dni od zgłoszenia zdarzenia. Podczas procesu możemy przedstawić swoje dowody na to, że doszło do zaniżenia odszkodowania, albo możemy poprosić sąd o biegłego, który oceni zaniżony kosztorys. Dodatkowym atutem tutaj, będzie także powołanie świadków, a więc osób, które były na miejscu zdarzenia.

Ważne jest tutaj także to, że wszystkie wydatki sądowe, ponosić będzie ubezpieczyciel. Nie musimy się więc martwić o dodatkowe koszty związane z całą tą sprawą.

Czasami ludzie zastanawiają się, czy konieczne będzie wynajęcie prawnika, a także, czy jest on konieczny podczas procesu sądowego? Prawda jest taka, że każdy może sam podejmować kroki w tej sprawie. Poza tym, można wybierać pomiędzy kancelarią prawną a firmą odszkodowawczą. Jeśli wynajmujesz pełnomocnika, dopilnuj, aby była to osoba, która zna się na odszkodowaniach. Wówczas będziesz miał pewność, że reprezentuje Cię ktoś, kto naprawdę się na tym zna.

[Głosów:3    Średnia:3/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here