Jeżeli dochodzi do wypadku samochodowego, to zazwyczaj cała sytuacja kończy się różnego rodzaju obrażeniami. Dość często nie są to jakoś bardzo poważne rzeczy, bo w większości przypadków, kończy się po prostu na potłuczeniach. Ale co się będzie działo, jeżeli podczas takiego wypadku, stanie się jednak coś poważnego? Wiele osób zastanawia się nad takimi kwestiami, jak odszkodowanie za wypadek samochodowy, a interesuje je, niejednokrotnie głównie to, ile w takiej sytuacji można otrzymać.
Patrząc na policyjne statystyki, każdego roku, w efekcie wypadków drogowych rannych zostaje ok. 40 tysięcy ludzi. Są to wszystkie ofiary wypadków, do których zaliczamy: pieszych, rowerzystów i pasażerów samochodów. W wyniki naprawdę silnego uderzenia, może się okazać, że doszło do złamania kończyn górnych i dolnych. Możemy być pewni, że są to na tyle poważne obrażenia, że każdej z poszkodowanych osób, będzie należało się odpowiednie odszkodowanie.
Ile możemy otrzymać za złamania?
Musimy sobie uświadomić, że nie ma tutaj jednej, konkretnej i stałej odpowiedzi na to pytanie. Każde odszkodowanie będzie naliczane w indywidualny sposób, a wpływ na jego wysokość będzie miało wiele różnych czynników. Przede wszystkim, pierwszą z nich będzie natura urazu, a tutaj zwrócić trzeba uwagę na takie rzeczy jak:
- liczba złamanych kości
- miejsce, w którym doszło do złamania
- rodzaj złamania, a więc czy jest to złamanie zamknięte, czy otwarte
- czy nastąpiło przemieszczenie złamanej kości
- sposób leczenia oraz konieczność operacji
- powikłania oraz komplikacje
Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre złamania mogą być groźniejsze od innych. Co się z tym wiąże, może się okazać, że w niektórych przypadkach leczenie także będzie bardziej skomplikowane. Jeśli dojdzie do złamania obojczyka, to zazwyczaj starczy po prostu założyć gips. Jeśli doszło do złamania biodra, z pewnością niezbędna będzie operacja, a co się z tym wiąże, po niej konieczna będzie rehabilitacja.
Znacznym ułatwieniem w tej sprawie, tak dla ubezpieczalni, jak i dla samego poszkodowanego, z pewnością są specjalne tabele norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu. Mieszczą się w nich wszystkie urazy, a więc także zawarte są tam złamania. Każdej, poszczególnej pozycji w takiej tabeli, przeznaczona jest określona wartość procentowa, która będzie zależała od miejsca, w którym doszło do urazu, a także od jego rozległości. Oczywiście, im wyższa będzie wartość procentowa jakiegoś urazu, tym większe świadczenie, będzie musiała przyznać ubezpieczalnia.
Inną ważną kwestią, która będzie brana pod uwagę w przypadku ustalania wysokości odszkodowania komunikacyjnego, będzie to, jaki wpływ ma dany uraz na życie osoby poszkodowanej. Nawet zwyczajne złamanie, bez żadnych komplikacji, może wykluczyć z normalnego funkcjonowania, na kilka tygodni. A co się z tym wiąże, niejednokrotnie potrzebne jest tutaj zwolnienie lekarskie. Osoba poszkodowana, nie ma wówczas szansy ani pracować, ani uprawiać swojego hobby, czy nawet wypełniać zwyczajnych, codziennych obowiązków. Tego typu czynniki także są brane przy ustalaniu wysokości przyznawanego odszkodowania.
Możemy być pewni, że odszkodowania i zadośćuczynienia o najwyższej wysokości, zostaną przyznane w chwili, kiedy leczenie okazało się być długotrwałe oraz skomplikowane, a osoba poszkodowana, może odczuwać jego skutki do końca życia, np. w postaci nawracającego bólu. Czasami dochodzi także do takich sytuacji, w których złamana kończyna nigdy nie odzyska pełnej sprawności, a co się z tym wiąże, może dojść do sytuacji, w której będzie wykluczała daną osobę z życia zawodowego.
W jaki sposób powinniśmy się postarać o rekompensatę?
Nie ma znaczenia to, jak poważne jest dane złamanie, zawsze mamy prawo do tego, aby uzyskać odpowiednie odszkodowanie z oc sprawcy. Warto wiedzieć, że działania, które powinniśmy podjąć w tym zakresie, są niezwykle proste. Musimy przede wszystkim, zgłosić się do ubezpieczyciela, z pełną dokumentacją medyczną, oraz z wszystkimi dokumentami, jakie posiadamy odnośnie wypadku. Poza tym, jeżeli staramy się o uzyskanie zadośćuczynienia, to niezbędne będzie także wykazanie, w jaki sposób ten wypadek wpłynął na nasze życie. Następnie na podstawie wypisanych obrażeń, ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić nam odpowiednią kwotę.
Czasami jest tak, że osoby poszkodowane wybierają inną drogę. Dotyczy to zwłaszcza tych poszkodowanych, którzy po wypadku są w ciężkim stanie, a więc np. leżą unieruchomieni w szpitalu. Oni nie mają zazwyczaj siły, ani ochoty na to, aby tego typu kwestie załatwiać osobiście. Do tego też, często obawiają się tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe, będzie tworzyło coraz to nowe problemy. Dlatego właśnie, takie osoby coraz częściej wybierają możliwość skorzystania z pomocy firm odszkodowawczych, które za swoich klientów zajmą się wszystkim, co jest niezbędne, aby mogli oni otrzymać takie odszkodowanie. Wówczas poszkodowani wiedzą, że tą sprawą zajmują się specjaliści, a oni spokojnie mogą się skupić na walce o powrót do zdrowia.