Co trzeba wiedzieć o umowie kredytowej?

0
1267

Umowa kredytowa to nieodłączny element każdego zobowiązania w banku. Wiele osób podpisuje ją bez uprzedniego przeczytania warunków, jakie się w niej znajdują. Jak wiadomo jest to duży błąd, ponieważ przeczytanie i zrozumienie tego dokumentu jest niezbędne do tego, aby ocenić czy dany kredyt jest dla nas korzystny, czy też nie. Znając warunki umowy, będziesz także wiedział, jakie są Twoje prawa jako kredytobiorcy. Umowa kredytowa reprezentuje bowiem nie tylko prawa banku, ale także klienta.

odszkodowania z oc

W momencie, gdy pojawią się jakieś trudności z kredytodawcą, to właśnie umowa może być narzędziem, który rozwiąże ten spór. Warto więc wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat tego dokumentu. Razem ze specjalistami kredytowymi Habza Finanse przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat umowy kredytowej.

Umowa kredytowa – co to jest?

Najprościej mówiąc umowa kredytowa to dokument, w którym bank zobowiązuje się do wypłacenia kredytobiorcy konkretnej sumy w zamian za terminową spłatę wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami np. odsetkami, prowizją itp. W umowie kredytowej można oczywiście znaleźć więcej istotnych informacji, a to ile stron będzie miał ten dokument, zależy od rodzaju kredytu. Umowa kredytu hipotecznego będzie miała odpowiednio więcej stron niż np. kredytu gotówkowego na umowę zlecenie https://habza.com.pl/kredyty-dla-firm/

Co musi znaleźć się w umowie kredytowej?

To jakie informacje znajdą się w umowie kredytowej, zależy od konkretnego banku oraz rodzaju zobowiązania. Rzadko kiedy można spotkać się z dwoma identycznymi umowami. W każdym dokumencie tego typu muszą się znaleźć pewne dane, bez których umowa byłaby niekompletna. Mowa o:

odszkodowanie z oc sprawcy

– danych kredytobiorcy i banku,

– kwocie kredytu i jego walucie,

– wysokości prowizji,

– wysokości oprocentowania,

– zasadach spłaty,

– warunkach wypłacenia kredytu itd.

Oprócz tych informacji w umowie kredytowej powinny się też znaleźć informacje o tym, jak wygląda wcześniejsza spłata zobowiązania oraz kwestie kar za opóźnienia w płatnościach. Tak naprawdę im więcej informacji znajdzie się w umowie tym lepiej. Dzięki temu w razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości będziesz mógł skorzystać z informacji zawartych w tym dokumencie.

Odstąpienie od umowy kredytowej

Każdy kredytobiorca ma prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Nie ważne czy jest to kredyt gotówkowy, hipoteczny czy konsolidacyjny – masz prawo do tego, aby z niego zrezygnować bez podawania konkretnej przyczyny. Nie potrzebujesz żadnego uzasadnienia swojej decyzji, więc jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli np. nagle zorientowałeś się, że dana oferta nie jest tak korzystna i znalazłeś lepszą lub po prostu nie potrzebujesz już dodatkowej gotówki. Po odstąpieniu od umowy masz 30 dni na to, aby oddać pożyczone środki.

odszkodowanie z oc sprawcy

Wypowiedzenie umowy kredytowej

Wiele osób używa ze sobą zamiennie słowa odstąpienie oraz wypowiedzenie umowy kredytowej. Nie jest to jednak to samo i obie te rzeczy charakteryzują się zupełnie czymś innym. Wypowiedzenie umowy może nastąpić na kilka sposobów: za porozumieniem stron, z inicjatywy dłużnika oraz z inicjatywy banku.

Najczęściej jednak to bank decyduje się odstąpić od umowy z następujących powodów: wykrył, że kredytobiorca podał we wniosku fałszywe informacje, zdolność kredytowa klienta znacznie się obniżyła, kredyt nie jest spłacany w terminie lub środki zostały wydane niezgodnie z celem kredytowym.

Wypowiedzenie umowy kredytowej jest dla dłużnika bardzo niekorzystną sytuacją. Oznacza to bowiem, że ma on tylko 30 dni (lub 7 dni, jeśli jest zagrożenie, że ogłosi on upadłość konsumencką)  na spłatę całości zadłużenia, co w wielu przypadkach jest niewykonalne.

[Głosów:1    Średnia:1/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here