Co zrobić po wypadku samochodowym? Postępowanie w razie kolizji drogowej

0
2374

Coraz częściej dochodzi do rozmaitych kolizji drogowych czy też zdarzeń niefortunnych na trasie, jakie wynikają przede wszystkim z tego względu, iż zmotoryzowani są nieostrożni, osiągają zbyt dużą prędkość bądź wyprzedzają. Ponadto warto również wspomnieć o negatywnych skutkach niekorzystnej aury.

odszkodowanie z oc sprawcy
odszkodowania z oc

Kiedy jednak już pojawi się problem z kolizją, warto byłoby w celach usprawnienia wszystkich formalności nie wpadać w panikę zaś działać ostrożnie. Poniżej prezentujemy co zrobić w takich kryzysowych sytuacjach.

Zmotoryzowani bardzo często kompletnie nie wiedzą, jak się zachowywać, kiedy staną się uczestnikami kolizji drogowych. Przede wszystkim wynika to z faktu, iż pierwsze zachowanie wiąże się ze stresem oraz ogromnym szokiem. W konsekwencji tego czasem nawet najbardziej logicznie myślące osoby nie potrafią rozważać trzeźwo. Niemniej jednak warto się uspokoić, uzbroić w cierpliwość, nie przesadzać z emocjami i trzymać nerwy na wodzy, zachowując zimną krew po to, żeby podejmować kluczowe decyzje po stosownym przemyśleniu ich wszelkich konsekwencji. Tysiące kolizji drogowych zdarzają się na polskich ulicach dzień w dzień, zatem nie ma się co dziwić, iż wydaje nam się to zupełnie naturalne, jakby to nas bezpośrednio nie mogło dotyczyć.

A jednak kiedy nam się przydarzy, koniecznie powinniśmy nie uciekać z miejsca wypadku, ale wezwać pogotowie i funkcjonariuszy policji. Przyda się nawet wezwanie straży pożarnej, bo także może być pomocna na przykład w poważniejszych zdarzeniach drogowych, kiedy dojdzie do zakleszczenia poszkodowanego i trzeba będzie go uwolnić z uszkodzonego pojazdu, wykorzystując w tym celu odpowiedni sprzęt posiadany właśnie przez strażaków.

Na wstępie trzeba jednak ustalić jakie są wyraźne różnice między wypadkiem i kolizją. To pierwsze zdarzenie jest dużo poważniejsze w swych skutkach i nie należy ich używać jako synonimy, bowiem to nie to samo.

Niezbędne jest wiedzieć, iż kolizja to sytuacja komunikacyjna, kiedy szkody ponoszą rzeczy – straty są materialne, nie osobowe, a więc uszkodzone są samochody uczestniczące w zajściu, latarnie uliczne, ogrodzenia, barierki ochronne, w które auta uderzają oraz inne elementy jezdni. W przypadku wypadków drogowych jest natomiast mowa o zdarzeniach, gdzie poza stratami materialnymi są też straty osobowe. Cierpią na nich ludzie i wtedy wezwanie policji i pogotowia jest obowiązkowe. Z kolei przy kolizjach, kiedy są one drobne, służb czasami nie trzeba wzywać.

Poza tym, że zadzwonimy po pomoc, niezbędne jest także powzięcie odpowiednich kroków.

Zaczynamy od właściwego oznakowania miejsca zdarzenia, aby było jasne, że w tym miejscu trzeba zwolnić, że coś się stało. W tym celu ustawia się trójkąt ostrzegawczy, który ma być w odległościach zgodnych z tymi wyznaczonymi w kodeksie drogowym. I w zasadzie takie zabezpieczenie powinno być wcześniej wykonane niż telefon do służb. Jeśli ktoś na skutek wypadku został mocniej poszkodowany, potrzebne jest udzielenie mu pierwszej pomocy. Przy kolizji natomiast pojazd koniecznie powinien zostać usunięty z szosy po to, żeby nie zawadzał i nie doprowadził do sparaliżowania ruchu, ani tym bardziej powstania kolejnych zdarzeń drogowych. Wyciągamy trójkąt ostrzegawczy, a później spisujemy wszelkie dane osoby, która jest winna wypadku. Jeżeli nie ma zmotoryzowanego, który poczuwałby się do winy, trzeba zadzwonić po funkcjonariuszy policji, którzy jednoznacznie rozstrzygnął kto zawinił. Do tego dochodzi również kwestia zebrania informacji od świadków wypadku, którzy mogą być pomocni w dokładnym ustaleniu, co i jak.

W momencie wyjaśnienia sytuacji, kiedy określony jest sprawca, który przyzna się do winy, potrzebujemy spisać stosowne oświadczenie. Będzie ono wiążącym dokumentem, prawidłowo sformułowanym wtedy, gdy sprawca złoży na nim podpis i się przyzna jawnie do tego, co zrobił. W Internecie jest wiele stron zawierających tego rodzaju wzory oświadczeń. Co więcej, możemy podobnych szablonów szukać także w serwisach motoryzacyjnych. Taki dokument możemy też stworzyć samodzielnie.

Co zrobić po wypadku samochodowym? Postępowanie w razie kolizji drogowej

W nim powinny zostać określone dane osobowe, w tym imię i nazwisko zarówno pokrzywdzonego, jak i winnego, dokładny adres obu zameldowanych, numery rejestracyjne pojazdów, numery dowodów osobistych obu zmotoryzowanych, numer polisy ubezpieczeniowej OC winnego zdarzenia a także pełne nazewnictwo towarzystwa ubezpieczeniowego. Do tego dochodzi również szkic i opis zdarzenia, a także na końcu czytelne podpisy obu uczestników zdarzenia. Jeżeli na miejsce wezwani są funkcjonariusze policji, którzy mają zainterweniować w związku ze zdarzeniem, to na nich spada obowiązek przygotowania takiego oświadczenia.

Zadzwonienie po policję jest niezbędne nie tylko przy poważnych wypadkach, ale też nawet niewielkich stłuczkach, lecz w momencie, kiedy wyczujemy, że ktoś spożywał alkohol bądź jest pod wpływem środków odurzających. Niestety wzywania policji w nagłych kolizjach, zwłaszcza tych niegroźnych w skutkach, ludzie starają się unikać.

Obawiają się tego, a zupełnie niepotrzebnie, bo to przyspieszy realizację wszelkich ustaleń i formalności. Co więcej, możemy mieć fachowo stworzony formularz, tj. oświadczenie, które będzie podstawowym dokumentem umożliwiającym nam ubieganie się o wypłatę stosownej rekompensaty finansowej z tytułu polisy ubezpieczeniowej.

Jeżeli chodzi o wyżej wspomniane zadośćuczynienie pieniężne, to aby je móc uzyskać, trzeba powiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia. Najprościej jest wykonać połączenie na infolinię towarzystwa oraz powiadomić o wypadku. Podajemy stosowne dane, prosty i zwięzły opis wypadku, a konsultanci obsługujący infolinię powinni przyjąć zgłoszenie.

odszkodowanie z oc sprawcy

Następnie wysyłany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe doświadczony rzeczoznawca, który będzie odpowiedzialny za realizacje oględzin. Na ich podstawie natomiast dokonana zostanie wycena szkód i strat i oszacowana określona kwota odszkodowania, jaka wręczona zostanie pokrzywdzonemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here