Czy po 10 latach można ubiegać się o zachowek?

0
44

Czy po 10 latach można ubiegać się o zachowek?

W dzisiejszym artykule omówimy kwestię ubiegania się o zachowek po upływie 10 lat od śmierci spadkodawcy. Czy jest to możliwe? Jakie są warunki i przepisy prawne dotyczące tego zagadnienia? Zapraszamy do lektury!

odszkodowanie z oc sprawcy

Co to jest zachowek?

odszkodowania z oc

Zachowek to część spadku, która przysługuje ustawowo określonym osobom, zwanych zstępnymi i małżonkiem spadkodawcy. Jest to forma zabezpieczenia praw dziedziczenia, która ma na celu zapewnienie pewnej minimalnej wartości majątku dla tych osób, nawet jeśli nie zostaną one uwzględnione w testamencie.

Przepisy prawne dotyczące zachowku

Przepisy dotyczące zachowku znajdują się w Kodeksie cywilnym, w dziale dotyczącym dziedziczenia. Zgodnie z art. 992 Kodeksu cywilnego, zachowek przysługuje zstępnym (dzieciom, wnukom itp.) oraz małżonkowi spadkodawcy. Wysokość zachowku wynosi połowę wartości majątku, jaki przypadałby tym osobom na podstawie ustawy w przypadku dziedziczenia ustawowego.

odszkodowanie z oc sprawcy

Czy można ubiegać się o zachowek po 10 latach?

W przypadku zachowku istnieje określony termin przedawnienia, po którym nie można już ubiegać się o jego przyznanie. Zgodnie z art. 1033 Kodeksu cywilnego, roszczenia o zachowek przedawniają się po upływie 10 lat od dnia otwarcia spadku. Oznacza to, że jeśli upłynęło już 10 lat od śmierci spadkodawcy, nie można już ubiegać się o zachowek.

Wyjątki od reguły

Jak to jednak często bywa w prawie, istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z art. 1034 Kodeksu cywilnego, roszczenia o zachowek nie ulegają przedawnieniu, jeśli osoba uprawniona do zachowku nie miała możliwości dochodzenia swoich praw w wyniku działania przeszkody niezależnej od niej. Przeszkodą taką może być na przykład ukrywanie majątku przez inne osoby lub działanie w złej wierze.

Podsumowanie

Wnioskując, po upływie 10 lat od śmierci spadkodawcy nie można już ubiegać się o zachowek, chyba że istnieją okoliczności uzasadniające przedłużenie terminu przedawnienia. Zachowek jest ważnym elementem dziedziczenia, który ma na celu zabezpieczenie praw zstępnych i małżonka spadkodawcy. Przepisy prawne dotyczące zachowku znajdują się w Kodeksie cywilnym, a termin przedawnienia wynosi 10 lat od dnia otwarcia spadku.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł był dla Państwa pomocny i dostarczył wyczerpujących informacji na temat możliwości ubiegania się o zachowek po upływie 10 lat. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zachęcamy do skonsultowania się z prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie prawa spadkowego.

Tak, po 10 latach można ubiegać się o zachowek.

Link tagu HTML: https://www.moto-obroty.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here