Drobna kolizja drogowa czy też poważny wypadek samochodowy? Może przydarzyć się każdemu i z pewnością jest ogromnym stresem zarówno dla sprawy wypadku, jak i osób poszkodowanych. W sytuacji, gdy uczestnicy zdarzenia do odniosą poważnych obrażeń, głównym problemem staje się usunięcie szkód i poniesienie, często wysokich, kosztów ich naprawy, który głównie dotyka kierowców, którym zostało wypłacone zaniżone odszkodowanie. Jak powinni postąpić w takiej sytuacji? Jakie mają możliwości uzyskania dodatkowych środków? Szczegóły przedstawiamy w poniższym artykule.
Na czym polega dopłata do odszkodowania?
Każdy poszkodowany, który uzyskał zaniżone odszkodowanie, ma prawo odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego i ubiegać się o dopłatę do odszkodowania. Środki te należą się w sytuacji, gdy uzyskane odszkodowanie uniemożliwia pokrycie kosztów naprawy samochodu. Kluczowy jest fakt, że z opcji tej mogą skorzystać nawet te osoby, które fizycznie otrzymały już pieniądze.
Niestety – w praktyce wiele towarzystw ubezpieczeniowych odmawia uwzględnienia reklamacji. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową, która najczęściej trwa wiele miesięcy i nie należy do najłatwiejszych. Co więcej, to poszkodowany jest zobowiązany do udowodnienia wielkości szkody i braku możliwości jej usunięcia z uzyskanych środków. Warto również pamiętać, że rozwiązanie to nie daje 100% gwarancji wygranej – być może kilkumiesięczna walka zakończy się negatywnie dla poszkodowanego.
Z tego też względu, dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firm odszkodowawczych takich jak TAKE CARE, które oferują dopłaty do odszkodowań. Sam proces ich uzyskania nie jest skomplikowany i wymaga jedynie przeniesienia prawa do zaniżonej części odszkodowania na firmę. Firma zyskuje możliwość uzyskania odszkodowania, natomiast poszkodowany – wcześniej ustaloną kwotę, dzięki której może przywrócić stan pojazdu do właściwego. Całość odbywa się najczęściej na podstawie cesji wierzytelności. Istotny jest fakt, że środki finansowe, które uzyskuje zainteresowany jeszcze przed zawarciem wspomnianej umowy są jego własnością, a przedmiot umowy całkowicie ich nie dotyczy.
Kto może skorzystać z dopłaty do odszkodowania?
Z dopłaty do odszkodowań z OC sprawcy lub AC może skorzystać każdy poszkodowany, który nie chce samodzielnie dochodzić zaniżonego odszkodowania. Każdy, kto podejrzewa, że uzyskane od ubezpieczyciela środki finansowe są zbyt niskie, może skorzystać z pomocy specjalistów. Konieczne jest jedynie przesłanie uzyskanego kosztorysu szkody i właściwe uzasadnienie swoich podejrzeń. Warto również dodać, że muszą być spełnione poniższe warunki:
- odszkodowanie musi być wypłacone, a fakt ten potwierdzony decyzją bądź wyciągiem z rachunku bankowego,
- decyzja o wysokości przyznanego odszkodowania nie powinna być wydana wcześniej niż przed upływem 3 lat od momentu zgłoszenia się po dopłatę,
- nie została zawarta ugoda z towarzystwem ubezpieczeniowym,
- szkoda miała miejsce na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- szkoda została rozliczona gotówkowo, tj. towarzystwo wypłaciło środki na naprawę pojazdu z góry i przekazało je poszkodowanemu, a nie rozliczyło się z warsztatem, który zajmował się usunięciem usterek.
Jak przebiega proces odkupu odszkodowania?
Poszkodowani, którzy chcą uzyskać dodatkowe środki do odszkodowania muszą zebrać jak najwięcej dokumentów na temat szkody. Mają one nie tylko potwierdzić jej wystąpienie, ale też fakt, że wypłacone odszkodowanie zostało zaniżone. Kluczowe jest również prawidłowe ustalenie wysokości żądanej dopłaty. Prawidłowe przygotowanie do tego procesu może sprawić problem – dlatego też, z pomocą przychodzą firmy takie jak TAKE CARE POLSKA, które na podstawie przekazanych dokumentów przeprowadzają analizę, a na podstawie przeprowadzonego rozeznania pomagają w podjęciu decyzji. Poszkodowani, którzy chcą skorzystać z tej opcji muszą wykonać jedynie kilka kroków. Wystarczy, że:
- skontaktujesz się mailowo lub telefonicznie z przedstawicielem firmy i przekażesz kluczowe dokumenty, tj. kosztorys, decyzję towarzystwa, skan polisy i zdjęcia uszkodzonego pojazdu,
- na podstawie uzyskanych dokumentów, firma zajmująca się zaniżonymi odszkodowaniami przeprowadza analizę sytuacji i przedstawia propozycję odkupu szkody – proces ten nie trwa długo, w zależności od poziomu skomplikowania sprawy, zazwyczaj około 4-5 dni roboczych,
- w przypadku zaakceptowania zaproponowanej oferty wystarczy zaproponować jej warunki i podpisać umowę cesji szkody. Zgodnie z jej zapisami, ustalona dopłata do odszkodowania zostanie wypłacona poszkodowanemu w ciągu kilku dni, a pozostałymi formalnościami zajmie się firma.
Zalety dopłat do odszkodowań
Skorzystanie z oferty dopłat do odszkodowań ma wiele zalet. Największą z nich jest pewność, że otrzymane środki finansowe zostaną własnością poszkodowanego, bez względu na wynik procesu odszkodowawczego. Nawet w sytuacji, gdy firma zajmująca się uzyskiwaniem dopłat do odszkodowań uzyska niekorzystny wynik, Klient zatrzymuje swoje środki i może je wykorzystać w procesie likwidowania szkody.
Dodatkowo, dopłaty do odszkodowań są wypłacane w możliwie jak najkrótszym czasie od momentu podpisania umowy – zazwyczaj trafiają na konto bankowe Klienta już w ciągu kilku dni. Dzięki temu, poszkodowany nie musi w nieskończoność czekać na zakończenie sprawy sądowej i ogłoszony wynik postępowania. Co więcej, na uzyskaniu pozytywnego wyniku postępowania zależy firmie odszkodowawczej i to ona robi wszystko, by właściwie udowodnić swoje racje.
Warto również dodać, że osoba wnioskująca o dopłatę do odszkodowania jeszcze przed podpisaniem umowy zna wartość środków, jakie zostaną jej wypłacone. Dzięki temu wie jaką łączną kwotę odszkodowania uzyska, co nie jest pewne w przypadku prowadzenia postępowania sądowego. To duża zaleta współpracy z firmami specjalizującymi się w walce o zaniżone odszkodowanie – warunki umowy i współpracy są jasne i przejrzyste, a wypłacone środki pozwalają fachowo usunąć powstałe w wyniku zdarzenia szkody.