Zniszczenie samochodu przez wandali – co z odszkodowaniem?

0
1522

Posiadają ubezpieczenie pojazdu, można uzyskać odszkodowania w przypadku wystąpienia konkretnych zdarzeń. Do takich zalicza się zniszczenie samochodu przez wandali. Należy jednak brać pod uwagę, że dla uzyskania środków finansowych od towarzystwa ubezpieczeniowego trzeba spełnić konkretne wymagania. Ich wypełnienie jest kluczowe z punktu widzenia uniknięcia sytuacji, w której firma odmówi wypłacenia pieniędzy. Jeśli jest się właścicielem pojazdu, który został uszkodzony w ramach aktu wandalizmu, niezbędne jest uzyskanie zabezpieczenie, jak największej ilości dowodów.

  1. O czym nie można zapomnieć, gdy nastąpi zniszczenie samochodu?
  2. Dlaczego trzeba zebrać dowody?
  3. Jak uzyskać odszkodowanie w firmie ubezpieczeniowej?

O czym nie można zapomnieć, gdy nastąpi zniszczenie samochodu?

odszkodowania z oc

Najważniejsze w sytuacji uszkodzenia pojazdu w związku z aktem wandalizmu jest wezwanie policji. Dodatkowo bardzo ważne jest aby dokonać takiego zgłoszenia jak najszybciej. Najlepiej jest uczynić to jak najszybciej. Jednak warto szczególnie pamiętać o tym, że firmy ubezpieczeniowe wymagają zgłoszenia w ciągu 24 godzin od momentu, gdy nastąpiło uszkodzenie samochodu. Zdarzyć się może, że w zapisach konkretnej polisy ten okres może wynosić 12 godzin. Brak dotrzymania tych terminów może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania. Wówczas może być konieczne zgłoszenie się do rzecznika osób ubezpieczonych. Natomiast samo zgłoszenie zniszczenia pojazdu na policję ma znaczenie również z punktu widzenia złapania sprawców. Osoba, która uczestniczyły w akcie wandalizmu podlega karze pozbawienia wolności. Dodatkowo w wyroku sądowym może być wskazany obowiązek naprawienia szkody. Uszkodzenie cudzej rzeczy jest penalizowane w KK. Sprawca podlega karze ograniczenia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach o mniejszej wadze sprawca może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku. Jednak ściganie przestępstwa zawsze następuje na wniosek pokrzywdzonego. Zgłoszenie się na policję ma zatem znaczenie nie tylko ze względu na ewentualne staranie się o odszkodowanie. Jeśli sprawcy mają być ujęci, konieczny jest wniosek pokrzywdzonego. Oczywiście, nawet gdy winni zostaną złapani to czy dojdzie do pozbawienia wolności, zależy od decyzji sądu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dlaczego trzeba zebrać dowody?

Wezwanie policji i zgłoszenie aktu wandalizmu to nie wszystko, gdy nie chce się mieć problemów przy staraniu się o odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Warto zebrać jak najwięcej dowodów.

Do istotnych informacji zaliczyć można:

  • wykonanie zdjęć szkód,
  • zebranie rachunków przy dokonywaniu napraw,
  • ustalenie świadków zdarzenia.

Jest to ważne, szczególnie gdy nie posiada się wykupionej polisy. Wówczas pieniądze można odzyskać wyłącznie przed sądem. Jednak przy zbieraniu dowodów w formie audio czy video warto dokładnie sprawdzić, czym jest nagrywanie w kontekście prawnie uzasadnionych interesów. Pozwala to uniknąć tworzenia dowodów, których sądy nie uznają. Jeśli chodzi o karty, to w sądzie sprawca podlega grzywnie, ale można uzyskać również odszkodowanie bezpośrednio od niego. Oczywiście sprawy sądowe bywają przewlekłe, więc znacznie lepiej jest posiadać ubezpieczenie. Jednak przymus naprawienia szkody to możliwość odzyskania wydatków na naprawy. Szczególnie w wypadku mniejszej wagi spraw sądy nie decydują się na zasądzenie kar pozbawienia wolności, ale poprzestają na grzywnach, karach w zawieszeniu czy konieczności naprawienia powstałych szkód. Jak może przebiegać taki proces, informuje specjalistka.net.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jak uzyskać odszkodowanie w firmie ubezpieczeniowej?

Chcąc uzyskać odszkodowania w towarzystwie ubezpieczeniowej, warto pozyskać jak najwięcej informacji na http://specjalistka.net/akt-wandalizmu-na-samochodzie-a-ubezpieczenie-ac/, o tym, jak taki proces przebiega. W ten sposób będą właścicielem pojazdów można uniknąć błędów, które mogą utrudnić odzyskanie pieniędzy. Znaczenie mają szczegółowe zapisy w umowach z ubezpieczycielami.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here