Aby uzyskać odszkodowanie po wypadku, w którym braliśmy udział, musimy wpierw sporządzić poprawnie sformułowany opis zdarzenia. Nie istnieje jednak jeden słuszny wzór podobnego opisu, gdyż każde zdarzenie ma pewne cechy specyficzne, które trudno byłoby zawrzeć w określonych rubrykach. W związku z tym wiele osób obawia się tworzenia tego rodzaju dokumentów. Tymczasem pisanie wniosku o odszkodowanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o paru istotnych rzeczach. Warto też sprawdzić informacje zawarte na stronach kancelarii prawnych typu – https://karolinafurtak.pl/ po to, by bez opłat korzystać z publikowanych artykułów, które dotyczą dochodzenia odszkodowań.
Opisz miejsce i okoliczności zdarzenia
W tej kwestii prawa jest prosta. Należy tu zawrzeć jak najdokładniej lokalizację wypadku oraz okoliczności, w jakich do niego doszło. Data i godzina stanowią ku temu pewną podstawę, z punktu widzenia ubezpieczyciela istotne jest również w jakim miejscu znajdowała się wtedy osoba poszkodowana. Następnie możliwie precyzyjnie opisz, co się stało i w jakiej kolejności. Pomocne mogą się tu okazać sporządzone wcześniej dokumenty – takie, jak policyjna notatka służbowa, czy oświadczenie spisane przez sprawcę lub świadka zdarzenia.
Dołącz dokumentację specjalistyczną.
Jeśli w wyniku wypadku doszło do obrażeń, konieczne okaże się wykazanie oświadczeń lekarskich. Ważne, by wskazać placówki medyczne, w których podjęte zostało leczenie i koszt, jaki osoba poszkodowana musiała ponieść w wyniku zdarzenia. Jeśli dodatkowo zostało podjęte leczenie psychologiczne lub terapeutyczne również będzie to istotne dla określenia wysokości odszkodowania. Podobnie postępujemy, jeśli przedmioty znajdujące się w posiadaniu osoby poszkodowanej doznały uszczerbku.
Określ dalsze konsekwencje wypadku.
W tym miejscu zaznacz, jaki wpływ na twoje codzienne funkcjonowanie miało doznanie przez ciebie uszczerbku. Zawrzyj tu zarówno konsekwencje, które miały miejsce w czasie bezpośrednio po wypadku, jak i te, które nastąpiły w okresie późniejszym. Gdy jest to możliwe, wykaż stały uszczerbek na zdrowiu, wykaż też, jeśli leczenie dalej trwa.
Powiedz, czego oczekujesz.
Na koniec wyraź swoje oczekiwania finansowe wobec ubezpieczyciela. W ten sposób dasz mu jasny znak, co w twojej ocenie stanowi wystarczające zadośćuczynienie i jest adekwatne do strat. Będzie to kwota, do której będzie on mógł się odnieść w wydanej ostatecznie decyzji.
Czytaj więcej na: https://karolinafurtak.pl/jak-napisac-opis-zdarzenia-do-odszkodowania/.