Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Co Ci się należy?

0
2130

Trzeba wiedzieć, że osoba, która została poszkodowana w wypadku samochodowym, zawsze ma prawo do otrzymania różnego rodzaju świadczeń, wypłacanych z ubezpieczenia OC sprawcy takiego wypadku. To właśnie z tej polisy zostanie wypłacone należne odszkodowanie, z którego zostaną pokryte koszty naprawy naszego samochodu. Warto więc wiedzieć, co się należy od sprawcy wypadku.

OC- jak się starać o odszkodowanie

odszkodowania z oc

W naszym kraju ubezpieczenie OC pojazdu, jest zawsze obowiązkowe, a każdy kierowca nie tylko musi je mieć, ale także powinien pamiętać do kiedy je posiada, a więc kiedy należy je przedłużyć. Wysokość takiej polisy OC będzie zależało od różnych czynników, takich jak: marki i modelu pojazdu, miejsca zamieszkania, wieku kierowcy, przebiegu auta itp.. Jeżeli dojdzie do wypadku, to niezwykle ważne jest to, aby poszkodowany kierowca uzyskał numer polisy od kierowcy, który jest sprawcą całego zdarzenia. To właśnie z tej polisy, będzie przysługiwało wypłacone odszkodowanie. Ale warto wiedzieć, że można się starać także o wiele innych świadczeń. Co więc jeszcze nam się należy?

  • zadośćuczynienie pieniężne- które będzie miało na celu zmniejszenie cierpień fizycznych i psychicznych u osoby, która została poszkodowana.
  • Zwrócenie wydatków, które zostały poniesione na leczenie i rehabilitację, oraz kosztów dojazdu do placówek medycznych
  • renta uzupełniająca- jeżeli w wyniku odniesionych podczas wypadku ran, poszkodowany nie może pracować i doszło do obniżenia jego dochodów, będzie ona stanowiła wyrównanie do poprzedniej wysokości dochodów
  • zwrócenie kosztów za utracony dochód oraz zniszczenie mienia
  • zwrócenie kosztów powiązanych z przebudową, a także przystosowaniem mieszkania do poszkodowanego, jeśli w wyniku wypadku stał się on osobą niepełnosprawną.

Zadośćuczynienie, komu będzie się należeć?

Jednym ze świadczeń odszkodowawczych, które możemy uzyskać, jest zadośćuczynienie. Będzie ono wypłacone jednorazowo i jest formą rekompensaty, która jest należna najbliższej rodzinie, w sytuacji, gdy osoba poszkodowana w wypadku umrze. Takie zadośćuczynienie ma złagodzić straty psychiczne i fizyczne. Trzeba tutaj brać pod uwagę wszystkie elementy takiej straty, także te, które mogą wystąpić w przyszłości. Dlatego zawsze jest otwarta furtka, która pozwala na ponowne postępowanie i przyznanie odpowiedniej kwoty.

Odszkodowanie od sprawcy wypadku. Co Ci się należy?

Tak samo będzie ważne zdrowie psychiczne poszkodowanego, jak i całe postępowanie, które wpłynęło na jego dalsze życie, a także fizyczne lub psychiczne. Warto uwzględnić wszystkie elementy straty, czy jest szansa, że powróci on do funkcjonowania sprzed wypadku.

odszkodowanie z oc sprawcy

Renta także jest dla poszkodowanego

Czasami podczas takiego wypadku, ludzie doznają poważnych obrażeń ciała, które powodują, że częściowo, albo całkowicie są oni niezdolni do wykonywania pracy zarobkowej. Oznacza to oczywiście, że takie leczenie powypadkowe, będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Dlatego właśnie może się okazać, że ubezpieczyciel przyzna takiemu poszkodowanemu, prawo do stałej albo okresowej renty.

  • renta wyrównawcza- jest wypłacana tym osobom, które w wyniku wypadku straciły zdolność zarobkową, ale wcześniej były aktywne zawodowo. Przy pomocy tej renty, co miesiąc wypłacane są środki w wysokości comiesięcznych uzyskiwanych dochodów, jakie osoba poszkodowana miała przed wypadkiem
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb- dawana jest na leczenie powypadkowe, oraz kolejne koszty leczenia, takie jak np. rehabilitacja. To świadczenie przyznawane jest na podstawie różnych pism medycznych, oraz kosztów związanych z zakupem niezbędnych leków
  • renta z tytułu zmniejszonych widoków na przyszłość- ma rekompensować poszkodowanej osobie, te skutki wypadku, które mają bezpośredni związek z jej dalszą karierą zawodową i przez które, nie będzie już w stanie osiągnąć tego, co miała szansę osiągnąć.

Jeżeli podczas wypadku ginie bliska osoba, to taka sytuacja z pewnością odbija się na życiu całej rodziny. Dlatego warto wiedzieć, że można się wówczas ubiegać o odpowiednie zadośćuczynienie, jeżeli łączyła nas bliska więź emocjonalna ze zmarłą osobą i jeżeli ta strata jest dla nas szczególnie bolesna.

Poza tym, rodzina zmarłego, ma możliwość starania się o rentę alimentacyjną, jaka przyznawana jest dzieciom zmarłego, jednak na pewnych zasadach, mogą z niej korzystać także inni bliscy, jeżeli zmarły ich utrzymywał i dostarczał środki niezbędne do życia. Wówczas taka renta ma charakter odszkodowawczy i powinna wyrównywać wszystkie straty, jakie doświadczyła dana rodzina.

odszkodowanie z oc sprawcy

Brak ubezpieczenia OC? Również otrzymasz pieniądze

Czasami może się zdarzyć tak, że sprawca wypadku, nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Na szczęście poszkodowani otrzymają wówczas pieniądze, które będą wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Poszkodowany jedynie, we własnym zakresie, będzie musiał to zgłosić do dowolnego ubezpieczyciela, który zajmie się tą kwestią. Może to być nawet ten sam ubezpieczyciel, u którego ma wykupione własne OC.

Warto wiedzieć jakie świadczenia nam przysługują. Jeśli czujemy, że nie mamy siły się tym sami zająć, możemy wynająć do tego odpowiednią kancelarię prawną, która zajmuje się odszkodowaniami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here