Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci zyskują?

0
1997

Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku samochodowym, to możemy ubiegać się o zwrot kosztów za uszkodzone mienie i obrażenia, które podczas niego doznaliśmy. Warto jednak wiedzieć, że sama kwestia pozyskania odszkodowań OC, nie koniecznie musi pociągać straty dla poszkodowanego kierowcy. Co faktycznie można zyskać przy takiej sytuacji?

Jakie możliwości będzie miał tutaj poszkodowany?

odszkodowania z oc

Najważniejsze będzie przede wszystkim to, aby kierowca w pierwszej kolejności odpowiednio zatroszczył się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dopiero kolejną sprawą, którą będzie musiał załatwić, będzie naprawa samochodu. W przeważającej większości kierowcy są przekonani, że droga do otrzymania zadowalającego odszkodowania jest długa oraz męcząca. Jednak prawda jest taka, że wcale nie musi tak być. Ważne tutaj jest to, że osoba poszkodowana, zawsze ma prawo starać się o zwrócenie kosztów leczenia, a także naprawę swojego samochodu z OC sprawcy. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że im więcej dowodów, a więc: zdjęć z miejsca wypadku, oświadczenie sprawcy wypadku, informacji na temat zdarzenia, a także notatka policyjna, tym będzie lepiej. Dzięki temu samo dochodzenie odszkodowań będzie szybsze i skuteczniejsze, a pewność, że poszkodowany uzyska należne mu odszkodowanie, będzie jeszcze większa.

Jeżeli chodzi o czas, jaki ubezpieczyciel będzie miał na wypłatę takiego odszkodowania, to będzie on wynosił do 30 dni. Jeżeli będzie chodziło o mniejsze szkody, bardzo możliwe jest dochodzenie tzw. uproszczonej likwidacji szkody. Takie rozwiązanie będzie bardzo korzystne dla poszkodowanego, a to dlatego, że przy takim dochodzeniu, nie będzie on musiał osobiście stawiać się na proces. Tutaj zdecydowanie wystarczą zdjęcia z miejsca zdarzenia, całość odbywa się telefonicznie z konsultantem, z którym skontaktował się poszkodowany. Jednak żeby w ogóle można się było zdecydować na takie rozwiązanie, musimy mieć pewność, że chodzi o małe szkody, bo wówczas będzie to bardziej ekonomiczne, a dodatkowo trzeba mieć także pewność, że ten cały wypadek, który miał miejsce nie budzi żadnych uwag, że wszystko jest jasne i że nikt nie będzie miał wątpliwości, kto jest jego sprawcą, a kto tutaj jest pokrzywdzony.

Ważne jest to, abyś posiadał odpowiednio i profesjonalnie przygotowany kosztorys
Przy tego typu sprawach, powinieneś sobie zdawać sprawę z tego, że możesz tutaj także bardzo dużo zyskać, jeśli bardzo uważnie przejrzysz swój kosztorys. Bardzo często dzieje się tak, że dochodzi do jego zaniżania i wykorzystywania innych części, niż jest to zalecane.

Dlatego właśnie, po otrzymaniu takiego kosztorysu, warto go przekazać do sprawdzenia, niezależnemu rzeczoznawcy, który rzetelnie go oceni. Poszkodowany dzięki takiemu działaniu pozna wartość swojego pojazdu, a jeżeli okaże się, że zostały wykorzystane nieodpowiednie części, będzie miał szansę starać się o uzyskanie wyższego odszkodowania, a co za tym idzie, może tutaj naprawdę sporo zyskać.

Odzyskiwanie odszkodowań OC ile klienci zyskują?

odszkodowanie z oc sprawcy

Bardzo często zdarza się tak, że poszkodowany kierowca, jest jeszcze dodatkowo oszukiwany, poprzez zaniżanie wartości pojazdu, czyli dochodzi do sytuacji, w której zakładane są w samochodzie części zamienne, zamiast części oryginalnych, a także dochodzi do wpisywania uśrednionej stawki roboczogodziny.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jakie inne świadczenia jeszcze Ci przysługują

Otrzymałeś odszkodowanie na podstawie właściwie wykonanego kosztorysu? To wspaniale, ale czy wiesz, że masz także prawo do tego, aby otrzymać inne świadczenia, które Ci się należą, z racji bycia poszkodowanym w wypadku samochodowym? Do takich świadczeń dodatkowych należą:

  • zwrócenie wydatków poniesionych na wynajem samochodu zastępczego
  • zwrócenie wydatków poniesionych za holowanie Twojego pojazdu
  • odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu
  • odszkodowanie za inne szkody np. zniszczenie telefonu

Cały czas, bardzo mało osób, zdaje sobie sprawę z tego, że ma prawo, a nawet powinno domagać się zwrócenia kosztów, jakie ponieśli na leczenie i w ramach zadośćuczynienia. Wszystkie straty materialne i zdrowotne, które pojawiły się w wyniku uczestniczenia w wypadku, także będą powodowały dalsze komplikacje oraz mogą się okazać uciążliwe dla poszkodowanego. Dlatego też, może on liczyć na takie rzeczy jak:

  • zwrócenie wydatków, poniesionych na dojazd do placówek medycznych
  • zwrócenie utraconego dochodu oraz zniszczonych przedmiotów
  • zwrócenie wydatków poniesionych na leczenia oraz rehabilitacje, a także na zakup leków
  • zwrócenie kosztów przebudowy oraz przystosowania swojego mieszkania (jeżeli w
  • wyniku wypadku osoba poszkodowana będzie niepełnosprawna)

Warto wiedzieć, że osoba poszkodowana, ma szansę liczyć na spore wsparcie, tak materialne, jak i finansowe. Dobrym wyjściem, będzie tutaj skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy, który okaże się być w stanie znaleźć naprawdę wartościową opcję, która przyniesie korzyści poszkodowanemu. Wówczas będzie miał on pewność, że nie zostanie oszukany, a co się z tym wiąże, że faktycznie otrzyma najwyższe odszkodowanie i dodatkowe świadczenia, jakie tylko mógł otrzymać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here