Odszkodowanie za zalanie mieszkania

0
2042

Jeżeli ktoś mieszka w domu wielorodzinnym, to musi się liczyć z tym, że prędzej czy później spotka się z problemem zalań sąsiedzkich. Może się okazać, że to on zaleje kogoś, albo ktoś zaleje jego, dlatego warto być na to przygotowanym. Co zrobić, aby móc uzyskać takie odszkodowanie za straty poniesione w wyniku zalania, a także kto odpowiada wówczas za wypłatę takiego świadczenia?

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania – zasada winy

odszkodowania z oc

Ważne jest to, abyśmy jeszcze przed przystąpieniem do załatwiania formalności, znaleźli i usunęli przyczynę całego problemu. Będzie to bardzo ważne, jeżeli chodzi o ochronę mienia, ponieważ takie zalanie będzie się rozprzestrzeniało bardzo szybko, a więc usterki, które w związku z tym się pojawią, będą bardzo rozległe i niezwykle trudne do usunięcia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Poza tym, takie ustalenie źródła szkody, będzie miało ogromne znaczenie, także w momencie wypłacania szkody. Jak ustalił wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2013 r. (sygn. akt III CZP 63/12 ), w sytuacji, gdy dojdzie do zalania sąsiedzkiego, będzie obowiązywał przepis art. 415 Kodeksu Cywilnego: kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W rzeczywistości, mówi on o tym, że obowiązek zadośćuczynienia będzie spoczywał na rzeczywistym sprawcy szkody, a nie na osobie, która dany lokal zajmuje. Szkodę rekompensuje więc właściciel mieszkania, a nie osoba, która od niego to mieszkanie wynajmuje.

odszkodowanie z oc sprawcy

Ustalenie sprawcy zalania oraz dokumentacja szkód

Przede wszystkim to do Ciebie, jako do osoby poszkodowanej, będzie należał sam fakt udowodnienia zalania, a także świadomego działania, albo zaniedbania sąsiada, które doprowadziły do pojawienia się szkody. Warto jednak wiedzieć, że dowód ten będzie bardzo prosty do przeprowadzenia, ponieważ obowiązki spoczywające na właścicielu lokalu są bardzo dokładnie określone. To właściciel odpowiada za konserwację oraz naprawę zniszczonych elementów instalacji na obszarze lokalu. Jedynie z obowiązku tego, są wyłączone piony wodne i kanalizacyjne, bo nie są one wliczone do odrębnej własności zajmującego lokal. Jeżeli źródło awarii, będzie znajdowało się właśnie w takich pionach, to wówczas za szkodę jaką ponieśliśmy, będzie odpowiadał zarządca budynku. Właściciel lokalu będzie wówczas zwolniony z obowiązku odszkodowania, tak samo będzie w sytuacji, gdy zalanie będzie skutkiem tzw. siły wyższej, a więc sytuacji losowej, która była niemożliwa do przewidzenia, jak np. trzęsienie ziemi czy uderzenie pioruna, oraz w sytuacji, gdy szkoda wystąpiła w skutek działania samego poszkodowanego, albo osób trzecich.

Jak więc powinno się wykazać przyczynę zalania? Jeżeli nasz sąsiad uzna winę sam z siebie, to trzeba przygotować odpowiednie, wspólne oświadczenie, z dokładnym wypisaniem wszystkich powstałych szkód. Jeżeli zalanie wystąpi na skutek awarii pionu, to wówczas taki protokół szkody będzie wystawiony przez zarządcę budynku, albo przez przedstawiciela spółdzielni. Co więcej, ważne będzie też to, aby do tych obu dokumentów dołączyć rzetelnie zrobione fotografie, które będą pokazywały zniszczone mienie. Czasami jednak dzieje się tak, że sprawca nie poczuwa się do odpowiedzialności za zalanie, a w takiej sytuacji, nie pozostaje nam nic innego, jak postarać się o opinię rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeń.

Jak odbywa się wypłata odszkodowania za poniesioną szkodę

Jeżeli już doszło do ustalenia odpowiedzialności, za wyrządzoną szkodę, można się będzie zwrócić bezpośrednio do ubezpieczyciela, z wnioskiem o przyznanie odpowiedniej rekompensaty. Jeśli sąsiad będzie dysponował ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym, to uzyskanie takiego świadczenia będzie naprawdę proste. W takich przypadkach, wystarczy, że zgłosimy zalanie do towarzystwa ubezpieczeniowego i podamy numer polisy sprawcy.

Odszkodowanie za zalanie mieszkania

Wówczas firma przyśle swojego rzeczoznawcę, a następnie na podstawie jego opinii wypłaci nam należne odszkodowanie. Jeśli za szkodę będzie odpowiadała spółdzielnia, albo zarządca budynku, to należy takie roszczenie zgłosić prosto do tych instytucji.

Co jednak trzeba zrobić, jeśli szkoda powstała z winy sąsiada, ale on nie posiada odpowiedniego ubezpieczenia OC? Wówczas można się ubiegać o odszkodowanie, prosto u sprawcy zalania. To oczywiście oznacza, że taka osoba powinna się zobowiązać, do pokrycia wszystkich kosztów naprawy lokalu oraz nieruchomości. Jeśli jednak takie formalne wezwanie, do pokrycie kosztów likwidacji szkód, nie przyniesie spodziewanych rezultatów, to nie pozostanie nam nic innego, jak po prostu wystąpić na drogę postępowania cywilnego.

Warto również wiedzieć, że jeżeli jeszcze przed wystąpieniem danej szkody, wykupiliśmy własne ubezpieczenie majątkowe na wypadek zalania, to uzyskamy odszkodowanie właśnie z tego tytułu. Wówczas ubezpieczalnia dokona wyceny niezbędnych napraw i wypłaci odpowiednią kwotę, która będzie się tutaj nam należała. Potem wystąpi ona z roszczeniami zwrotu poniesionych kosztów, do sąsiada, który był sprawcą całej tej sytuacji. Jednak my już nie będziemy musieli się tym przejmować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here