Weryfikacja kosztorysu i sposoby na otrzymanie wyższego odszkodowania

0
2875

Musimy wiedzieć o tym, że kosztorys jest jedną z najważniejszych części tzw. metody kosztorysowej, a jest ona jedną z form likwidacji szkody w pojeździe. Taka weryfikacja kosztorysu, nie koniecznie musi być trudna, a właściciel zniszczonego pojazdu, sam musi zwrócić uwagę na kilka istotnych pozycji, które będą znajdowały się w takim kosztorysie. Jeśli to zrobi, istnieje spora szansa, że uzyska znacznie większe odszkodowanie, niż to, które początkowo zostało mu wypłacone.

Jak postępować, w przypadku wypłacenia zaniżonego odszkodowania?

odszkodowania z oc

Bardzo często jest tak, że poszkodowani kierowcy, którym już zostało wypłacone odszkodowanie, uważają że sprawa jest zamknięta i niczym nie trzeba się już przejmować. Jednak taka wypłata, nie zamyka możliwości ubiegania się o dalszą dopłatę do takiego odszkodowania. Często jest tak, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe obniżają niektóre pozycje w kosztorysie, ponieważ nie biorą pod uwagę wszystkich wymienionych szkód.

Dlatego też, najlepszym rozwiązaniem będzie wnikliwa i rzetelnie wykonana analiza takiego kosztorysu. Opłaca się tutaj skorzystać z pomocy niezależnej kancelarii odszkodowawczej, która specjalizuje się w tego typu sprawach. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystkie nieprawidłowości zostaną w odpowiedni sposób wychwycone. Co jednak powinno budzić także nasze obawy, nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie?

odszkodowanie z oc sprawcy

Koniecznie musisz zwrócić uwagę na te rzeczy

Obowiązkowo musisz sprawdzić, jakiego typu części zostały zamontowane w naszym samochodzie. Jeżeli przed całym tym zdarzeniem, miałeś w samochodzie założone oryginalne części, to teraz także takie, muszą się znaleźć na ich miejscu. Jednak często ubezpieczyciele wykorzystują niewiedzę kierowców, a więc montują w ich samochodach tańsze zamienniki, przez co w ten sposób także obniżają wartość samochodu. Jedynym wyjątkiem, w którym mogą być zamontowane części nieoryginalne, będzie ten, kiedy w samochodzie już wcześniej były zamontowane zamienniki zamiast oryginalnych.

Według decyzji Sądu Najwyższego, taka praktyka, kiedy to montowane są tańsze zamienniki i zamieszcza się je w kosztorysie, jest niezgodna z prawem. To dlatego, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które w ten sposób obniżały kosztorys sporo mogły zarobić na takim procederze, a więc świadomie działały na szkodę pokrzywdzonego.

Często wykonywana jest także amortyzacja części samochodowych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w tym przypadku, zmniejszają kwotę, która przysługuje w ramach odszkodowania, o stopień zużycia danych części samochodowych. Według ubezpieczycieli, właściciel pojazdu i tak zyskuje na takiej działalności, ponieważ ma wymienione stare części na nowe, które jeszcze nie były używane. Jednak musimy wiedzieć, że takie działanie również jest niezgodne z prawem, chyba że wykaże się, że poprzez takie działanie doszło do wzrostu wartości pojazdu.

Jednak ogólnie ten proceder doprowadza do sytuacji, w której poszkodowany musi dopłacić z własnej kieszeni za wykonaną naprawę. A przecież to odszkodowanie ma pokryć wszystkie straty, jakie poszkodowany poniósł w wyniku wypadku. Dlatego też poszkodowany nie powinien się godzić na takie praktyki, bo przecież to nie on jest sprawcą całego zdarzenia i to nie z jego portfela powinny być usuwane wszystkie skutki takiego zdarzenia.

odszkodowanie z oc sprawcy

Weryfikacja kosztorysu i sposoby na otrzymanie wyższego odszkodowania

Inną rzeczą, której musisz się bardzo dokładnie przyjrzeć, będą stawki roboczogodzin.

Bardzo często, można się tutaj spotkać z praktyką, która polega na uśrednianiu takich stawek za usługę, a to z kolei wpływa na obniżenie ceny, czyli innymi słowy mówiąc, znowu sporo traci poszkodowany. Jednak tutaj musimy mieć świadomość, że bardzo trudno będzie nam to samemu ocenić, dlatego warto poprosić rzeczoznawcę o ocenę. Taki niezależny ekspert, będzie w stanie powiedzieć nam, czy nasz kosztorys został przygotowany w rzetelny sposób. Takie roboczogodziny są pokazywane głównie tam, gdzie wymagany jest długi czas naprawy, a także tam, gdzie samochód powinien być przywrócony do stanu, w jakim był przed wypadkiem.

Sprawdzić też trzeba, czy w kosztorysie nie zostały pominięte niektóre podpunkty. Dzieje się tak wtedy, gdy Towarzystwo Ubezpieczeniowe, nie chce płacić za wszystkie szkody, które powstały podczas wypadku. Próbują wówczas przekonywać, że dane uszkodzenie pojawiło się przed wypadkiem, a sam poszkodowany przyczynił się do jego powstania.
Możesz samodzielnie zbierać dowody i wszystko sprawdzać

Koniecznie powinniśmy się dowiedzieć, w jaki sposób należy czytać kosztorys, bo może to być pomocne, w wywalczeniu większego odszkodowania. Poza tym ,aby wywalczyć taką wyższą kwotę, powinieneś zbierać wszystkie możliwe dowody, które będą odnosiły się do poniesionych przez Ciebie strat. Dzięki temu, szybciej i skuteczniej, będziesz miał szansę odzyskać brakującą kwotę. Bardzo ważna, będzie tutaj dokumentacja fotograficzna, czy notatka policyjna, przygotowana na miejscu wypadku. Jeżeli mimo całej wiedzy, sprawdzenie takiego kosztorysu, okaże się być dla Ciebie zbyt trudne, to koniecznie musisz skorzystać z wiedzy niezależnej kancelarii odszkodowawczej. Tam pracują specjaliści, którzy z pewnością poradzą sobie z tym zadaniem.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here