Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

0
2398

Po niefortunnym zdarzeniu komunikacyjnym zostajesz poszkodowany. Ponosisz krzywdy, urazy, uszczerbek na zdrowiu, straty materialne. Cierpi Twoja psychika, kondycja fizyczna czy też możesz mówić o poważnych usterkach swego wozu, który uczestniczył w przykrym zajściu. W takich przypadkach, nie odpuszczaj. Koniecznie powinieneś ubiegać się o wypłatę należnego Ci odszkodowania.

odszkodowania z oc

W tym celu potrzebujesz przede wszystkim zgromadzenia odpowiednich dokumentów, przedstawienia niezbitych dowodów, które przemawiają bezpośrednio na Twoją korzyść i udowodnienia, że rzeczywiście jesteś pokrzywdzony w całej sytuacji. Rekompensata należy się zawsze, ale to czy stosowne zadośćuczynienie otrzymasz, kiedy, w jakiej postaci, formie i jak wysokie to już kwestia indywidualna uzależniona od tego, jak dopełnisz wszelkich niezbędnych formalności i zrealizujesz całą wymaganą procedurę. Istotny w pozyskaniu satysfakcjonującej Cię kwoty odszkodowania jest też odpowiedni termin realizacji kwestii prawnych. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych porad dla osób ubiegających się o przyznanie zadośćuczynienia.

W pierwszej kolejności, żeby możliwe w ogóle było oszacowanie danej kwoty odszkodowania, powinniśmy przygotować szereg niezbędnych dokumentów. W ten sposób zabezpieczymy się, pokazując, iż naprawdę mamy rację i rekompensata nam się należy.

Zebranie wszystkich potrzebnych papierów da sposobność ubezpieczycielowi, aby wykalkulował, ile dokładnie powinien wypłacić pokrzywdzonemu. Na tej podstawie cała sprawa podlega weryfikacji i gruntownej analizie. Musimy pamiętać również o tym, że wedle obowiązujących przepisów prawnych, poszkodowany jeżeli chce otrzymać odszkodowanie, musi samodzielnie zgłosić się po nie. Nikt nie zjawi się w drzwiach pokrzywdzonego z konkretną oferta dla niego przygotowaną.

Przejdźmy teraz do konkretów. Co dokładnie musimy zgromadzić w ramach niezbędnej dokumentacji? Bardzo ważnym papierem jest oświadczenie poszkodowanego. Jest to zupełne minimum do wyjścia o krok naprzód, jeżeli chodzi o rozpatrywanie sprawy i załatwianie wszelkich formalności. Taki formularz powinien zostać przygotowany zarówno wtedy, kiedy chcemy uzyskać zadośćuczynienie, jak także odszkodowanie. Nie ma jednego konkretnego wzoru, ale można pobrać formy oświadczenia online. W sieci są one dostępne za darmo. Warto takie oświadczenie zawsze wozić ze sobą w skrytce pojazdu, na wszelki wypadek. Na nim formułujemy szczegółowo jakie były okoliczności zajścia, co uznajemy za jego przyczynę, a także jeżeli dojdziemy do porozumienia z drugą stroną wypadku – winnego. Na podstawie tego oświadczenia, będziemy zaś mogli starać się o otrzymanie należnych nam środków pieniężnych.

Do oświadczenia warto dołączyć także rozmaite inne dowody, które potwierdzą naszą wersję zdarzenia. W tym celu potrzebne jest więc wezwanie funkcjonariuszy policji, którzy sporządzą notatkę policyjna. Można z niej skorzystać w danej jednostce policji. Podobnie z kartą medyczną, która będzie potwierdzała wykonanie takich a nie innych czynności medycznych. Jest ona do uzyskania także w placówce medycznej, do jakiej trafił poszkodowany na skutek wypadku.

Kiedy doszło natomiast do innych niż drogowe zdarzeń komunikacyjnych, na przykład zostaliśmy poszkodowani, bo idąc po oblodzonym chodniku przewróciliśmy się, warto jest wtedy załączyć do naszego oświadczenia relacje ewentualnych świadków zdarzenia. Jeżeli tacy się znajdą, koniecznie wskażmy ich dane personalne, aby ubezpieczyciel mógł się z nimi skontaktować w celu potwierdzenia informacji uwzględnionych na piśmie. Musimy również sporządzić dokumentację fotograficzną i jakość zdjęć nie ma tu większego znaczenia. Wystarczy pstryknięcie kilku fotek aparatem telefonu komórkowego.

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania?

Na zdjęciach dobrze jest uwiecznić zarówno szkody i straty, jakich doznaliśmy na skutek wypadku, jak także i przyczyny zdarzenia o ile to możliwe. Przykładowo, kiedy potknęliśmy się na nierównej drodze, dziurę w chodniku możemy tez ująć na naszej fotce dokumentacyjnej. W niektórych przypadkach bardzo cennym wariantem dowodowym jest nagranie z kamer monitoringu. Warto więc zwracać szczególną uwagę na to, żeby zgłaszać się do pobliskich punktów usługowych, instytucji i rozmaitych placówek, dzięki którym uzyskasz odpowiednie nagrania jako materiały dowodowe w sprawie, w której chcesz otrzymać rekompensatę w postaci odszkodowania. Być może na kamerze udało się uchwycić cały wypadek i będzie czarno na białym, kto zawinił i jak to faktycznie było. W momencie dojścia do wypadku bardzo często niszczone są rzeczy osobiste.

odszkodowanie z oc sprawcy

Tak przeprowadzana jest akcja ratownicza, w której poszkodowany jest na pierwszym miejscu, więc udzielający mu wsparcia personel nie zwraca uwagi na mienie pokrzywdzonego. Kiedy już poszkodowany się wykaraska, koniecznie powinien ubiegać się o wypłatę rekompensaty także z tytułu poniesionych strat materialnych związanych z brakiem ostrożności przy obchodzeniu się z jego mieniem i narażeniem go na dodatkowe koszty.

odszkodowanie z oc sprawcy

Nie bez znaczenia jest skala poniesionych obrażeń, aby mówić o szacunkowej, ostatecznej kwocie odszkodowania. W dużym stopniu to właśnie zakres doznanych szkód osobowych warunkuje, ile finalnie dostaniemy. By móc uzyskać jak najwięcej, koniecznie trzeba zabrać ze szpitala czy przychodni zaświadczenie o podjętym leczeniu. To dowód w sprawie o odszkodowanie. Podobny dokument należy tez mieć z punktu rehabilitacyjnego, jeżeli musimy poddać się usługom rehabilitacyjnym, bo tedy wymaga nasz stan powypadkowy.

Konieczne jest zachowywanie wszelkich rachunków i paragonów, jakie dołączamy do oświadczenia o zadośćuczynienie. Jako inne elementy składowe świadczenia odszkodowawczego uznaje się także zaświadczenie o niemożności realizacji pracy zarobkowej, a co za tym idzie trudności w utrzymaniu się po wypadku ze względu na utracone środki pieniężne w ramach wynagrodzenia. I wtedy również różnice te powinny zostać wypłacone w ramach zadośćuczynienia.

[Głosów:4    Średnia:4.5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here