Patrząc na całą Europę, aż 3% szkód zgłaszanych jest kilkukrotnie, a chodzi tutaj tylko o to, aby wyłudzić odszkodowanie. Działania tego rodzaju, właściwie nie są w ogóle ścigane przez organy prawne. Policja zazwyczaj w ogóle nie podejmuje się takich spraw. Oczywiście prowadzi to do tego, że potencjalni wyłudzacze, czują się coraz bardziej ośmieleni, przy tego typu działaniach. Dlatego właśnie trzeba mieć całkowitą jasność – więcej niż jedno odszkodowanie, za jedną szkodę nikomu się nie należy.
Komuś mogłoby się wydawać, że te 3% o których mówimy, to nie dużo, ale trzeba tutaj wziąć pod uwagę to, o jakich wartościach mówimy. Tego typu wyłudzenia spokojnie można liczyć w milionach, a to powoduje, że nie powinniśmy się dziwić, że coraz więcej państw, tworzy specjalne bazy wypadków i szkód, za pomocą których chcą oni walczyć z tym zjawiskiem. Oczywiście ten problem jest bardzo poważny także w naszym kraju i to z tego powodu pod koniec czerwca 2014 roku, została uruchomiona Baza Zdarzeń i Szkód (BZS). Czym jednak ona jest i co to oznacza, dla każdego kto posiada ubezpieczenie?
Skończy się wyłudzanie odszkodowań
Taka baza danych ma przede wszystkim służyć do tego, aby dało się wykrywać przestępstwa, a więc do kontrolowania, czy dany klient nie zgłosił już tej konkretnej szkody do innego ubezpieczyciela i nie podjął próby ponownego wyłudzenia odszkodowania.
Oczywiście nie brzmi to zbyt przyjemnie, ale wiadomo, nawet jeżeli Ty nie przejawiasz pomysłów, aby uzyskać kilka świadczeń za tą samą szkodę, to nie znaczy, że inni takich pomysłów także nie mają. Mają i to tak często, że Polska Izba Ubezpieczeń postanowiła zainwestować 6,8 mln złotych w stworzenie i utrzymywanie bazy. Co więcej, może nas zaskoczyć fakt, że ta kwota, to tylko część tego, co do tej pory, szło do nieuczciwych klientów. Z pewnością powinni się oni tego wstydzić.
Z obliczeń jakie prowadziła Polska Izba Ubezpieczeń można jasno wywnioskować, że w pierwszych trzech latach działania BZS możliwe będzie wykrycie przestępstw na 17 mln złotych. Rzecz jasna, na razie nie można się zbyt mocno trzymać tej kwoty, ponieważ wiele zależy od tego, ile towarzystw ubezpieczeniowych dołączy się do tej bazy, a tych jak wiadomo cały czas przybywa.
W jaki sposób działa Baza Zdarzeń i Szkód?
Odpowiednie informacje są udostępniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe dobrowolnie, ale jeśli to uczynią, będą mogły liczyć na dostęp do powyższej bazy. Zajmować się tą bazą i czuwać nad jej działaniem, będzie Polska Izba Ubezpieczeń, a odpowiednim przetwarzaniem informacji, zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Najpierw znalazły się w niej informacje, odnoszące się do ubezpieczeń majątkowych od żywiołów, a więc wody i ognia, od szkód rzeczowych czyli kradzieży, a także ubezpieczenia życiowe, takie jak indywidualne ochronne i czasami grupowe. Następnie, z biegiem czasu były dokładane kolejne ubezpieczenia majątkowe i na życie, poza tymi już wymienionymi.
Czy Baza Zdarzeń i Szkód jest dla Ciebie opłacalna?
Oczywiście, że tak. Jeżeli nie próbujesz wyłudzać odszkodowań, to taka baza będzie opłacalna także dla Ciebie. Stanie się tak dlatego, że w dłuższej perspektywie, będzie pozwalała ona na kupowanie tańszych ubezpieczeń. W jaki sposób? Wszystkie pieniądze, które wpływają ze składek, trafiają do jednej puli i to z niej później, wypłacane są przyznane odszkodowania.
– Jeżeli zwiększy się wykrywalność działań, które mają za zadanie oszukanie systemu, to możemy być pewni, że zmniejszy się też ilość wypłat wyłudzanych odszkodowań, a to oznacza, że w dłuższej perspektywie, zmniejszy się także stawka wyjściowa. To właśnie przełoży się na to, że ubezpieczenie będzie posiadało znacznie niższą składkę, dla zwykłego klienta.
Warto więc wiedzieć, że Baza Zdarzeń i Szkód umożliwia ukrócenie procederu, polegającego na wyłudzeniu kilku ubezpieczeń, za jedną i tą samą szkodę. Będzie mogło z niej korzystać każde z towarzystw ubezpieczeniowych, jeśli tylko zgłosi ono wolę dołączenia do tego projektu. Jeśli jesteś uczciwy, to nie musisz się niczego obawiać. Wręcz na tym zyskasz, ponieważ ubezpieczyciele dzięki temu stracą mniej pieniędzy, a więc nie będą podnosili składek ubezpieczeniowych.
Podsumowanie
Baza Zdarzeń i Szkód da sporą szansę na wyeliminowanie procederu wyłudzania odszkodowań.
Powstała pod koniec pierwszego półrocza 2014 roku.
Na początku obejmowała informacje dotyczące ubezpieczeń majątkowych od żywiołów, takich jak ogień i woda, i szkód rzeczowych, spowodowanych kradzieżą. W dalszej kolejności dołączyły także inne ubezpieczenia majątkowe i te na życie.
Powstanie takiej bazy, spowodowało większą wykrywalność tego przestępstwa, a więc klienci mogli płacić mniejsze składki
Dodatkowo, doszło jeszcze do usprawnienia pracy towarzystw ubezpieczeniowych.
Działanie takiej bazy jest jawne i czytelne, a każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które chce do niej dołączyć, musi tylko wyrazić taką chęć i udostępniać swoje informacje na temat zgłoszeń szkody.