Warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu poszkodowani, którzy ucierpieli w wypadkach komunikacyjnych mają prawo domagać się swoich roszczeń z OC sprawcy zdarzenia, za pośrednictwem jego towarzystwa ubezpieczeniowego. To wszystko dlatego, że powstał system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).
Czy wiemy, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe należą do systemu BLS?
Ważną informacją jest to, że taki system BLS funkcjonuje od kwietnia 2015 roku. Na samym początku, włączyło się w niego tyko kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Później, stopniowo dołączali się kolejni ubezpieczyciele. W tej chwili BLS w Polsce proponuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, a należą do nich między innymi: Concordia Ubezpieczenia, grupa Ergo Hestia (także MTU), PZU, grupa Warta (także HDI) , Aviva, Gothaer, Uniqa, grupa AXA (także Liberty), You Can Drive.
Jaka jest istota Bezpośredniej Likwidacji Szkód
Do tej pory było tak, że jeżeli chcieliśmy się ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, to konieczne było skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy, ponieważ to właśnie do niego trzeba było zgłosić taką szkodę. Dzięki działaniu systemu BLS możemy zgłosić szkodę u swojego własnego ubezpieczyciela, a to oznacza, że dochodzi do uproszczenia całego procesu likwidacji szkody, z czego poszkodowany z pewnością bardzo się ucieszy. Jeżeli możemy szkodę zgłosić do naszego ubezpieczyciela, to on staje się dla nas pośrednikiem, a więc przekaże dokumentację do ubezpieczyciela sprawcy, będzie też kontrolował czas rozpatrywania wniosku, a na końcu, to właśnie on będzie wypłacał klientowi przyznane przez ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie.
Jakie są ograniczenia w ramach BLS
Okazuje się, że około 90 % sytuacji zalicza się do rozpatrywania w ramach tego systemu BLS. Jakie więc warunki powinny być spełnione, abyśmy mogli rozliczyć naszą szkodę właśnie w tym systemie? Przede wszystkim zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy, muszą należeć do systemu BLS.
Chociaż w takich towarzystwach ubezpieczeń, jak: PZU, InterRisk oraz Warcie, system BLS będzie działał także wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeń sprawcy do niego nie należy. Drugim kryterium będzie to, aby wartość szkody, nie przekraczała 30 tys. zł., a poza tym:
- do stłuczki albo wypadku doszło na terenie kraju,
- w wypadku brały udział jedynie dwa pojazdy,
- sprawa nie trafiła jeszcze do sądu.
- Wyłączenie w ramach BLS będą stanowiły natomiast szkody osobowe.
Każda szkoda ma szansę nadal być zgłaszana do ubezpieczyciela sprawcy
Ważne jest to, że dotychczasowa, tradycyjna forma zgłaszania szkody w towarzystwie ubezpieczeń sprawcy, pomimo szans, które oferuje BLS, jest cały czas podtrzymywana.
Kiedy masz wykupioną polisę OC w towarzystwie ubezpieczeniowym, które oferuje BLS, to masz prawo skorzystać z tego sytemu likwidacji szkody. Jednak warto wiedzieć, że nie jest to koniecznością i nadal możesz takiego zgłoszenia dokonać w tradycyjny sposób. Nie ma przymusu korzystania z tego systemu.