Odszkodowanie dla pasażera z ubezpieczenia NWW

0
1933

Warto mieć świadomość, że ubezpieczenie komunikacyjne od następstw nieszczęśliwych wypadków przypisane będzie do danego samochodu, a nie do określonej osoby, z tego właśnie powodu obejmuje ono, zarówno kierowcę jak i wszystkich pasażerów. Do tego, warto wiedzieć, że takie świadczenie z NWW, będzie niezależne od pozostałych świadczeń uzyskiwanych z tytułu tego samego zdarzenia.

Odszkodowanie z NWW niezależnie od odszkodowania z OC sprawcy

odszkodowania z oc

Jeżeli jesteśmy osobami poszkodowanymi w wypadku komunikacyjnym, a byliśmy w nim pasażerami, to możemy liczyć nie tylko na odszkodowanie z OC sprawcy, ale również na specjalne odszkodowanie z NWW. Oczywiście z tego drugiego, będziemy mogli skorzystać, jeżeli kierowca, z którym podróżowaliśmy wykupił tego typu ubezpieczenie. To oznacza, że taki poszkodowany pasażer, który stał się ofiarą wypadku, będzie mógł uzyskać równocześnie dwa różne odszkodowania. Warto jednak mieć świadomość, że odszkodowania z NWW nie są zbyt wysokie.

W jakich sytuacjach mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z NWW?

Trzeba tutaj przede wszystkim zwrócić dokładną uwagę na to, jakie są zapisy w umowie.

Ponieważ to właśnie w niej towarzystwo ubezpieczeniowe jasno określa okoliczności, a także warunki, które koniecznie muszą być spełnione, aby takie odszkodowanie z tytułu polisy NWW mogło być wypłacone. Może się zdarzyć tak, że wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, będą stanowiły szkody, które powstały w efekcie postoju samochodu. A więc, będzie to oznaczało, że dany ubezpieczyciel, jako nieszczęśliwy wypadek, będzie kwalifikował wyłącznie te sytuacje, do których doszło w czasie, kiedy samochód był w ruchu.

Co więcej, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nawet takie sformułowanie, jak „następstwo nieszczęśliwego wypadku” będzie rozumiane przez towarzystwo ubezpieczeń, w specyficzny, jasno określony sposób. Jest to dla nich nic innego, jak skutek nagłego zdarzenia, a więc takiego, którego nie mieliśmy możliwości przewidzieć, ani mu zapobiec.

Co więcej, ważne tutaj jest także to, że skutki takiego wypadku mają mieć charakter trwały, albo będą odczuwalne dla osoby poszkodowanej w takim zdarzeniu, przez dłuższy okres.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dodatkowo warto powiedzieć, że ubezpieczenie NWW będzie obejmowało także skutki zdarzenia w postaci uszkodzeń ciała albo śmierci, w takich przypadkach towarzystwo ubezpieczeń, będzie wyliczało jaki jest procent naszego uszczerbku na zdrowiu, którego doznaliśmy w efekcie wypadku, a także będzie mógł na tej podstawie wyliczyć wartość świadczenia, jakie nam się należy, w oparciu o informacje zawarte w specjalistycznej tabeli.

To oznacza, że taką podstawą do wypłacenia świadczenie z ubezpieczenia NWW, będzie na przykład złamana ręka, ale już na pewno nie omdlenie.

W jaki sposób zgłosić trzeba szkodę do ubezpieczyciela

Przy tego typu sprawach, trzeba pamiętać, że powiadomienie ubezpieczyciela o powstałej szkodzie, powinno nastąpić jak najszybciej, chociaż przepisy pozwalają to zrobić w ciągu 3 lat od wystąpienia takiego zdarzenia. Jednak jeśli zrobimy to jak najszybciej, to łatwo będzie nam wszystko udowodnić, a także szybciej otrzymamy odszkodowanie. Dlatego też, trzeba tutaj będzie zaprezentować odpowiednie dokumenty, które będą zatwierdzały powstanie takiej szkody na zdrowiu lub ciele, a więc na przykład, dokumenty ze szpitala, takie jak wypis, albo kopia kartoteki.

Odszkodowanie dla pasażera z ubezpieczenia NWW

odszkodowanie z oc sprawcy

Idealnie będzie, jeśli takie leczenie będzie już zakończone, jednak jeśli wychodzi, że leczenie i rehabilitacja okażą się być procesem długotrwałym, to możemy taką szkodę zgłosić oczywiście prędzej.

Co kiedy właściciel był pasażerem?

Czasami zdarza się, że to właściciel samochodu, siedzi na miejscu pasażera. Co prawda to dość rzadka sytuacja, jednak takie też się zdarzają. Dlatego warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy to właściciel samochodu będzie podczas wypadku pasażerem, który dozna uszkodzenia ciała, to jemu także przysługuje odszkodowanie. Jednak będzie wówczas ono wypłacone z jego własnego ubezpieczenia OC, a także z ubezpieczenia NWW, oczywiście jeżeli takie w ogóle wykupił.

Jakie osoby są uprawnione do otrzymania świadczenia z ubezpieczenia NWW

Musimy pamiętać, że taką osobą uprawnioną do uzyskania świadczenia będzie ubezpieczony: kierowca albo pasażer ubezpieczonego pojazdu. Jeżeli podczas takiego wypadku, dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, to możemy być pewni, że w takiej sytuacji odszkodowanie wypłacone będzie osobie poszkodowanej.

Co dzieje się w sytuacji, w której w wyniku takiego wypadku, dojdzie do śmierci ubezpieczonego? Kto wówczas będzie uprawniony do tego, aby otrzymać takie odszkodowanie? W takiej sytuacji, możemy być pewni, że pieniądze z odszkodowania otrzyma ta osoba, która wcześniej była wskazana przez ubezpieczonego. Jeśli nikt nie został wskazany, albo szkoda odnosiła się do pasażera, to zgodnie z zasadami, całą sumę takiego ubezpieczenia, będą otrzymywały osoby bliskie, w zgodzie z kolejnością określoną w warunkach umowy. A więc zazwyczaj jest to kolejność, która obowiązuje także przy dziedziczeniu ustawowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here