Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

0
1913

Warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu poszkodowani, którzy ucierpieli w wypadkach komunikacyjnych mają prawo domagać się swoich roszczeń z OC sprawcy zdarzenia, za pośrednictwem jego towarzystwa ubezpieczeniowego. To wszystko dlatego, że powstał system Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS).

Czy wiemy, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe należą do systemu BLS?

odszkodowania z oc

Ważną informacją jest to, że taki system BLS funkcjonuje od kwietnia 2015 roku. Na samym początku, włączyło się w niego tyko kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Później, stopniowo dołączali się kolejni ubezpieczyciele. W tej chwili BLS w Polsce proponuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, a należą do nich między innymi: Concordia Ubezpieczenia, grupa Ergo Hestia (także MTU), PZU, grupa Warta (także HDI) , Aviva, Gothaer, Uniqa, grupa AXA (także Liberty), You Can Drive.

Jaka jest istota Bezpośredniej Likwidacji Szkód

Do tej pory było tak, że jeżeli chcieliśmy się ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, to konieczne było skontaktowanie się z ubezpieczycielem sprawcy, ponieważ to właśnie do niego trzeba było zgłosić taką szkodę. Dzięki działaniu systemu BLS możemy zgłosić szkodę u swojego własnego ubezpieczyciela, a to oznacza, że dochodzi do uproszczenia całego procesu likwidacji szkody, z czego poszkodowany z pewnością bardzo się ucieszy. Jeżeli możemy szkodę zgłosić do naszego ubezpieczyciela, to on staje się dla nas pośrednikiem, a więc przekaże dokumentację do ubezpieczyciela sprawcy, będzie też kontrolował czas rozpatrywania wniosku, a na końcu, to właśnie on będzie wypłacał klientowi przyznane przez ubezpieczyciela sprawcy odszkodowanie.

Jakie są ograniczenia w ramach BLS

Okazuje się, że około 90 % sytuacji zalicza się do rozpatrywania w ramach tego systemu BLS. Jakie więc warunki powinny być spełnione, abyśmy mogli rozliczyć naszą szkodę właśnie w tym systemie? Przede wszystkim zarówno Twój ubezpieczyciel, jak i ubezpieczyciel sprawcy, muszą należeć do systemu BLS.

Na czym polega Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

Chociaż w takich towarzystwach ubezpieczeń, jak: PZU, InterRisk oraz Warcie, system BLS będzie działał także wtedy, gdy towarzystwo ubezpieczeń sprawcy do niego nie należy. Drugim kryterium będzie to, aby wartość szkody, nie przekraczała 30 tys. zł., a poza tym:

odszkodowanie z oc sprawcy
  • do stłuczki albo wypadku doszło na terenie kraju,
  • w wypadku brały udział jedynie dwa pojazdy,
  • sprawa nie trafiła jeszcze do sądu.
  • Wyłączenie w ramach BLS będą stanowiły natomiast szkody osobowe.

Każda szkoda ma szansę nadal być zgłaszana do ubezpieczyciela sprawcy

Ważne jest to, że dotychczasowa, tradycyjna forma zgłaszania szkody w towarzystwie ubezpieczeń sprawcy, pomimo szans, które oferuje BLS, jest cały czas podtrzymywana.

odszkodowanie z oc sprawcy

Kiedy masz wykupioną polisę OC w towarzystwie ubezpieczeniowym, które oferuje BLS, to masz prawo skorzystać z tego sytemu likwidacji szkody. Jednak warto wiedzieć, że nie jest to koniecznością i nadal możesz takiego zgłoszenia dokonać w tradycyjny sposób. Nie ma przymusu korzystania z tego systemu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here