Odszkodowania przysługujące pasażerom pojazdów

0
1275

Oczywistym jest, że gdy dojdzie do wypadku drogowego, na odszkodowanie z tytułu polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia komunikacyjnego może liczyć poszkodowany. Mamy tu na myśli w większości zajść posiadacza pojazdu czyli kierowcę. Co natomiast w momencie, kiedy dojdzie do sytuacji, w której poszkodowani będą pasażerowie? Czy oni mają jakąś szansę na odszkodowanie? O tym dowiesz się, czytając nasz poradnik.

odszkodowania z oc

Zapraszamy do lektury.

Jak najbardziej, z racji obowiązkowej polisy OC można ubiegać się o wypłatę rekompensaty należnej za dany rodzaj szkód wyrządzonych pasażerom uczestniczącym w kolizji, stłuczce czy poważniejszym wypadku. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego kompletnie sprawy i rezygnuje ze swych roszczeń. Takie zadośćuczynienie jest możliwe także wtedy, kiedy właściciel pojazdu mechanicznego, który stal się przedmiotem stłuczki, posiadał wykupione ubezpieczenie NNW. Z takiej formy zabezpieczenia korzystają także pasażerowie.

Najpierw przyjrzyjmy się jednak kwestii OC. Otóż, pasażerowie, którzy doznali szkód na skutek jakiegoś zdarzenia komunikacyjnego, mogą liczyć na wypłatę należnego im odszkodowania z tytułu obligatoryjnej dla każdego zmotoryzowanego polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym, nie ma tu znaczenia czy mowa o osobie, która jest naszą rodziną czy kompletnie nie jest z nami spokrewniona. Generalnie chodzi o to, aby pokrzywdzonym był ten, kto nie miał bezpośredniego wpływu na prowadzenie pojazdu oraz ruch samochodu.

odszkodowanie z oc sprawcy

Istotne jest zatem zaznajomienie się z obowiązującymi przepisami prawnymi, które do kwestii wypłacania zadośćuczynienia dla pasażerów podchodzą bardzo przychylnie. Warto wiedzieć, iż na taką formę rekompensaty, co ciekawe, mogą liczyć nie tylko pokrzywdzeni pasażerowie z auta kierowcy niewinnego zajścia, ale także pasażerowie z samochodu sprawcy zdarzenia. Nie powinniśmy zważać na to, że zmotoryzowany, który doprowadził do kolizji to nasz znajomy czy krewny. Nic nie powinno nam stać na przeszkodzie w dochodzeniu swych praw i wysuwaniu uzasadnionych, zgodnych z przepisami roszczeń.

Odszkodowania przysługujące pasażerom pojazdów

Musimy wiedzieć również, że jeżeli właściciel pojazdu w trakcie dojścia do wypadku komunikacyjnego był pasażerem, wówczas w momencie poniesienia szkód osobowych rozumianych jako uszkodzenia ciała, odszkodowanie także mu się należy. Skąd jest ono wypłacane? Otóż takie świadczenie przysługuje mu z jego indywidualnego, osobistego ubezpieczenia OC.

Podobnie na rekompensatę jako poszkodowani pasażerowie mogą liczyć ci uczestnicy zdarzenia, którzy brali udział w wypadku, którego sprawca posiada wykupioną polisę NNW.

odszkodowanie z oc sprawcy

Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono zarówno zmotoryzowanego, jak także pasażerów. Dodatkowo warto również wiedzieć, iż tyczy się ono także każdego człowieka, który w danym zajściu komunikacyjnym zasiadała za kierownicą w ten sposób ubezpieczonego pojazdu. Tak szerokie działanie tej polisy wiąże się z faktem, iż ubezpieczenie NNW jest przypisane nie do konkretnej osoby, ale do oznaczonego wozu. Ponadto z jego tytułu są także wypłacane rekompensaty w ramach zdarzeń dotyczących śmierci czy poważnych uszkodzeń ciała poszkodowanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here