Odszkodowania przysługujące pasażerom pojazdów

0
1520

Oczywistym jest, że gdy dojdzie do wypadku drogowego, na odszkodowanie z tytułu polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia komunikacyjnego może liczyć poszkodowany. Mamy tu na myśli w większości zajść posiadacza pojazdu czyli kierowcę. Co natomiast w momencie, kiedy dojdzie do sytuacji, w której poszkodowani będą pasażerowie? Czy oni mają jakąś szansę na odszkodowanie? O tym dowiesz się, czytając nasz poradnik.

odszkodowania z oc

Zapraszamy do lektury.

Jak najbardziej, z racji obowiązkowej polisy OC można ubiegać się o wypłatę rekompensaty należnej za dany rodzaj szkód wyrządzonych pasażerom uczestniczącym w kolizji, stłuczce czy poważniejszym wypadku. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego kompletnie sprawy i rezygnuje ze swych roszczeń. Takie zadośćuczynienie jest możliwe także wtedy, kiedy właściciel pojazdu mechanicznego, który stal się przedmiotem stłuczki, posiadał wykupione ubezpieczenie NNW. Z takiej formy zabezpieczenia korzystają także pasażerowie.

Najpierw przyjrzyjmy się jednak kwestii OC. Otóż, pasażerowie, którzy doznali szkód na skutek jakiegoś zdarzenia komunikacyjnego, mogą liczyć na wypłatę należnego im odszkodowania z tytułu obligatoryjnej dla każdego zmotoryzowanego polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym, nie ma tu znaczenia czy mowa o osobie, która jest naszą rodziną czy kompletnie nie jest z nami spokrewniona. Generalnie chodzi o to, aby pokrzywdzonym był ten, kto nie miał bezpośredniego wpływu na prowadzenie pojazdu oraz ruch samochodu.

Istotne jest zatem zaznajomienie się z obowiązującymi przepisami prawnymi, które do kwestii wypłacania zadośćuczynienia dla pasażerów podchodzą bardzo przychylnie. Warto wiedzieć, iż na taką formę rekompensaty, co ciekawe, mogą liczyć nie tylko pokrzywdzeni pasażerowie z auta kierowcy niewinnego zajścia, ale także pasażerowie z samochodu sprawcy zdarzenia. Nie powinniśmy zważać na to, że zmotoryzowany, który doprowadził do kolizji to nasz znajomy czy krewny. Nic nie powinno nam stać na przeszkodzie w dochodzeniu swych praw i wysuwaniu uzasadnionych, zgodnych z przepisami roszczeń.

odszkodowanie z oc sprawcy

Odszkodowania przysługujące pasażerom pojazdów

odszkodowanie z oc sprawcy

Musimy wiedzieć również, że jeżeli właściciel pojazdu w trakcie dojścia do wypadku komunikacyjnego był pasażerem, wówczas w momencie poniesienia szkód osobowych rozumianych jako uszkodzenia ciała, odszkodowanie także mu się należy. Skąd jest ono wypłacane? Otóż takie świadczenie przysługuje mu z jego indywidualnego, osobistego ubezpieczenia OC.

Podobnie na rekompensatę jako poszkodowani pasażerowie mogą liczyć ci uczestnicy zdarzenia, którzy brali udział w wypadku, którego sprawca posiada wykupioną polisę NNW.

Jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obejmuje ono zarówno zmotoryzowanego, jak także pasażerów. Dodatkowo warto również wiedzieć, iż tyczy się ono także każdego człowieka, który w danym zajściu komunikacyjnym zasiadała za kierownicą w ten sposób ubezpieczonego pojazdu. Tak szerokie działanie tej polisy wiąże się z faktem, iż ubezpieczenie NNW jest przypisane nie do konkretnej osoby, ale do oznaczonego wozu. Ponadto z jego tytułu są także wypłacane rekompensaty w ramach zdarzeń dotyczących śmierci czy poważnych uszkodzeń ciała poszkodowanych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here