Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym?

0
2402

Czy miałeś już sytuację, w której zdarzył Ci się wypadek w miejscu publicznym? A czy dostałeś za niego odszkodowanie?

odszkodowania z oc

Niestety, cały czas, bardzo mało osób wie o tym, że wypadki w miejscu publicznym, które pociągają za sobą mało przyjemne skutki, podlegają odszkodowaniu, zwłaszcza jeżeli za bezpieczeństwo odpowiadają władze miasta albo gminy. Jeżeli przeczytasz ten artykuł, będziesz miał wiedzę o tym, jakie prawa Ci przysługują, kiedy dojdzie nawet do najmniejszego wypadku w miejscu publicznym.

odszkodowanie z oc sprawcy

Szkoda musi być naprawiona, czy to przez przywrócenie stanu istniejącego przed wypadkiem, czy to przez wypłatę odpowiedniej sumy pieniędzy. Rzecz jasna, w takiej sytuacji, kiedy dochodzi do uszczerbku na zdrowi, czyli na przykład podczas złamania ręki albo nogi, przywrócenie poprzedniego stanu poszkodowanego, nie będzie możliwe.

Dlatego też, ofiara takiej sytuacji, posiada pełne prawo do tego, aby domagać się odszkodowania. Wiele osób odpuszcza tą walkę i nie domaga się należnego im odszkodowania, zwłaszcza jeżeli wypadek jest niewielki, a więc i szkody są niewielkie. Jednak warto wiedzieć, że nawet przy lekkim stłuczeniu, mamy prawo żądać odszkodowania, oczywiście pod warunkiem, że sami w żaden sposób nie przyczyniliśmy się do powstania takiej szkody.

Do kogo jednak powinniśmy wystąpić z obowiązkiem zapłaty odszkodowania? To pytanie jest dość ciężkie i może stanowić największą przeszkodę w ubieganiu się o należne pieniądze, ale przecież do takiej informacji także można dojść.

Co zalicza się jako miejsce publiczne?

Zanim przejdziemy do spraw związanych z odszkodowaniem, powinniśmy się na początku dowiedzieć, co to jest miejsce publiczne. Tak naprawdę chodzi o chodniki, ulice, parki, szkoły, banki, supermarkety, restauracje i wszystkie tego typu miejsca, budynki oraz instytucje, z których wszyscy korzystamy w codziennym życiu. Jeżeli doszło do nieszczęśliwego wypadku, przede wszystkim trzeba udokumentować całe zdarzenie, a więc bardzo przydatny będzie tutaj aparat fotograficzny.

Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym?

Co więcej, dobrze będzie, jeżeli będziemy mieli także zeznania świadków, którzy widzieli całe to zdarzenie. Taki wypadek koniecznie trzeba zgłosić odpowiedniej osobie, która zajmuje się danym obiektem, a więc w przypadku restauracji będzie to jej właściciel, jeśli chodzi o sklep to kierownictwo. Jeżeli do wypadku dojdzie natomiast na drodze, albo chodniku, to musimy wówczas powiadomić urząd gminy, albo miasta, do którego należy utrzymanie ulicy czy chodnika w odpowiednim stanie. Dodatkowo musimy wiedzieć, że niezbędne będzie odpowiednie udokumentowanie wszystkich etapów leczenia, a także kosztów, jakie musieliśmy ponieść w związku z zaistniałym wypadkiem.

Ubezpieczenie ułatwia sprawę

Jeżeli będziesz osobą ubezpieczoną, to możesz być pewien, że cała sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczy, że zgłosisz wypadek z zestawem niezbędnych dokumentów i to wszystko przedłożysz swojemu ubezpieczycielowi.

To on będzie miał obowiązek zajęcia się resztą, a więc wszystkie mniej ważne procedury, będą mogły Cię ominąć. Rzecz jasna, jeżeli nie będzie Ci odpowiadała wysokość przyznanego odszkodowania, albo będzie on odmawiał wypłacenia pieniędzy, to zawsze będziesz miał prawo do tego, aby odwołać się od takiej decyzji. Jeżeli nie będzie ona uwzględniona, to wówczas będziesz mógł podać takiego ubezpieczyciela do sądu.

Co jeśli nie jesteś ubezpieczony

Jeżeli jednak nie masz ubezpieczenia, to musisz się przygotować na to, że sprawa będzie wyglądała trochę inaczej. Przede wszystkim, musisz znaleźć winnego, który jest odpowiedzialny za stan oraz bezpieczeństwo danego miejsca publicznego, w którym miał miejsce wypadek. Później musisz go poinformować o całym wydarzeniu oraz zażądać odpowiedniego odszkodowania. Kiedy nie będzie on chciał uznać swojej winy, jedynym rozwiązaniem jakie będziesz mógł zastosować, będzie wejście na drogę sądową.

Dlatego, trzeba będzie przygotować odpowiedni pozew o odszkodowanie, podać wartość przedmiotu sporu, a więc kwotę jaką proponujesz na odszkodowanie, a później wnieść pismo do sądu rejonowego, który będzie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania, albo siedzibę pozwanego . Warto tutaj wiedzieć, że jeżeli wartość sporu przekroczy kwotę 75 000 zł, to właściwy będzie wówczas sąd okręgowy, a nie rejonowy.

odszkodowanie z oc sprawcy

Poza tym, trzeba mieć świadomość, że taki pozew trzeba będzie opłacić, co będzie stanowiło wartość 5% wartości, której oczekujemy jako zadośćuczynienie. Jeśli jest taka sytuacja, że nie będzie Cię stać na wytoczenie takiego procesu sądowego, ani na opłacenie pozwu, to zawsze masz prawo złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych, tutaj ważne będzie wyjaśnienie, dlaczego nie możesz tych kosztów ponieść, a także trzeba będzie złożyć odpowiednio wypełniony formularz, w którym będą zawarte informacje o Twoim stanie majątkowym i uzyskiwanych dochodach, tutaj pismo możesz wziąć z sądu, albo ściągnąć z Internetu. Nawet jeżeli nie masz ubezpieczenia, należy Ci się odszkodowanie, za poniesione szkody. Jedyne co musisz zrobić, to znaleźć osobę odpowiedzialną za dane miejsce publiczne i przedłożyć jej swoje roszczenia, a jeśli to nie przyniesie skutku, udać się z całą sprawą do sądu.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here