Samochód zastępczy dla poszkodowanego

0
1521

Nierzadko zmotoryzowany, który stał się poszkodowanym na skutek jakiegoś zdarzenia komunikacyjnego – zarówno drobnej kolizji drogowej, jak także poważnego wypadku – nie ma zupełnie świadomości praw, jakie mu przysługują z tytułu posiadania ubezpieczenia swego samochodu.

odszkodowanie z oc sprawcy
odszkodowania z oc

W niniejszym poradniku postaramy się poruszyć temat przywileju wynajmu samochodu zastępczego dla pokrzywdzonego na skutek nieszczęśliwych zajść drogowych. Podpowiemy jakie są zobowiązania ubezpieczyciela w tym zakresie, komu taki środek zastępczy się przydaje i co trzeba spełnić, ażeby możliwe było uzyskanie tego pojazdu.

A zatem obowiązują pewne normy natury prawnej, rozporządzenia oraz orzeczenia sądowe, w tym Sądu Najwyższego, które jasno wskazują na to, że poszkodowany ma obowiązek uzyskania samochodu zastępczego.

Jest to rekompensata, która powinna obowiązywać zawsze wobec posiadaczy pojazdów mechanicznych, na jakie wykupione zostało ubezpieczenie OC uznawane za polisę obowiązkową. Wówczas zakład ubezpieczeń komunikacyjnych jest zobowiązany do tego, żeby pokryć w pełni następstwa szkód jakie wynikają z kolizji czy też wypadku.

Samochód zastępczy dla poszkodowanego

Niemniej jednak, jeżeli posiadacz pojazdu uszkodzonego, na czas jego reperacji nie ma jak udawać się do pracy, szkoły czy normalnie funkcjonować, ma przywilej wynajmu samochodu zastępczego. Ważne jest jednakże zapamiętanie jednej prostej zasady, która często przez pokrzywdzonych jest pomijana lub lekceważona i przez to dochodzi do nieporozumień na linii ubezpieczyciel – ubezpieczony.

Otóż mamy tu na myśli przede wszystkim zasadę zwrotu pieniędzy za najem, a nie przekazywania środków pieniężnych na najem pojazdu zastępczego. To oznacza, że poszkodowany samodzielnie wynajmuje pojazd, najlepiej zbliżony standardem i stanem technicznym oraz klasą do tego, który posiada prywatnie i który w związku z uszkodzeniami na skutek wypadku jest reperowany, a dopiero później otrzymuje zwrot pieniędzy za okres wynajmu.

By to było możliwe, trzeba jednak zbierać kompletną dokumentację, czyli wszelkie pokwitowania, faktury, rachunki i paragony. Musimy wiedzieć także, że zwrot pieniędzy za wynajem auta zastępczego oraz oficjalnie przyznane prawo do tego aby owe auto zastępcze w ogóle mieć, przysługuje także w nieco innym kontekście.

Poza celami zarobkowymi, poszkodowany ma także szansę na zwrot środków pieniężnych poniesionych jako koszty dojazdu na leczenie czy tez usługi rehabilitacyjne. To wiąże się nawet z opcja zwracania funduszy poniesionych na wynajem taksówki, która też w pewnym sensie stanowi auto zastępcze. Musimy jednakże pamiętać, iż wytypowanie określonego pojazdu zastępczego powinno być dyktowane kosztem usługi.

odszkodowanie z oc sprawcy

A zatem musimy dążyć do tego, by poszukać w ramach przeprowadzanej selekcji punktów wynajmu takiego pojazdu, jaki będzie wiązał się z redukcją ponoszonych kosztów. Nie ma opcji, aby samochód zastępczy był o niebo lepszy niż nasz osobisty znajdujący się w reperacji, bo wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe na pewno nie przyzna nam środków pieniężnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here