Wysokość prowizji od odszkodowania

0
4681

Bardzo często, kiedy dochodzi do rozmaitych zdarzeń drogowych, niestety aby wywalczyć należne nam odszkodowanie z tytułu poniesionych strat materialnych czy szkód osobowych nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić.

odszkodowanie z oc sprawcy
odszkodowania z oc

W tym celu niezbędne okazuje się przede wszystkim postawienie na pomoc fachowca. Mamy tu na myśli eksperta w dziedzinie prawa, który specjalnie z myślą o nas wywalczy należną nam rekompensatę. Pytanie tylko

– ile taka pomoc specjalisty będzie nas kosztowała? Tematyce wysokości prowizji od odszkodowania przyjrzymy się nieco szerzej w niniejszych fragmentach poradnika.

Zachęcamy do zaznajomienia się z nim.

Bardzo często występującą praktyką jest proponowanie klientom warunków, w których wynagrodzenie płacone jest na zasadach rozliczenia prowizyjnego za sukces. Co to oznacza w praktyce? Otóż kancelaria adwokacka, z usług której korzystamy nie bierze środków pieniężnych nad wyrost, ani w momencie, kiedy sprawa o przyznanie o odszkodowanie nie zostanie wygrana, ale dopiero wtedy, kiedy rekompensata za poniesione straty będzie zaakceptowana i przyznana.

Wysokość prowizji od odszkodowania

Wtedy zamiast opłat wstępnych, branych z góry zaliczek itd., specjaliści pomagający nam w dochodzeniu roszczeń odliczą sobie od uzyskanej kwoty zadośćuczynienia część pieniędzy jako swoje wynagrodzenie zwane prowizją od odszkodowania. Niby sprawiedliwe warunki, bardzo dogodna sytuacja na pierwszy rzut oka, gdy chodzi o poszkodowanych. Niemniej jednak są tu pewne haczyki, na jakie trzeba zwrócić uwagę i im poświęcimy w niniejszym tekście nieco więcej uwagi.

Po pierwsze, musimy dokładnie czytać podpisywaną z kancelarią umowę, ponieważ gdy mowa o odszkodowaniach, to wysokość prowizji pobieranej z tytułu wygranej nie stanowi sumy pieniężnej stałej. Każda kancelaria działa w oparciu o swoje własne zasady i to co istotne – po zapoznaniu się daną sprawą, bardzo często dopiero wtedy prawnicy określają jak wysoka będzie to prowizja.

odszkodowanie z oc sprawcy

Dlaczego taki model działania preferują? To oczywiste! Szacują jakie są szanse poszkodowanego na wywalczenie dla niego odszkodowania, wiedzą ile są w stanie dla swego klienta „ugrać” i w związku z tym nie powinno dziwić nikogo, że na tej podstawie kształtują swoje pewne w zasadzie wynagrodzenie. Prowizja tego typu wcale nie musi oznaczać oszczędności w portfelu.

Niekiedy zdarza się i tak, że wysokość prowizji wcale nie jest wyznacznikiem gigantycznego odszkodowania, na jakie powinniśmy liczyć. Nie zawsze to idzie w parze. Przecież niska prowizja wcale nie jest równoznaczna z wygraną, a często klienci są tego zdania. Skoro prawnik ryzykuje swoim wynagrodzeniem, nie chcąc żadnych opłat w zadatku, prawdopodobnie zwycięstwo mamy w kieszeni.

Nic bardziej mylnego. Nie jest tak wcale powiedziane. Niska prowizja wymagana przez kancelarie w związku z prowadzeniem spraw o odszkodowanie niestety czasami wiąże się z nierzetelnym podejściem do realizacji obowiązków. Warto zatem poczytać, jakimi opiniami cieszy się dany prawnik czy firma, w której działa, nim podejmiemy się współpracy z nim i powierzenia mu swoich spraw.

Jeżeli chodzi o generalną kwotę prowizyjną, ustalaną z reguły przez kancelarie prowadzące sprawy o odszkodowanie, to wynoszą one jakieś 20 procent. W sieci można jednak znaleźć firmy, które proponują koszty dużo niższe.

[Głosów:33    Średnia:3.2/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here