Jak otrzymać odszkodowanie z OC i AC?

0
1998

Zakup polisy to połowa sukcesu. Jesteś ubezpieczony, możesz liczyć na pomoc TU, w którym wykupiłeś polisę OC i AC, ale to, czy rzeczywiście otrzymasz odszkodowanie zależy od tego, jakie warunki i zakres ochrony wybrałeś, a także czy wystąpieniu szkody można było zapobiec. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed nieuczciwymi klientami, którzy mają na celu wyłudzenie odszkodowania.

odszkodowania z oc

O odszkodowaniu powinieneś pomyśleć już na etapie wyboru ubezpieczyciela. To, jak podchodzi on do kwestii wypłaty rekompensaty i czy cała procedura przebiega szybko i bezproblemowo, dowiesz się z opinii innych kierowców. Najlepszych pod tym względem ubezpieczycieli wskaże Ci także ranking OC. Zobacz, co zrobić, aby mieć pewność, że po wypadku drogowym otrzymasz odszkodowanie.

Spisz oświadczenie sprawcy wypadku i skontaktuj się z ubezpieczycielem

Jeśli jesteś poszkodowany w wypadku drogowym, należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Musisz o to zadbać już w miejscu zdarzenia, bo potrzebne jest spisanie oświadczenia kierowcy, który spowodował kolizję. Właśnie dlatego warto wozić ze sobą wzór takiego dokumentu. Wówczas formalności w miejscu zdarzenia na pewno pójdą Ci szybciej.

Co powinno się znaleźć w oświadczeniu? Przede wszystkim przyznanie się do winy przez sprawcę wypadku oraz nakreślenie sytuacji, która miała miejsce. Zadbaj o to, aby wypisać dane kierowcy, który wyrządził Ci szkodę (imię, nazwisko, adres zameldowania, numer dowodu osobistego, numer rejestracyjny pojazdu, nazwę ubezpieczyciela i numer polisy). W dokumencie powinny znaleźć się również Twoje dane i informacje o pojeździe.

odszkodowanie z oc sprawcy

„Z takim dokumentem musisz udać się do ubezpieczyciela, u którego sprawca kolizji wykupił OC. Na pewno będzie Ci dużo łatwiej, jeśli Twoje TU praktykuje BLS. Bezpośrednia Likwidacja Szkody pozwoli Ci skorzystać z pomocy Twojego TU” – mówi doradca z porównywarki ubezpieczeń Klaro. Wówczas ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś polisę zajmie się formalnościami i zadba o wypłatę odszkodowania dla Ciebie. Do systemu BLS przystąpili m.in.: AXA Direct, Ergo Hestia, Warta, PZU czy Concordia.”

Kup odpowiednio szeroki zakres polisy

Chociaż w przypadku OC zakres ubezpieczenia jest podobny we wszystkich zakładach ubezpieczeniowych, to kupując autocasco masz możliwość wyboru wariantu polisy, o którym przeczytasz więcej w artykule „Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?”. Gdy zdecydujesz się na najniższy zakres, który swoją ochroną obejmuje np. tylko kradzież pojazdu, w przypadku uszkodzenia lub szkody całkowitej nie będziesz miał możliwości domagać się rekompensaty. Weź to pod uwagę i rozważ zawarcie polisy w możliwie najszerszym zakresie.

Poznaj wyłączenia odpowiedzialności

OWU, a szczególnie dział mówiący o wyłączeniach odpowiedzialności to podstawowa lektura każdego ubezpieczającego się kierowcy. To z niego dowiesz się, w jakich przypadkach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jakie sytuacje najczęściej tam się znajdą?

  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innych używek,

  • nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze,

  • zaniedbanie ubezpieczonego (np. kradzież w wyniku pozostawienia otwartego auta lub kluczyków w środku),

  • wypadek będący próbą samobójczą lub próbą wyłudzenia odszkodowania.

Każdy ubezpieczyciel sam określa warunki, w których wypłata rekompensaty będzie niemożliwa. Dlatego też przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej z jakimkolwiek TU koniecznie zapoznaj się z OWU. Nawet, jeśli podobny dokument czytałeś u innego ubezpieczyciela.

odszkodowanie z oc sprawcy

Zgłoś szkodę do TU najszybciej, jak to możliwe

Podstawą otrzymania odszkodowania jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi. W Twoim interesie jest dokonanie tego w miarę możliwości jak najszybciej, aby umożliwić mu działanie. Jeśli nie zgłosisz zdarzenia w TU i sam zorganizujesz sobie pomoc, zakład ubezpieczeniowy może odmówić wypłaty odszkodowania.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której do zdarzenia dojdzie za granicą. Niektóre firmy ubezpieczeniowe zezwalają klientom podróżującym poza Polską, aby sami naprawili uszkodzone auto, jeśli od tego zależy bezpieczeństwo podczas kontynuowania wyprawy. W takim przypadku pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą wszystkie rachunki i faktury za świadczone usługi. To one będą podstawą zwrotu kosztów w ramach ubezpieczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
odszkodowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here